Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun’da haftanın öne çıkan gelişmeleri (21-27 Haziran)

Samsun’da haftanın öne çıkan gelişmeleri dijital içerik platformumuz kanaldaa.com’da.

Samsun’da 21-28 Haziran tarihleri arasında öne çıkan gelişmelerini sizler için derledik. Konu başlıkları ile ele aldığımız haftanın özetini şöyle;

Samsun’dan TÜBİTAK’a 17 proje

Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Tokat, Kastamonu ve Sinop illerinden okulların katıldığı TÜBİTAK Bölge Finali sonuçlandı. Kovid-19 salgını sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleştirilen finale Samsun damga vurdu. Samsun’dan 17 proje Türkiye finaline seçildi.

Samsun'da haftanın gündemi

Samsun’da, 17 proje TÜBİTAK Türkiye finalinde yer alacak.

Cumhuriyet Savcısı ihraç edildi

Samsun’da Cumhuriyet Savcısı Ö.M.G., açtığı sahte sosyal medya hesabından bakanlara, AK Parti yöneticilerine ve milletvekillerine hakaret ettiği iddia iddiasıyla yargılanmaya başladı. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından açığa alınan savcı, Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesinde de dava açıldı. HSK 2. Daire Ö.M.G.’nin meslekten ihraç edilmesine hükmetti.

Kızılırmak’ta sıfır emisyonlu gezinti

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kızılırmak Deltası’nda akülü araç ve elektrikli bisikletleri hizmete aldı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, özellikle bu aylarda ziyaretçilerin en sık uğradığı mekanlardan biri. Vatandaşlar, korunan alan içerisindeki yürüyüş yollarında spor yaparak, bisiklet veya elektrikli araçlarla dolaşabiliyor.

Samsun'da haftanın özeti

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’un her yıl bir ilçe kadar büyüdüğünü söyledi.

Samsun her yıl bir ilçe kadar büyüyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mimar ve mühendisliğin ayrıcalıklı bir meslek olduğunu belirtti. Özellikle son 20 yılda Türkiye’de mimarlık ve mühendislik alanında harika işler yapıldığını söyleyen Başkan Demir, bölgede nüfusu artan neredeyse tek ilin Samsun olduğunu dile getirdi. Başkan Demir, yıllık ortalama 15 bin civarında bir nüfus alan kentin, her yıl ortalama bir ilçe nüfusu kadar büyüdüğünü belirtti.

Samsun ‘Mavi’ye daha yakın

Samsun’da vaka sayısı 100 binde 30.97 oldu. İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Samsun artık 100 binde 30.97 vaka oranıyla sarı konumunda. Maviye bir adım kaldı. Emeği geçen tüm aşı ekiplerimize ve aşının gücüne inanarak bize destek olan tüm Samsunlulara teşekkür ederim” dedi.

Samsun'da haftanın özeti

Samsun’da vaka sayısı her geçen hafta düşüyor,

Kütüphaneye kayıtlı üye sayısı 88 bin 729

Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Samsun’da 16 halk kütüphanesi mevcut. Halk kütüphanelerinde bulunan kitap sayısı 325 bin 100, kullanıcı sayısı 272 bin 715, kayıtlı üye sayısı ise 88 bin 729. Samsun 325 bin 100 adet kitap ile Türkiye genelinde 20. sırada yer aldı.

Samsun’da plajlar tertemiz

Karadeniz Bölgesi’nde en çok mavi bayraklı plaja sahip olan Samsun, deniz, kum ve güneşi tercih edenler için önemli bir potansiyeli de elinde bulunduruyor. Deniz suyu kalitesi ile sahip olduğu 13 mavi bayraklı plajın standartlarını koruyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu kaliteyi hem sağlamak hem de sürdürmek kolay değil” dedi.

Kene avcısı sülünler doğaya bırakılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü Samsun Gelemen Sülün Üretim Merkezi ile Terme Sülün Üretim Merkezinde her yıl binlerce sülünü yetiştiriyor. Özellikle birçok zararlı ile beslenen sülünler, ekolojik sistem içinde önemli bir yer kaplıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü tarafından bu yıl da 15 bin adet sülünün üretilerek doğaya bırakılacak. Sülünler tahsis programı dahilinde Samsun başta olmak üzere toplam 13 ilde doğaya salınacak.

