Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun’da geçen haftanın öne çıkan haberleri (31 Mayıs-6 Haziran)

Samsun

Samsun’da geçen haftanın öne çıkan önemli gelişmeleri, yaşanan olayları, gündeme dair haberlerini sizler için derledik. Şehri ilgilendiren içeriklerin yer aldığı haftanın özeti şöyle;

Samsun’da geçen hafta dikkat çeken haberleri sizler için derledik. Samsun elektrikli otobüse geçiyor. Hem işletme maliyetini, hem de düşük emisyon değerlerine sahip olması bakımından hava kirliliğini azaltacak olan elektrikli otobüse ilk geçen il Samsun olacak.

Canik’e Hükümet Konağı

Canik ilçesinde yapımı süren Hükümet Konağı inşaatını yerinde inceleyen Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, buranın tamamlanması ile birlikte vatandaşların kamu hizmetine daha kolay ulaşacağını ifade etti.

Samsun’da bir kadın cinayeti daha!

Bafra ilçesinde 2 çocuk annesi eşi Kamile Yavuz’u uyuduğu sırada 25 bıçak darbesiyle öldüren Faruk Yavuz, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanesi

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2019 yılında imzalanan protokol kapsamında kitap bağışı kampanyası başlatıldı. Bu çerçevede Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Samsun Adliyesi’nde düzenlenen etkinlikle ilk kitap bağışları kabul edilmeye başlandı.

Samsun’da araç sayısı bir yılda arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2021 yılı Şubat ayı ‘Samsun trafiğe kayıtlı bulunan motorlu kara taşıtları’ verileri açıklandı. Buna göre Samsun’da motorlu kara taşıt sayısı bir yılda 21 bin 181 adet arttı.

Vaka sayıları azılıyor

İllere göre haftalık vaka sayısı (100 binde) açıklandığı ilk haftalarda Türkiye’de nüfusa oranla en çok vaka sayısına sahip il olarak dikkat çeken Samsun, son haftalardaki vaka azalışı ile bu sıralamada plakası olan 55. sıraya kadar geriledi. 15-21 Mayıs tarihleri arasındaki nüfusa oranla vaka sayısında 97,19 olan Samsun’daki vaka sayısı 22-28 Mayıs tarihleri arasında ise 55,60’a düştü.

Samsun elektrikli otobüse

Çarşamba kıvratması coğrafi işaret aldı.

Bir ürün daha tescillendi

Daha önce 14 ürününe coğrafi işaret alan Samsun’un, Çarşamba ilçesiyle özdeşleşmiş ‘Çarşamba kıvratması’ da, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

60 usta öğretici 700 farklı eseri görücüye çıkardı

İlkadım Belediyesi ile İlkadım Halk Eğitim Merkezi tarafından “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” etkinliği çerçevesinde düzenlenen el sanatlar sergisi, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın katılımıyla açıldı.

Samsun elektrikli otobüs

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu.

Fuarcılık sektörü zor durumda

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, pandemi dolayısıyla fuarcılık sektörünün çok zorlu günler geçirdiğini ifade ederek, “Sektörün kaybının ortaya çıkardığı hasarı inşallah hep birlikte, dayanışma içinde atlatacağız ve krizi fırsata çevireceğiz” dedi.

Sağanak yağış Samsun’u vurdu

Samsun’da bir güne metre kareye 28.3 kilo yağışın düştü. Toplam yağışın 16 kilosu yarım saat içerisinde yağdı.  Aniden bastıran yağmur, birçok bölgede hayatı felç etti. Caddeler yağmur sularıyla doldu. Birçok işyerini de su bastı.

En çok vaka düşüşü yaşanan kentiyiz

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, bir haftalık aradan sonra önemli bir adım atıldığını, vaka insidans hızının yüz binde 97.1 oranından, yüz binde 55.6 oranına kadar gerilediğini dile getirdi. Oruç, “Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre bu hafta en çok vaka düşüşü yaşayan iller arasında yerimizi aldık” dedi.

Samsun'da geçen

Samsun’da geçen haftaya göre vaka sayılarında düşüş yaşandı,

Vezirköprü’ye 3 sanayi sitesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Vezirköprü ilçesinin üretim ve istihdamına önemli katkı sağlayacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Besi OSB) ile Karma OSB ve küçük sanayi sitesiyle ilgili çalışmalarına hız verildi.

OKA rapor hazırlıyor

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerini kapsayan Orta Karadeniz Bölgesi için ön fizibilite raporları hazırlanıyor. Yatırım fırsatlarını analiz eden 19 adet ön fizibilite raporu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı. Devlet desteklerinin tek bir platformda toplandığı www.yatirimadestek.gov.tr internet sitesinde yatırımcıların istifadesine sunuldu.

Samsun'da geçen

Samsun’da geçen haftanın dikkat çeken haberlerinden biri de “Afet Eğitim Seferberliği” kapsamında ocak-mayıs döneminde Samsun’da 2 milyon 7 bin 13 kişiye ulaşıldığı bilgisiydi.

2 milyon kişiye ulaşıldı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından “Afet Eğitim Seferberliği” kapsamında ocak-mayıs döneminde Samsun’da 2 milyon 7 bin 13 kişiye ulaşıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Samsun’daki haftalık vaka sayısı (100 binde) rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre, Yakakent ilçesinde 22-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında tek bir vaka bile görülmedi. Samsun’da ilçelere göre vaka sayısı (100 binde) insidans hızı en yüksek ilçe 98,7 ile Terme olurken, insidans hızı en düşük olan ilçe ise sıfır ile Yakakent oldu.

Nefes kredisi devrede

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde 2017 yılından bugüne 7 kez uygulamaya alınan Nefes Kredisi’nin 1 Haziran tarihinden itibaren yeniden devrede olduğunu söyledi.

Samsun'da geçen

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Samsun Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti tanıtımıyla ilgili canlı bağlantı yaptı

Manda popülasyonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti tanıtımıyla ilgili canlı bağlantı yaptı. Samsun’da Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti tanıtım programına da çevrimiçi olarak katılan Erdoğan, manda yetiştiriciliğinin önemine değinerek, “Gerek mandanın sütünde gerek etinde istifade ederse, süt ve süt ürünlerinde mandanın çok çok büyük faydaları var. Bunu tarım ve hayvancılıkla birlikte bir çalışma yapmanızda da büyük faydalar olacağına inanıyorum” dedi.

“Samsun’da yaklaşık 20 bin manda yetiştirilmektedir”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun’da yaklaşık 20 bin manda yetiştirilmekte. Kızılırmak Deltası civarındaki köylerde ise 10 bin civarında manda yetiştirilmektedir. Kızılırmak Deltası’nda doğal yaşamın bulunduğu 25 kilometrelik alanı araç trafiğine kapattık. Deltadaki kuş varlığının korunması açısından av yasağının uygulanması ve uygulama alanın genişletilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Samsun'da geçen

Samsun elektrikli otobüse geçen ilk il olacak.

Türkiye’de bir ilk

ASELSAN ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında “Elektronik Denetleme Sistemi, Değişken Mesaj İşareti (DMİ) Ve Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi Malzeme Alımı Ve Montaj” işi ile ilgili bir sözleşme imzalandı.

Toplu ulaşımda Elektrikli Otobüs dönemi

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan proje ile Samsun’da toplu ulaşım elektrikli otobüs ile sağlanacak. Alım ihalesi yakın zamanda yapılacak 10 otobüsün lityum pilleri ise özel tasarımla ASELSAN tarafından üretilecek.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021