Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun halkı yerel medyaya güveniyor

Samsun halkı arasında 541 kişinin katıldığı araştırmaya göre, güven duyulan kurumlar ele alındığında ilk üç sırada valilik, yerel medya ve eğitim gibi kurumların bulunduğu dikkat çekti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Anabilim Dalı tarafından 2020 yılında Samsun halkı özelinde yapılan “Yerel Medyaya Yönelik Güvenilirlik Algısı: Samsun Yerel Medyası Örneğinde Bir Araştırma” konulu çalışmada dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkardı. Dijital dönüşüm süreciyle birlikte medya, geçmişte olduğundan daha fazla biçimde yaşamlarımızın ayrılmaz bir parçası, zihinsel haritalarımızın önemli bir rehberi ve toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel hayatın başı çeken dinamiklerinden birisi olarak sistemde varlığını sürdürüyor.

541 Kişi Araştırmaya Katıldı

Bugünün dünyasında kişiler sosyal hayata ilişkin kavrayışlarında ve yaşananları anlamlandırmada ağırlıklı olarak medya ve haberler tarafından çizilen çerçeveler ve temsillerden hareket etmekte ve dolayısıyla bu bağlam, medya ve haberlerin güvenilirliğini her zaman için olduğundan daha hassas ve kritik bir düzeye taşımaya neden olmaktadır. Yerel medyaya ve haberlerine yönelik duyulan güvenilirlik düzeyini ölçümlemek için yapılan bu araştırmaya Samsun halkı arasından 541 kişi katıldı. Araştırmaya katılanlardan elde edilen veriler, katılımcıların başta yerel medya ve haberlerine duydukları güvenilirlik düzeyi olmak üzere yerel medya araçlarının kullanım düzeylerine kadar konuyla ilgili birçok bilgiyi içeriyor.

Güvenilirlik düzeyini ölçümlemek için yapılan araştırmaya Samsun’dan 541 kişi katıldı

Bilgiyi Yerel Haber Sitelerinden Alıyorlar

Araştırmaya katılanların Samsun’da ve bölgede meydana gelen olayların bilgisine ulaştığı kaynakların istatiksel oranlarının sonuçları ışığında; katılımcıların büyük çoğunluğu ağ tabanlı ortamlardan (yüzde 34.6 oranında yerel haber siteleri, yüzde 36.6 oranında yerel medyanın sosyal medya hesapları) bilgi edindikleri ortaya çıktı. Araştırmada katılımcıların yaşadıkları çevreye ilişkin bilgi ve haber aldıkları yerel medya araçlarını kullanım sıklığında yerel medyanın sosyal medya hesapları, yerel internet haber siteleri ve yerel gazeteler ilk üç sırayı aldı. Araştırmada, Samsun halkının yerel medya bölümlerini takip etme sıklıklarına bakıldığında; en sık güncel olaylar (birinci sayfalar), siyaset ve asayiş (suç vb.) haberleri okunmakta, en az ise tanıtım/reklam bölümleri, magazin haberleri ve bulmaca bölümleri takip edilmekte. Bu sonuçlar ekseninde katılımcıların, Samsun yerelindeki haber değeri yüksek olan bölümleri sıklıkla okuduğu anlaşılmaktadır. Katılımcıların cinsiyeti bakımından yerel medyadaki bölümleri takibinde de farklılıklar gözlemlendi.

Bilgi ve haber aldıkları yerel medya araçlarını kullanım sıklığında yerel medyanın sosyal medya hesapları, yerel internet haber siteleri ve yerel gazeteler ilk üç sırayı aldı

En Güvenilir 3 Kurum : Valilik, Yerel Medya, Eğitim Kurumları

Katılımcılar arasında erkeklerin, köşe yazıları, spotlar/özet haber bölümleri, spor haberleri, asayiş (suç vb.) haberleri ve dini haberler bölümlerini kadınlara göre daha sık takip ettiği kadınların ise, sadece sağlık haberlerini erkeklere kıyasla daha sık takip ettikleri görüldü. Araştırmada, katılımcıların güven duyduğu kurumlar ele alındığında da ilk üç sırada valilik, yerel medya ve eğitim gibi kurumların bulunduğu dikkat çekti. Katılımcıların en az güvendiği kurumlar ise büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve spor kulüpleri olduğu belirlendi. Araştırmanın temel sorunsalı olan yerel medya ve haberlerine duyulan güvenilirlik konusuna bakıldığında; katılımcıların yerel haberlere ulaşmada tercihlerini etkileyen ilk üç unsur; güvenilir olması, tarafsız olması ve yerel son dakika gelişmelerini sunması olarak değerlendirildi.

Katılımcıların en az güvendiği kurumlar ise büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve spor kulüpleri olduğu belirlendi.