Samsun'da haftanın gündemi

Kene avcısı sülünler doğaya salınacak.

Samsun’da aşının koruma kalkanı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Şu anda Samsun’da tüm hastanelerde 4’ü entübe, 21’i yoğun bakımda toplam 93 Kovid-19 hastamız mevcut. Ayrıca önümüzdeki günlerde bunlar da azalacaktır. Aşının koruma kalkanını tüm alanlarda görüyoruz. Özellikle sağlık tesislerimizle birlikte yaklaşık 500’ün üzerinde aşı noktamız mevcut. Ayrıca bunlarla birlikte 60 tane mobil aşı ekibi oluşturduk. Bununla birlikte mobil aşı ekiplerimiz organize sanayi bölgesi, fabrikalarımız, kamuda ve özel sektörde yoğun çalışılan yerlere giderek aşı yapmaya çalışıyor. Samsun’da hedef nüfusumuz 950 bin civarında. Bizim aşılamamıza baktığımızda ise 800 bini aştık” dedi.

618 milyonluk yatırım

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Samsun’da toplam 450 bin 230 dekar tarım arazisinde yapılan sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine 618 milyon 200 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Vali Dağlı’dan uyarı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, düğünlerde havaya ateş açılmaması için uyarılarda bulundu. Özellikle genç çiftlerin en mutlu günlerinin en kötü günlerden birisi haline gelmemesi için dikkat çekti. Tüm vatandaşları düğünlerde çok daha duyarlı olmaya davet etti. Vali Dağlı, “Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için ilimiz sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan ve benzeri etkinliklerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması durumunda sorumlular hakkında adli veya idari işlem yapılacaktır” dedi.

Samsun’da araç sayısı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporuna göre Samsun’da araç sayısını açıkladı. Mayıs ayı sonunda toplam trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı özellikle bir önceki aya göre 1191 adet (yüzde 0,3) arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre de 21 bin 502 adet (yüzde 5,9) artarak 386 bin 699 adete ulaştı.

Haftanın özeti

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, güven tazeledi.

Yusuf Ziya Çakır güven tazeledi

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’nde genel kurul yapıldı. Seçimler tek liste ile gerçekleştirildi. Mevcut başkan Yusuf Ziya Çakır ve yönetim kurulu, üyelerden bir kez daha ‘güvenoyu’ aldı.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Cihat Yaycı Paşa Samsun’a geliyor

Cihat Yaycı

Mavi Vatan kavramını Türkiye’ye anlatan Müstafi Tümgeneral Cihat Yaycı, Samsun’da konferans verecek.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç Dr. Yaycı, Samsun’a geliyor.

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Türk Ocağı’nın konuğu olarak “Mavi Vatan Odağında Türkiye-Yunanistan ilişkileri” konulu konferasta konuşmacı olacak.

Konferans, 29 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’de DSİ Bölge Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenecek.

Türk Ocağı tarafından yapılan duyuru ile Samsunlular konferansa davet edildi.

Cihat Yaycı

Türkiye’nin dört bir yanında konferanslar veren paşa, Mavi Vatan kavramını anlatıyor. Müstafi Tümgeneral konuşmalarında, “Denizlerimizin üzerinde her zaman ay yıldız hayal ettim.

Orası da vatan toprağıdır. Türkiye’nin bundan sonra ne verecek bir karış vatan toprağı ne de verecek bir damla vatan suyu vardır” sözlerine vurgu yapıyor.

Cihat Yaycı kimdir?

29 Nisan 1966’da dünyaya geldi. Türk asker, akademisyen ve yazar. Mavi Vatan’ın geliştiricisi olarak tanındı.

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezinin kurucusudur.

Geliştirdiği “FETÖMETRE” adlı ölçme-değerlendirme metodu ile TSK’daki tasfiyelere katkısı ile tanınırlığı arttı.

Okumaya devam et

Gündem

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti gezmenin tam zamanı

Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde en nadir kuş türlerini görmek için ekim ayı sonu ve kasım ayının ilk haftası en ideal zaman.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti 13 Nisan 2016’da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası RAMSAR Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan deltada irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar bulunuyor.

