Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun’da haftanın öne çıkan gelişmeleri (21-27 Haziran)

Samsun’da haftanın öne çıkan gelişmeleri dijital içerik platformumuz kanaldaa.com’da.

Samsun’da 21-28 Haziran tarihleri arasında öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik. Konu başlıkları ile ele aldığımız haftanın özetini şöyle;

Samsun’dan TÜBİTAK’a 17 proje

Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Tokat, Kastamonu ve Sinop illerinden okulların katıldığı TÜBİTAK Bölge Finali sonuçlandı. Kovid-19 salgını sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleştirilen finale Samsun damga vurdu. Samsun’dan 17 proje Türkiye finaline seçildi.

Samsun'da haftanın gündemi

Samsun’da, 17 proje TÜBİTAK Türkiye finalinde yer alacak.

Cumhuriyet Savcısı ihraç edildi

Samsun’da Cumhuriyet Savcısı Ö.M.G., açtığı sahte sosyal medya hesabından bakanlara, AK Parti yöneticilerine ve milletvekillerine hakaret ettiği iddia iddiasıyla yargılanmaya başladı. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından açığa alınan savcı, Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesinde de dava açıldı. HSK 2. Daire Ö.M.G.’nin meslekten ihraç edilmesine hükmetti.

Kızılırmak’ta sıfır emisyonlu gezinti

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kızılırmak Deltası’nda akülü araç ve elektrikli bisikletleri hizmete aldı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, özellikle bu aylarda ziyaretçilerin en sık uğradığı mekanlardan biri. Vatandaşlar, korunan alan içerisindeki yürüyüş yollarında spor yaparak, bisiklet veya elektrikli araçlarla dolaşabiliyor.

Samsun'da haftanın özeti

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un her yıl bir ilçe kadar büyüdüğünü söyledi.

Samsun her yıl bir ilçe kadar büyüyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mimar ve mühendisliğin ayrıcalıklı bir meslek olduğunu belirtti. Özellikle son 20 yılda Türkiye’de mimarlık ve mühendislik alanında harika işler yapıldığını söyleyen Başkan Demir, bölgede nüfusu artan neredeyse tek ilin Samsun olduğunu dile getirdi. Başkan Demir, yıllık ortalama 15 bin civarında bir nüfus alan kentin, her yıl ortalama bir ilçe nüfusu kadar büyüdüğünü belirtti.

Samsun ‘Mavi’ye daha yakın

Samsun’da vaka sayısı 100 binde 30.97 oldu. İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Samsun artık 100 binde 30.97 vaka oranıyla sarı konumunda. Maviye bir adım kaldı. Emeği geçen tüm aşı ekiplerimize ve aşının gücüne inanarak bize destek olan tüm Samsunlulara teşekkür ederim” dedi.

Samsun'da haftanın özeti

Samsun’da vaka sayısı her geçen hafta düşüyor,

Kütüphaneye kayıtlı üye sayısı 88 bin 729

Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Samsun’da 16 halk kütüphanesi mevcut. Halk kütüphanelerinde bulunan kitap sayısı 325 bin 100, kullanıcı sayısı 272 bin 715, kayıtlı üye sayısı ise 88 bin 729. Samsun 325 bin 100 adet kitap ile Türkiye genelinde 20. sırada yer aldı.

Samsun’da plajlar tertemiz

Karadeniz Bölgesi’nde en çok mavi bayraklı plaja sahip olan Samsun, deniz, kum ve güneşi tercih edenler için önemli bir potansiyeli de elinde bulunduruyor. Deniz suyu kalitesi ile sahip olduğu 13 mavi bayraklı plajın standartlarını koruyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu kaliteyi hem sağlamak hem de sürdürmek kolay değil” dedi.

Kene avcısı sülünler doğaya bırakılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü Samsun Gelemen Sülün Üretim Merkezi ile Terme Sülün Üretim Merkezinde her yıl binlerce sülünü yetiştiriyor. Özellikle birçok zararlı ile beslenen sülünler, ekolojik sistem içinde önemli bir yer kaplıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü tarafından bu yıl da 15 bin adet sülünün üretilerek doğaya bırakılacak. Sülünler tahsis programı dahilinde Samsun başta olmak üzere toplam 13 ilde doğaya salınacak.

Samsun'da haftanın gündemi

Kene avcısı sülünler doğaya salınacak.

Samsun’da aşının koruma kalkanı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Şu anda Samsun’da tüm hastanelerde 4’ü entübe, 21’i yoğun bakımda toplam 93 Kovid-19 hastamız mevcut. Ayrıca önümüzdeki günlerde bunlar da azalacaktır. Aşının koruma kalkanını tüm alanlarda görüyoruz. Özellikle sağlık tesislerimizle birlikte yaklaşık 500’ün üzerinde aşı noktamız mevcut. Ayrıca bunlarla birlikte 60 tane mobil aşı ekibi oluşturduk. Bununla birlikte mobil aşı ekiplerimiz organize sanayi bölgesi, fabrikalarımız, kamuda ve özel sektörde yoğun çalışılan yerlere giderek aşı yapmaya çalışıyor. Samsun’da hedef nüfusumuz 950 bin civarında. Bizim aşılamamıza baktığımızda ise 800 bini aştık” dedi.

618 milyonluk yatırım

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Samsun’da toplam 450 bin 230 dekar tarım arazisinde yapılan sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine 618 milyon 200 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Vali Dağlı’dan uyarı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, düğünlerde havaya ateş açılmaması için uyarılarda bulundu. Özellikle genç çiftlerin en mutlu günlerinin en kötü günlerden birisi haline gelmemesi için dikkat çekti. Tüm vatandaşları düğünlerde çok daha duyarlı olmaya davet etti. Vali Dağlı, “Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için ilimiz sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan ve benzeri etkinliklerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması durumunda sorumlular hakkında adli veya idari işlem yapılacaktır” dedi.

Samsun’da araç sayısı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporuna göre Samsun’da araç sayısını açıkladı. Mayıs ayı sonunda toplam trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı özellikle bir önceki aya göre 1191 adet (yüzde 0,3) arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre de 21 bin 502 adet (yüzde 5,9) artarak 386 bin 699 adete ulaştı.

Haftanın özeti

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, güven tazeledi.

Yusuf Ziya Çakır güven tazeledi

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’nde genel kurul yapıldı. Seçimler tek liste ile gerçekleştirildi. Mevcut başkan Yusuf Ziya Çakır ve yönetim kurulu, üyelerden bir kez daha ‘güvenoyu’ aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021