Samsun’da yaşlılara evde özel hizmet

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 65 ve üzeri yaşlı, ağır engelli veya sağlığı elverişli olmadığı için kişisel bakımını yapamayan erkek bireylere evde kuaförlük hizmeti veriyor.

Samsun'da yaşlı bakımı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaşlı, engelli ve hastalara yönelik hizmetlerini sürdürüyor. Temizlik, çamaşır, sağlık, psiko-sosyal destek, fizyoterapi ve sıcak yemek gibi çok sayıda hizmeti evlerde veren Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri, söz konusu gruplara yönelik çalışmalarda özel hassasiyet gösteriyor.

Samsun'da yaşlı bakımı

Büyükşehir Belediyesi ‘Çözüm Merkezi’ne telefonla yapılan müracaatların ardından harekete geçen Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, ön inceme sonucunda taleplere göre hizmet planı oluşturuyor. Ardından da ‘Evde Bakım Birimi’ ekipleri organize edilerek hizmet vatandaşların evine götürülüyor. Evde kişisel bakım faaliyetleri kapsamında sosyal destek gruplarını her hafta ziyaret eden ekipler, erkek bireylere banyo ve ücretsiz kuaförlük hizmeti de sunuyor. Çalışma kapsamında haftanın her günü ortalama 10 yaşlı ve engelli vatandaşın evine giden ekipler, saç kesimi ve sakal tıraşı yapıyor.

Yaşlı bakımı
Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Birimi Sorumlusu Eda Günaydın.

Evde kuaförlük hizmetini çok önemsediklerini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Birimi Sorumlusu Eda Günaydın, “Evlerinden çıkamayan yaşlı ve engellilerimiz, kendi ihtiyaçlarını göremedikleri için bu hizmetlerimiz, onlar için büyük önem arz ediyor. Biz de onların hayatlarını kolaylaştırmak için varız. Dolayısıyla hizmeti evlerine getiriyoruz. Bunlardan birisi de içerisinde banyo ve kuaförlüğü kapsayan kişisel bakımdır. Arkadaşlarımız kendi aileleriymiş gibi büyük bir özveriyle çalışarak yaşlı ve engellilerimize yardımcı oluyorlar. Saç ve sakallarını kesip rahatlamalarını sağlıyorlar” dedi.

Samsun'da yaşlı bakımı

Yaşlılardan Başkan Demir’e teşekkür

Canik Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde yaşayan Makbule Zengin, engelli eşi için Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin belirli aralıklarda evlerine geldiklerini belirterek “Allah hepsinden razı olsun. Gelip banyomuzu yaptırıyorlar. Eşimin saçını sakalını kesiyorlar. 15 günde bir fizyoterapist ile psikiyatristimiz geliyor. Şeker ve tansiyonumuzu ölçüp ilaçlarımızı takip ediyorlar. Her ihtiyacımızı görüyorlar. Sağ olsun, var olsunlar. Başkanımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘Bizi zor durumdan kurtarıyorlar’

Özellikle kuaförlük hizmeti sayesinde yaşadığı büyük bir sıkıntıdan da kurtulmuş olduğunu ifade eden 75 yaşındaki bedensel engelli Kemal Zengin, “Belediye ekipleri gelip banyomuzu yaptırıyor. Saçımızı kesip sakalımızı traş ediyorlar. Bizi zor durumdan kurtarıyorlar. İki ayağım da olmadığı için her istediğim an evden çıkamıyorum. Hizmetten dolayı çok memnunum. Belediyemizden de büyüklerimizden de Allah razı olsun” diye konuştu.

Mustafa Demir
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir.

‘Her zaman yanlarındayız’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sosyal belediyecilik alanında tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlar için il genelinde farklı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek “Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizdeki tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın her türlü talep ve ihtiyaçlarını karşılamak için çok sayıda çalışma gerçekleştiriyoruz.

Yaptığımız gıda, sıcak yemek, sağlık ve ev temizliği, çamaşır yıkama hizmetlerinin yanında bir de yaşlı, ağır engelli veya sağlığı elverişli olmadığı için kişisel bakımını yapamayan erkek vatandaşlarımıza evde kuaförlük hizmeti veriyoruz.

Ekiplerimiz kendi anne ve babalarına gösterdikleri özen ve hassasiyetle bu hizmeti gerçekleştiriyor. 65 ve üzeri yaşlı, ağır engelli veya sağlığı elverişli olmadığı için benzer mağduriyetler yaşayan vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını karışlamak için her zaman yanlarındayız” dedi.

Samsun’da yaşlılara evde özel hizmet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!