Avrupa Kuş Alanları Envanteri’ n deki en önemli 4 kriterden 3’üne sahip olan Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşıyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Mayıs 2020’de de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen 21 yerden biri oldu.

Kızılırmak Deltası

Kızılırmak deltası en iyi şekilde korunuyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, deltanın dünyada nesli tükenme tehlikesi altındaki türleri barındırdığını, şu ana kadar tespit edilen kuş türlerinden de 18’inin neslinin tükenme tehdidi altında olduğunu, 21’inin ise neslinin tehlike altına girmeye yakın türler arasında yer aldığını ifade etti.

Bu nedenle deltanın çok büyük öneme sahip olduğunu; geçici listede yer alan bölgenin UNESCO Dünya Mirası asıl Listesi’nde yer alabilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak hassasiyetle çalıştıklarını vurguladı.

Kuş Cenneti

Sürekli kontrol altında

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve toplam 56 bin hektarlık alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçılarının da en önemli durak noktası konumunda.

362 kuş türü, 554 bitki, 35 balık, 42 memeli, 260 omurgasız, 13 sürüngen ve 12 amfibi türü için yaşam alanı sağlayan Kızılırmak Deltası, koruma amaçlı Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor.

Araç trafiğine kapatılan ve sadece bisiklet ile akülü araçların girişine izin verilen delta, kameralar ve rutin denetimlerle sürekli kontrol ediliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tedbir uygulamalarıyla doğal yaşama insan müdahalesinin en aza indirilmesi yaban hayatını da olumlu etkiliyor.

Kızılırmak Deltası

Ekim sonu ve Kasım ayının ilk haftası önemli fırsat

Yaban hayatındaki zenginlik nedeniyle Kızılırmak Deltası’nın kuş gözlemcilerinin durak noktası olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, özellikle ekim ayı sonu ve kasım ayı başının nadir kuş türlerinin görülebileceği bir dönem olduğunu ifade etti.

Bu önemli doğal mirasın korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak için sorumluluk bilinciyle çalıştıklarını belirten Başkan Demir, bu dönemin gözlem için kaçırılmaması gereken bir zaman olduğunu da dile getirdi.

Başkan Demir, “Burası sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı sulak alanlarından biri. Her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlıyoruz. Bu alanın gelecek nesillere en iyi şekilde taşınması noktasında elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Kızılırmak Deltası

1 saatte 44 kuş türü gördü

Öte yandan “kuş dedektifi” olarak anılan kuş gözlemcisi ve araştırmacısı Emin Yoğurtcuoğlu’ da, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i ziyaret etti. Yaban hayatının korunması için yapılan çalışmalar ve atılan adımlar nedeniyle Başkan Demir’e teşekkür etti.

Daha sonra nadir kuş türlerini gözlemlemek için Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile deltaya giden Emin Yoğurtcuoğlu, 1 saatte 44 kuş türü gördü.

Kızılırmak Deltası

17 yıldır Kızılırmak Deltası’na geldiğini ve yaşanan olumlu değişimi çok net bir şekilde gördüğünü ifade eden Yoğurtcuoğlu, “Burası başarılı koruma uygulamaları ile örnek gösterilecek yerlerden birisi. Türkiye’de bu kadar büyük bir alanda bu uygulamaların yapılabildiğini görmek bizi aşırı mutlu ediyor.

Alanın araç trafiğine kapalı olması, avcılığın yapılmaması nedeniyle kuşları çok rahat bir şekilde izleyebiliyoruz. Kuşların özgürce, güvenle kalabildikleri; insanların da doğal yaşamlarında kuşları gözlemleyebildikleri bir alan” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Afrika ve dünya için acil eylem gerekli!

Afrika

İklim değişikliği nedeniyle Afrika ve dünya için acil eylem gerekliliği çağrısı yapıldı.

Haftalık yayınlanan dünyanın en yüksel etkili genel tıp dergisi olan Lancet, 18 Ekim’de çarpıcı bir makale yayınladı.

