Samsun’da geçen yıl 1265 ton tıbbi aromatik bitki üretildi

Samsun'da geçen yıl 1265 ton tıbbi aromatik bitki üretildiği bildirildi.

Tıbbi aromatik bitki
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Kavak ilçesinde fide dağıtım töreni düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, burada yaptığı konuşmada, gıda, ilaç, kozmetik ve baharat gibi pek çok alanda kullanılan tıbbi aromatik bitkilere talebin her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Tıbbi aromatik bitki

TÜİK verilerine göre Samsun’da geçen yıl 3 bin 404 dekar alanda 1265 ton tıbbi aromatik bitki üretimi yapıldığına işaret eden Sağlam, “İlimizde dekara verim, Türkiye ortalamasının üzerindedir. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ve İl Müdürlüğümüz olarak Alaçam, Atakum, Çarşamba, Kavak, İlkadım, 19 Mayıs ve Yakakent ilçelerindeki 28 çiftçimize 400 bin kekik, 400 bin adaçayı, 40 bin ekinezya olmak üzere fide desteği sağlanarak 220 dekar alanda dikim yapılması planlanmıştır. Proje bütçesi 2 milyon 625 lira olup, yüzde 30 belediyeden, yüzde 70 de DOKAP idaresi finansman sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Tıbbi aromatik bitki

Tıbbi aromatik bitki alanları yangınlaştırılacak

Proje ile Samsun’un ilçelerinde bitki çeşitliliğini artırarak katma değerli üretim amaçladıklarını vurgulayan Sağlam, şunları kaydetti:

“Canik, Ladik, İlkadım, Kavak ve 19 Mayıs ilçelerimizde bitki çeşitliliğini artırarak kırsal kalkınmanın desteklenmesi, katma değerli üretim yapısına geçişte bölge için stratejik olabilecek tıbbi aromatik bitki alanlarının yaygınlaştırılması, sözleşmeli tarım modeli ve iyi uygulama örneğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu alanda hasat, kurutma, işleme ve pazarlama sorunlarının çözülmesi halinde üretimin daha da artacağı tahmin edilmektedir. Unutmayalım ki üretmekten başka çıkış yolumuz yoktur. Bugün tohum teslimini yaptığımız bu ürünler de hem hasat sonrası üreticisine yüksek getiri sağlayan hem de sanayide işlenerek yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülebilmesi yönüyle önemlidir.”

Tıbbi aromatik bitki

Törene DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Korkmaz, Kavak Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Avaz, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Doç. Dr. Ünal Karık ile üreticiler katıldı.

Samsun’da geçen yıl 1265 ton tıbbi aromatik bitki üretildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!