Samsun’da tarihi hastane Aile ve Yaşam Merkezi olacak

Samsun'da Sağlık Bakanlığından protokolle devralınan eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin 121 yıllık binası restore edilerek Aile ve Yaşam Merkezi haline getirilecek.

Hastane
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İlkadım ilçesindeki 121 yıllık eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi binası ve bulunduğu alanda Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak Aile ve Yaşam Merkezi ile bölgede yeni bir dönüşüm yaşanacak.

Hastane
Büyükşehir Belediyesi tarihi binanın dönüştürüleceği Aile ve Yaşam Merkezi’nin maketini paylaştı.

Proje kapsamında, kadın eğitim merkezlerinin yanı sıra çocuklar ve gençler için de özel alanlar tasarlandı. Spor salonları, konferans ve sergi salonları ile müzik ve sanat atölyelerinin bulunduğu projede aynı zamanda bilim sınıfları, kütüphane, misafirhane ve bireysel çalışma alanları da yer alacak. Proje yeşile ve tarihe uyumlu konseptiyle dikkati çekecek.

Mustafa Demir
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir (Fotoğrafta), tarihi binanın Aile ve Yaşam Merkezi olacağını söyledi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, proje ihalesinin kısa süre içinde yapılacağını belirterek, “Torun, nine, dede anne ve babanın bir arada olacağı bir merkez. Hepsini kendine çekecek bir merkez. Türkiye’de bu konsepte inşa edilmiş bir merkez yok.

Şu an biz inşa ediyoruz. İlkadım bölgesindeki bütün mahallelere hitap edecek. Kafesi, parkı, kursuyla her detay yer alıyor. Okul öncesi eğitim hizmetleri olacak. Kadınlarımızın hayatında değişikliğe neden olacak kurslar yer alacak” ifadelerini kullandı.

Hastane

Tarihi hastane

1902 yılında Canik Hamidiye Hastanesi ismiyle hizmete giren ve 1908’de adı Canik Gureba olarak değiştirilen tarihi bina, 1924’de Samsun Millet ismini aldı. 1954’te Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına devredilerek Samsun Devlet Hastanesi oldu. 1970 yılında ise buranın taşınmasıyla bir süre boş kalan bina, Karadeniz Bölgesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı.

Ardından da 1980’de “Karadeniz Bölgesi” kaldırıldı ve bina Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi oldu. 2007 yılında bir hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangında büyük hasar gören tescilli tarihi bina, hastanenin yeni hizmet binasına taşınmasıyla atıl hale düştü.

Samsun’da tarihi hastane Aile ve Yaşam Merkezi olacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!