Samsunlulara ‘1 Mayıs’ daveti!

Samsun'da KESK, DİSK, TMMOB ve Tabipler Birliği'nden oluşan 'Tertip Komitesi', Samsunluları 1 Mayıs'ı kutlamaya davet etti. Açıklamada, "Emek bizim, gelecek bizim. Yeni bir başlangıç için 1 Mayıs" denildi.

1 Mayıs
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da 1 Mayıs Tertip Komitesi’ni oluşturan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK) Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMDB) ve Türk Tabipleri Birliği üyeleri, düzenledikleri basın açıklamasıyla Samsunluları 1 Mayıs’a davet etti. Yapılan açıklamada ise, “Yeni bir başlangıç için 1 Mayıs. Emek bizim, gelecek bizim” denildi.

‘Geleceğimiz için tarihsel bir dönem’

Süleymaniye Geçidi’nde bir araya gelen 1 Mayıs Tertip Komitesi adına basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Yılmaz Tuluk yaptı. “İşçilerin, kamu emekçilerinin, gençlerin, kadınların, emeklilerin, çocuklarımızın geleceği için tarihsel bir dönemde 2023 1 Mayıs’ının hazırlıklarını sizlerle paylaşmak için bir aradayız” diyerek sözlerine başlayan Yılmaz Tuluk, kısaca şunları söyledi:

1 Mayıs

“Bugün işçi sınıfının, emekçilerin sesine, sözüne, gücüne hem dünyada hem de ülkemizde her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bugün dünyanın dört bir yanında hakları için, adalet için, demokrasi için, barış için mücadele eden işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların sesleri 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.

Fakirden çalınanlar zenginin kasasında

İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular, dar gelirliden alıp rantiyeye kaynak aktardılar, rant için kentleri ve doğayı betona boğdular, asırlık yardım kuruluşlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler, doğal afetleri felakete çevirdiler. Sözün özü; evet, memleketi bir şirket gibi yönettiler. Memlekette, hak aramayı, sendikalı olmayı, grev yapmayı engellediler, üstelik bu yaptıklarıyla övündüler.

1 Mayıs

Milyonlarca insan yoksul ve geleceksiz

Güvencesiz çalışmayı hemen her alanda hakim hale getirdiler, bizlerin işini ekmeğini iktidarın ve patronların insafına terk etmeye çalıştılar. KHK’ler ile çalışma hakkını gasp ettiler, Anayasa’yı rafa kaldırdılar, mahkeme kararlarını uygulamadılar. Hak, hukuk tanımadılar. Şirket gibi yönettikleri ülkede salgında, depremde, ekonomik krizde en ağır bedelleri biz ödedik ama onların geliri de serveti de katbekat büyüdü. Memleketi şirket gibi yönetenler, bu memleketin tüm değerlerini üreten milyonları yoksullaştırdılar, güvencesizleştirdiler, geleceksizleştirdiler.

‘Artık bir karar aşamasındayız’

Bugün artık bir karar anındayız. İşçilere, kamu emekçilerine, emeklilere, doğaya, kadınlara, gençlere, çocuklara, bugünümüze ve geleceğimize büyük zararlar veren; bu ülkeye, bu halka zararlı başkanlık rejimine son vermek için yan yana, omuz omuzayız. Ve nasıl bir dünya, nasıl bir memleket, nasıl bir gelecek istediğimizi; umutlarımızı, taleplerimizi, haklarımızı meydanlarda buluşturacağız.

1 Mayıs

1 Mayıs gelecektir

1 Mayıs gelecektir, 2023 yeni bir başlangıçtır. Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak geleceğimize sahip çıkacağız. Hürriyet en şanlı elbisesiyle meydanları dolduracak ve bizler haykıracağız: Emek bizim, gelecek bizim. Yaşasın 1 Mayıs.”

Samsunlulara ‘1 Mayıs’ daveti!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!