Samsun halkı yerel medyaya güveniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun halkı arasında 541 kişinin katıldığı araştırmaya göre, güven duyulan kurumlar ele alındığında ilk üç sırada valilik, yerel medya ve eğitim gibi kurumların bulunduğu dikkat çekti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Anabilim Dalı tarafından 2020 yılında Samsun halkı özelinde yapılan “Yerel Medyaya Yönelik Güvenilirlik Algısı: Samsun Yerel Medyası Örneğinde Bir Araştırma” konulu çalışmada dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkardı. Dijital dönüşüm süreciyle birlikte medya, geçmişte olduğundan daha fazla biçimde yaşamlarımızın ayrılmaz bir parçası, zihinsel haritalarımızın önemli bir rehberi ve toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel hayatın başı çeken dinamiklerinden birisi olarak sistemde varlığını sürdürüyor.

541 Kişi Araştırmaya Katıldı

Bugünün dünyasında kişiler sosyal hayata ilişkin kavrayışlarında ve yaşananları anlamlandırmada ağırlıklı olarak medya ve haberler tarafından çizilen çerçeveler ve temsillerden hareket etmekte ve dolayısıyla bu bağlam, medya ve haberlerin güvenilirliğini her zaman için olduğundan daha hassas ve kritik bir düzeye taşımaya neden olmaktadır. Yerel medyaya ve haberlerine yönelik duyulan güvenilirlik düzeyini ölçümlemek için yapılan bu araştırmaya Samsun halkı arasından 541 kişi katıldı. Araştırmaya katılanlardan elde edilen veriler, katılımcıların başta yerel medya ve haberlerine duydukları güvenilirlik düzeyi olmak üzere yerel medya araçlarının kullanım düzeylerine kadar konuyla ilgili birçok bilgiyi içeriyor.

Güvenilirlik düzeyini ölçümlemek için yapılan araştırmaya Samsun’dan 541 kişi katıldı

Bilgiyi Yerel Haber Sitelerinden Alıyorlar

Araştırmaya katılanların Samsun’da ve bölgede meydana gelen olayların bilgisine ulaştığı kaynakların istatiksel oranlarının sonuçları ışığında; katılımcıların büyük çoğunluğu ağ tabanlı ortamlardan (yüzde 34.6 oranında yerel haber siteleri, yüzde 36.6 oranında yerel medyanın sosyal medya hesapları) bilgi edindikleri ortaya çıktı. Araştırmada katılımcıların yaşadıkları çevreye ilişkin bilgi ve haber aldıkları yerel medya araçlarını kullanım sıklığında yerel medyanın sosyal medya hesapları, yerel internet haber siteleri ve yerel gazeteler ilk üç sırayı aldı. Araştırmada, Samsun halkının yerel medya bölümlerini takip etme sıklıklarına bakıldığında; en sık güncel olaylar (birinci sayfalar), siyaset ve asayiş (suç vb.) haberleri okunmakta, en az ise tanıtım/reklam bölümleri, magazin haberleri ve bulmaca bölümleri takip edilmekte. Bu sonuçlar ekseninde katılımcıların, Samsun yerelindeki haber değeri yüksek olan bölümleri sıklıkla okuduğu anlaşılmaktadır. Katılımcıların cinsiyeti bakımından yerel medyadaki bölümleri takibinde de farklılıklar gözlemlendi.

Bilgi ve haber aldıkları yerel medya araçlarını kullanım sıklığında yerel medyanın sosyal medya hesapları, yerel internet haber siteleri ve yerel gazeteler ilk üç sırayı aldı

En Güvenilir 3 Kurum : Valilik, Yerel Medya, Eğitim Kurumları

Katılımcılar arasında erkeklerin, köşe yazıları, spotlar/özet haber bölümleri, spor haberleri, asayiş (suç vb.) haberleri ve dini haberler bölümlerini kadınlara göre daha sık takip ettiği kadınların ise, sadece sağlık haberlerini erkeklere kıyasla daha sık takip ettikleri görüldü. Araştırmada, katılımcıların güven duyduğu kurumlar ele alındığında da ilk üç sırada valilik, yerel medya ve eğitim gibi kurumların bulunduğu dikkat çekti. Katılımcıların en az güvendiği kurumlar ise büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve spor kulüpleri olduğu belirlendi. Araştırmanın temel sorunsalı olan yerel medya ve haberlerine duyulan güvenilirlik konusuna bakıldığında; katılımcıların yerel haberlere ulaşmada tercihlerini etkileyen ilk üç unsur; güvenilir olması, tarafsız olması ve yerel son dakika gelişmelerini sunması olarak değerlendirildi.

Katılımcıların en az güvendiği kurumlar ise büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve spor kulüpleri olduğu belirlendi.

Haber İhtiyaçlarında En Güvenilir Mecra : Yerel Medya

Araştırmaya göre katılımcılar, haber ihtiyacını karşıladığı yerel medya araçlarında en güvenilir olarak yerel gazeteleri (yüzde 46.2) görüyor. Yerel gazeteden sonra ikinci olarak yerel medyanın sosyal medya hesaplarını (yüzde 43.1) güvenilir olarak görülüyor. Samsun halkı yerel medya ve ulusal/yaygın medyanın güvenilirliği arasında yaptığı kıyaslamada; yerel medya (yüzde 54.3), ulusal/yaygın medyaya göre daha güvenilir görülüyor.

Güven duyulan kurumlar ele alındığında da ilk üç sırada valilik, yerel medya ve eğitim gibi kurumların bulunduğu dikkat çekti

Araştırmada, yerel medya araçlarındaki haberlerin güvenilir olup olmadığı durumu cinsiyet, yaş ve eğitim seviyesi göz önünde bulundurularak çoklu karşılaştırma tablosu verileri dâhilinde de değerlendirildi. Ancak katılımcıların yaş düzeylerine ve eğitim seviyelerine göre farklılıklar saptanmış olup bu farklılıklar incelendiğinde; 56-64 yaş aralığındaki katılımcılar yerel medya araçlarındaki haberleri en güvenilir olarak gören yaş grubunu oluştururken; buna karşın 17-24 yaş aralığındaki katılımcıların en güvenilmez olarak algıladığı görüldü. Ayrıca ortaokul eğitim seviyesine sahip olan katılımcılar yerel medya araçlarındaki haberleri en güvenilir olarak görürken, lisansüstü eğitim seviyesine sahip olanlar güvenilmez olarak gördü.

Samsun halkı yerel medyaya güveniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!