Dergide yer alan makalede, zengin ülkelerin, iklim değişikliğinin geçmiş, şimdiki ve gelecekteki etkilerini ele almak için Afrika’ya ve savunmasız ülkelere desteğini artırması gerektiği belirtildi.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 2022 raporunun, ekosistemin çöküşü, türlerin yok olması ve sıcak hava dalgaları ve sel gibi

iklim tehlikeleri ile karakterize edilen dünyadaki yaşamın geleceğine dair karanlık bir tablo çizdiği de vurgulandı.

Küresel sıcaklıktaki artışın, sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1.5 derecenin altında sınırlandırılması gerektiğine de vurgu yapıldı.

Afrika

Afrika krize neden olmak için çok az şey yaptı

2015 Paris Anlaşmasının, gelişmekte olan ülkelere iklim finansmanı sağlamayı içeren küresel bir eylem çerçevesini ana hatlarıyla belirttiğini fakat, bu desteğin henüz gerçekleşmediği de ifade edildi.

Afrika’nın krize neden olmak için çok az şey yapmasına rağmen, iklim krizinden orantısız bir şekilde zarar gördüğü makalede yer aldı.

İklim krizinin, Afrika genelinde sağlığın çevresel ve sosyal belirleyicileri üzerinde etkisinin olduğu ve yıkıcı sağlık etkilerine yol açtığı kaydedildi.

Afrika’daki iklim değişikliğiyle ilgili riskler arasında sel, kuraklık, sıcak hava dalgaları, azalan gıda üretimi ve azalan işgücü verimliliğinin yer aldığı belirtildi.

Afrika

Kuraklık 3 katına çıktı

Makalede yer alan bilgiye göre, sahra altı Afrika’daki kuraklık 1970-1979 ve 2010-2019 yılları arasında üç katına çıktı.

2018’deki yıkıcı kasırgalar, Malavi, Mozambik ve Zimbabve’de 2.2 milyon insanı etkiledi.

Batı ve Orta Afrika’da şiddetli sel; barınak, ekili arazi ve hayvancılık kaybından ölüm ve zorunlu göçle sonuçlandı.

Vektör ekolojisinde sellerin neden olduğu değişiklikler ve çevresel hijyene verilen zararlar, sıtma, dang humması, Lassa ateşi, Rift Vadisi ateşi,

Lyme hastalığı, Ebola virüsü hastalığı, Batı Nil virüsü ile birlikte sahra altı Afrika’da hastalıklarda artışa yol açtı.

Yükselen deniz seviyeleri su kalitesini düşürerek, ülkede önde gelen ölüm nedeni olan ishalli hastalıklar da dahil olmak üzere su kaynaklı rahatsızlıklara neden oldu.

Aşırı hava koşulları su ve gıda arzına zarar veriyor, gıda güvensizliğini ve yetersiz beslenmeyi artırıyor ve bu da Afrika’da yılda 1.7 milyon ölüme neden oluyor.

Kuraklık

Yetersiz beslenme yüzde 50 arttı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, yetersiz beslenme, tarımın Afrika ekonomilerinde sahip olduğu merkezi rol nedeniyle 2012’den bu yana neredeyse yüzde 50 arttı.

Çevresel şoklar ve bunların zincirleme etkileri de ruh sağlığına ciddi zararlar verdi.

Ülkeye verilen zarar tüm uluslar için en büyük endişe kaynağı olmalıdır.

Makalede ayrıca iklim krizini ve giderek artan ciddi etkilerini tetikleyen küresel kümülatif emisyonlara en az etkilenen ülkelerin en az katkıda bulunması da eleştirildi.

Kuzey Amerika ve Avrupa, Sanayi Devrimi’nden bu yana karbondioksit emisyonlarının yüzde 62’sine katkıda bulundı.

Afrika yalnızca yüzde 3 oranında katkıda bulundu.

İklim krizinin akut ve kronik etkilerinin, küreselleşen sistemlere yayılan yoksulluk, bulaşıcı hastalık, zorunlu göç ve çatışma gibi sorunlar beraberinde getirdiği de vurgulandı.

İklim zirvelerinin birincil odak noktasının, küresel sıcaklık artışlarının 1.5 derecenin altında tutulması için emisyonları hızla azaltmanın bu zararı sınırlandıracağı ifade edildi.

Ülkedeki krizlerin önlem alınmaması durumunda er ya da geç dünyanın her köşesine yayılacağından bahsedildi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.