Samsun’da tiyatro markası Düşevi 25 yaşında!

Samsun'da 1998 yılında Ahmet Sabri Karataş, Mehmet Çömez ve Cem Kaynar tarafından kurulan Düşevi Oyuncuları, bu sezon 25'inci yılını çeşitli etkinlikler ile kutlamaya başladı.

Düşevi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düşevi Oyuncuları, Samsun’da 1998 yılında Ahmet Sabri Karataş, Mehmet Çömez ve Cem Kaynar tarafından kültürel yaşamı güzelleştirmek amacı ile çağdaş, demokrat ve toplumcu ilkeler ile kuruldu. Bu sezon 25. Yılını çeşitli etkinlikler ile kutlamaya başladı. 23 senedir Kültür ve Turizm Bakanlığından profesyonel proje desteği alan kurum eski gelenekten gelen ve yeni eklenen kadrosu ile Samsun’a Sanat Nefesi Üflemeye devam ediyor.

Samsun’un sanat markası

Türk Tiyatrosu’na kazandırdığı özgün eserler, sahneye koyduğu oyunlar, gerçekleştirdiği projeler, düzenlediği turneler, katkı verdiği Tiyatro Örgütleri, yetiştirdiği öğrencileri, aldığı ödüller ve sahne hayatına , akademik hayata kazandırdığı meslektaşları ile 25’inci yılında Samsun’nun bir sanat markası olmayı başardı.

Düşevi

Düşevi faaliyet alanladı

1998 yılında kurulan Düşevi Oyuncuları, kuruluşundan itibaren kaybettikleri 2006 yılına kadar en önemli rehberleri Yekta Keçeli’nin de tavsiyesi ile bir ‘Kolej Tiyatrosu’ gibi davranmayı ve sosyal oyunlar sahneye koymayı tercih etti.

2006 yılında ilk özgün oyun denemesi olan ve Düşevi’nin ulusal platformda tanınmasını sağlayan ‘3. Sayfadan Kadın Hikayeleri’ oyunundan sonra repertuar tiyatrosu özellikleri ile hareket etmeye başladı. Kuruluşundan itibaren oyuncu yetiştirmek için yaptığı eğitim faaliyetleri, sonrasında çocuk ve gençlik drama kursları ile devam etti.

Sonunda da 2022-2023 sezonunda ‘Özel Düşevi Tiyatro Kursu’ adı ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okul oldu. 2007 yılında ATV’de yayınlanan ‘Parmaklıklar Ardında’ dizisi için yaptığı çalışmalar sebebi ile ilk tohumları atılan Düşevi Cast, 2013 yılında kurulan Düşevi Sanat Merkezi, 2019 yılında açılan Düşevi Sahne, 2022 yılında da ‘Düşevi Tiyatro Okulu’ kuruldu.

Düşevi

25.yıl projeleri

Kuruluşunun 25’inci Yılı’nda çeşitli etkinlikler yapıyor ve yapmayı planlıyor. Öncelik ile bu sene Bimarhane, Vicdan, Sardunya Kokan Kadınlar, Dil Yurdu adlı yetişkin oyunları ile Palyaço Joy ve Savaş Düşlerimi Çaldıadlı çocuk oyunlarını Düşevi Sahne ve çeşitli sahnelerde oynuyor.

Ayrıca ‘Bir Tahtımız Eksik Macbeth’ adlı bir yeni oyunun da hazırlık çalışmaları devam ediyor. Her ay tiyatroya emek vermiş ve hayata veda eden emekçileri oyun öncesi video görüntüler ile anıyor. ‘Tiyatro Anım Tiyatro Yaşamım’ adlı proje ile de tiyatro anılarını anlatan emekçilerin videolarını Düşevi Oyuncuları youtube kanalında paylaşmaya devam ediyor.

Düşevi

24 Şubat Cuma günü saat 20.00’de Büyükşehir Sanat Merkezi’nde de ’25.Yıl Gecesi’ yapmayı planlıyor.

Düşevi oyuncuları ayrıca, Askıda Bilet kampanyası ile Tiyatro Gönüllülerinin aldıkları biletleri, tiyatroya ulaşma sorunu yaşayan özellikle gençler ve çocukları davet ederek bir çok insanı tiyatroya davet etmek istiyor.

Samsun’a açık davet

Düşevi Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni Cem Kaynar, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Kuruluşundan beri onlarca insanın direkt ve dolaylı emeği olan, desteği olmuş ve şu anda Eşim Ferda Kaynar ile birlikte yönettiğimiz bir kurum. Tiyatro, dizi, sinema, eğitim bizim işimiz , mesleğimiz. Ama bu meslek idealizim olmadan yapılamayacak, özveri olmadan devam edilemeyecek bir meslek. Bu sebeple Samsun’dan başlayıp, tüm Türkiye’ye yayılmasını hedeflediğimiz bir kamusal proje öneriyoruz.

Askıda bilet kampanyası

100. YILIN İYİLİĞİ adlı bir proje; Düşevi Oyuncuları, Samsun Valiliği, İlgili Kurumlar, Belediyeler, Şirketler ve STK’lara açık bir çağrıda bulunuyor: Askıda Bilet kampanyamız ile başlattığımız ve 186 adet şahsi, 200 adet kurumsal bir şirketin satın aldığı biletler ile devam eden kampanyamızı büyüterek çocuk, genç, yetişkin tiyatroya imkansızlık sebebi ile ulaşamayan herkesin sahneye gelmesini, oyun izlemesini hedefliyoruz.

Bu konuda gücümüz ve zamanımız yettiğince şirketlere ulaşmaya başladık. Reeder, Göksu Sigorta, Ramis Kuyumculuk, Turkcell, Superonline /Samline şirketlerinin verdiği maddi destek dışında Samsun Karadeniz Rotary Kulüp, Samsun Çocuk Koruma Platformu, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi gibi STK’ların organizasyon katkısı ile ilk tohumları attık ve toplam 210 çocuk, genç ve yetişkini tiyatroda ağırladık, ağırlamaya devam ediyoruz.

Düşevi

Biz istiyoruz ki Kültür ve Turizm Bakanlığının geçen sezon başlattığı ve bu sezonda devam edecek 27-28 Mart 2023’de özellikle Anadolu’da yapılacak turneler ile belki de 100 bin civarı insan ücretsiz oyun izleyecek. Biz bunun Samsun’dan başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan bir proje olmasını istiyoruz. Tiyatro iyidir, insanı güzelleştirir.”

Samsun’da tiyatro markası Düşevi 25 yaşında!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!