Haber İhtiyaçlarında En Güvenilir Mecra : Yerel Medya

Araştırmaya göre katılımcılar, haber ihtiyacını karşıladığı yerel medya araçlarında en güvenilir olarak yerel gazeteleri (yüzde 46.2) görüyor. Yerel gazeteden sonra ikinci olarak yerel medyanın sosyal medya hesaplarını (yüzde 43.1) güvenilir olarak görülüyor. Samsun halkı yerel medya ve ulusal/yaygın medyanın güvenilirliği arasında yaptığı kıyaslamada; yerel medya (yüzde 54.3), ulusal/yaygın medyaya göre daha güvenilir görülüyor.

Güven duyulan kurumlar ele alındığında da ilk üç sırada valilik, yerel medya ve eğitim gibi kurumların bulunduğu dikkat çekti

Araştırmada, yerel medya araçlarındaki haberlerin güvenilir olup olmadığı durumu cinsiyet, yaş ve eğitim seviyesi göz önünde bulundurularak çoklu karşılaştırma tablosu verileri dâhilinde de değerlendirildi. Ancak katılımcıların yaş düzeylerine ve eğitim seviyelerine göre farklılıklar saptanmış olup bu farklılıklar incelendiğinde; 56-64 yaş aralığındaki katılımcılar yerel medya araçlarındaki haberleri en güvenilir olarak gören yaş grubunu oluştururken; buna karşın 17-24 yaş aralığındaki katılımcıların en güvenilmez olarak algıladığı görüldü. Ayrıca ortaokul eğitim seviyesine sahip olan katılımcılar yerel medya araçlarındaki haberleri en güvenilir olarak görürken, lisansüstü eğitim seviyesine sahip olanlar güvenilmez olarak gördü.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Gündem

Samsun YEDAŞ’ta yeni yönetim

Genel merkezi Samsun olan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (YEDAŞ) Yunus Emre Bilgi, ‘genel müdür’ olarak atandı,

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren YEDAŞ’ta 3,5 yıldır genel müdür olarak görev yapan Hasan Yasir Bora’nın bu görevi 1 Aralık 2022’de halen YEDAŞ’ta dağıtım direktörlüğü görevini yürüten Yunus Emre Bilgi’ye devredeceği açıklandı.

Bora’nın YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak grupta çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Samsun’dan büyüyen firma

Bora bu değişiklikten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “3,5 yıldır başarılı bir şekilde çalışan ekibimizdeki bu bayrak değişimi ve atamaların YEDAŞ’ın bundan sonraki adımları için çok sevindirici olduğu ve takım oyunun en güzel örneklerinden birinin sergilendiğini göstermektedir” dedi.

Samsun

Hasan Yasir Bora, YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam edecek. (Fotoğrafta)

Yeni nesil enerji şirketi

Genel müdürlük görevini devralacak olan Bilgi, ‘Kesintisiz, Kaliteli ve Sürdürülebilir Enerji’ sloganıyla yolculuğuna başlayan YEDAŞ’ı ulusal ve uluslararası arenada markalaştırmayı amaçlanıyor.

‘Müşterilerine, yönetimine, çalışanlarına, topluma ve tedarikçilerine’ ise şu mesajı verdi: “Tüm paydaşlara değer katarken, sektöre yön veren yeni nesil enerji şirketi olacağız.”

Bilgi’den boşalan dağıtım direktörlüğüne, YEDAŞ’ta müşteri teknik hizmetleri koordinatörü olarak görevini sürdüren Ümit Yaşar Kışla atanırken, Cihangir Gençoğlu ise yatırım ve tesis direktörlüğü görevine getirildi.

Yunus Emre Bilgi kimdir?

Yunus Emre Bilgi, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Çeşitli elektrik dağıtım şirketlerinde çalışan Bilgi, 2019 yılı Ağustos ayından bu yana YEDAŞ’ta dağıtım direktörü olarak görev yapıyordu.

Okumaya devam et

Gündem

OMÜ işçileri grev kararı aldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) çalışan Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçiler, üniversitede grev yapılıp yapılmaması için sandık başına giderek oy kullandı. Yapılan oylamada ‘grev’ kararı çıktı

Samsun’da aylardır OMÜ ile Tez-Koop-İş Samsun Şubesi arasında çözüme kavuşturulamayan toplu iş sözleşme görüşmelerinin çözümsüzlük ile sona ermesi sonrası, sendika grev kararı aldı.

Üniversitenin Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Samsun İŞKUR Müdürlüğü’nün kurduğu ‘grev oylaması sandığı’nda toplam 532 oy kullanıldı. Yapılan oylamada 438 evet oyu çıkarken, 94’de hayır oyu çıktı.

OMÜ’de işçi iradesi sandığa yansıdı

Oylama sonrasında greve gidilmesi yönünde karar çıkarken Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, yapılan oylama ile ilgili açıklama yaptı.

Sayın, “Bize önerilen yüzde 5’lik bir zammın aslında ülkenin, yönetiminde de halka sunulanla aynı olduğunu, bir anlamda görmüş olduk.

Burada hem yüzde 5’lik zam, hem de çalışma koşullarımız anlamında gerçekten zor koşullarda çalışan, işçi arkadaşlarımızın hem çalışma koşullarının düzeltilmesi, hem de yaşamsal, ihtiyaç olan ekonomik durumun iyileştirilmesi için bir yola çıkmıştık.

Bu yolculukta, işçi arkadaşlarımızın iradesi bugün sandığa yansıdı” dedi.

OMÜ

Suç rektörde değil daire başkanlarında

OMÜ’de toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkanması ve sendika olarak grev kararı almaları ile ilgili daire başkanlarını suçlayan sendika başkanı Tarık Sayın, ayrıca şunları dile getirdi:

“Süreci buraya getiren, OMÜ Rektörü hocamız Yavuz Ünal değil. Rektör hocamızın altında çalışan, daire başkanları bu süreci, buraya getirmiştir.

Çünkü biz ilk gün üniversitenin kapısından içeriye girdiğimizde, şunu gördük, biz iyi niyetli olarak gelmiştik buraya hatta ellerimizde çikolatalarla gelmiştik.

Ama ilk uğradığımız kapıda sendikacılardan nefret ettiklerini söyleyen daire başkanlarıyla karşılaştık.

Ama biz hiçbir zaman sağduyulu yapımızı kaybetmedik. Her zaman onlara karşı sıcak yaklaşımla hareket ettik.

Fakat üniversitede her zaman şu vardı, geçmişten beri gelen çarpık düzen ve geçmişten gelen çarpık bir sendikal anlayış, burada işverenin her istediğini yapabileceği, istediğini değiştirebileceği noktadaydı.

Biz burada işçilerin iradesi olmadan, hiçbir şeyin değişemeyeceğini, hiçbir şeyin dönüştürülemeyeceğini, yönetime bir anlamda bu sandıktan çıkan sonuçlarla anlatmış olduk.”

OMÜ

28 Kasım’ın ‘greve çıkma’ günü olacağını ifade eden Sayın, “Eğer bu süre zarfında herhangi bir gelişme olmazsa 28 Kasım’da grev e çıkacağız.

Üniversitede tüm işyerlerinde iş bırakacağız. Grevin daha etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli çalışmalarımızı, temsilci ve işçi arkadaşlarımızla yürüteceğiz” dedi.

Tez-Koop-İş Sendikası Şube Sekreteri Buket Özden de yaptığı açıklamada, “30 Haziran 2022 tarihinde biten sözleşmemiz ile ilgili yönetimle görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Fakat işçi arkadaşlarımızın lehine istediğimiz sonuçları elde edemeyeceğimizi anladık. Beraberinde gelen 4 aylık bir eylem süreciyle yönetimden çok fazla, olumlu yanıt alamadık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Raylı Sistem İşletmecileri Samsun’da buluştu

Raylı Sistem İşletmecileri

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği (TÜRSİD), 11. Emniyet Komisyonu Toplantısı’nı Samsun’da gerçekleştirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş.’ nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya 8 ilden metro ve tramvay işletmecisi kurum yöneticileri katıldı.

Kent içi raylı toplu taşımacılık hizmetlerinin halkın yaşam kalitesine, çevreye, sağlığa, hareketliliğe ve ekonomik kalkınmaya katkısını güçlendirmek amacı taşıyan TÜRSİD, bu kez Samsun’da toplandı.

11. Emniyet Komisyonu Toplantısı’na Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Beler’ in yanı sıra Metro İstanbul, Ankara EGO, İzmir Metro, Kocaeli-Ulaşım Park,

Eskişehir Estram, Bursa Burulaş A.Ş. Kayseri Ulaşım A.Ş. ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nden raylı sistem işletmecisi şirket ve idarelerin departman yöneticileri büyük ilgi gösterdi.

Raylı Sistem İşletmecileri

Raylı Sistem İşletmecileri yenilikleri paylaştı

İşletmeci kuruluşların metro ve tramvayların emniyet sistemlerine ilişkin doküman sunumu yaptığı toplantıda periyodik sağlık, psikoteknik ve psikotrop içerik periyodu ve uygulamasının yanında hat açılışı ile birlikte işletmelerde oluşturulması gereken minimum doküman listesinin belirlenmesi konuları da ele alındı.

Kurumlar işletme bazında yaşadığı gelişmeleri, yenilikleri ve tecrübeleri paylaştı. Kent içi raylı sistemlerde kaza araştırmaları ve emniyet yönetmeliğiyle ilgili çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.