Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun’da geçen haftanın öne çıkan haberleri (24-31 Mayıs)

Samsun’da 24-31 Mayıs tarihleri arasında öne çıkan haberleri özet halinde sizler için derledik. Spordan siyasete, kültür sanattan, ekonomiye kadar şehri ilgilendiren haftanın özeti şöyle;

TİM ve OKA’dan ihracat eğitimi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) iş birliğiyle ‘KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programı’ düzenlendi. TİM Başkanı İsmail Gülle ve Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, programa video konferans yoluyla bağlandı.

Çiftliğe asfalt esnafı mutlu etti

Samsun’da, Büyükşehir Belediyesi’nin Çiftlik Caddesi’ne yaptığı asfalt çalışması memnuniyetle karşılandı. Çiftlik Caddesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Cihat Karahan, 960 metre uzunluğundaki asfaltın cadde trafiğine olumlu yansımalarının olduğunu söyledi.

Samsunda haftanın özeti

Samsun’da Büyükşehir Belediyesi tarafından Çiftlik Caddesi’nde yapılan asfalt çalışması esnafı memnun etti.

Atakum’da ücretsiz sağlık taraması

Atakum Belediyesi tarafından ilçenin Kesilli Mahallesi’nde kadınlara yönelik sağlık taraması yapıldı. Sağlık sorunu tespit edilen vatandaşlar için ücretsiz tedavi programı uygulanıyor.

Samsunda haftanın özeti

Samsun’da, Atakum Belediyesi tarafından ilçenin bazı mahallelerinde kadınlara sağlık taraması yapıldı.

Suyun metreküp fiyatına indirim

Kentte 4.85 TL olan suyun metreküp fiyatı, SASKİ Genel Müdürlüğü komisyon toplantısında 1 Haziran itibariyle 4,61 TL’ye indirilmesi teklif edildi. Oy çokluğuyla kabul edilen karar meclise havale edildi. Böylece Samsun’da içme suyuna yüzde 5 indirim yapıldı.

Murzioğlu’ndan tebrik

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, İSO’nun 2020 verilerine göre açıkladığı Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu listesine giren Samsunlu 6 firmayı başarılarından dolayı kutladı.

Üreticilere 225 bin ücretsiz fide

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi’ kapsamında Bafra, Havza ve 19 Mayıs ilçelerindeki üreticilere 225 bin 500 adet fide verdi.

Samsunda haftanın özeti

Sağlık İl Müdürlüğü Samsun’da yapılan bir ve ikinci doz aşı rakamlarını paylaştı.

Samsun’da 563 bin doz aşı yapıldı

Karadeniz Bölgesi’nde en fazlı aşılama Samsun’da yapıldı. 320 bin 34 kişiye birinci doz ve 243 bin 140 kişiye de ikinci doz aşının yapıldığı Samsun’da toplam 563 bin 174 doz aşılama gerçekleştirildi.

Karadeniz’de en çok mavi bayrağa sahip il Samsun

Türkiye’nin en uzun sahillerinden birine sahip olan Samsun’da, ‘13 Mavi Bayraklı Plajı’ bulunuyor. Samsun, bu rakam ile Karadeniz’de en temiz plajlara kent olarak açıklandı.

Acil çağrılar için tek numara : 112

Samsun’da AFAD’ın 122 olan imdat numarası 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bağlandı. Böylece Samsun’daki tüm acil çağrı numaraları 112’de birleşmiş oldu.

Sırası geldiği halde aşı yaptırmayan 127 bin kişi

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, birinci doz aşısını yaptırma hakkına sahipken, henüz aşısını yaptırmayan kişi oranının yüzde 28,42 düzeyinde olduğunu ve sırası gelmiş ama henüz aşısını yaptırmamış yaklaşık 127 bin vatandaşın olduğunu söyledi.

Nisan ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğü, kentte Nisan ayında 98 milyon 300 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

Samsun’un 9 ilçesinde vaka artışı

Samsun’un 9 ilçesinde Covid-19 vaka sayısında yaşanan artış korkuttu. Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, bu artışı doğrularken, aşılamanın da vereceği güçle yükselişi durdurmak zorunda olduklarını söyledi.

Alaçam Belediye Başkanı eşini kaybetti

Samsun Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar’ın eşi Semra Acar geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Vezirköprü’de üreticiler kenevir ekiminden vazgeçti

Ruhsatlı kenevir ekimi yapılan Samsun’un Vezirköprü İlçesi Narlısaray Mahallesi’nde bu yıl kenevir ekiminde düşüş yaşandı. Vatandaşlar su problemi ve satış sırasında yaşadıkları sorunlardan dolayı bu yıl kenevir ekimini bıraktı. Bu nedenle Narlısaray’da 800 dönüm olan kenevir alanı 80 dönüme kadar düştü.

Bafra’da cinayet

Samsun’un Bafra ilçesinde Faruk Y., eşi Kamile Y.’yi 25 bıçak darbesiyle öldürdü. Gözaltına alınan zanlı tutuklandı.

OMÜ öğrencileri yürüyüş sırasında kayboldu

OMÜ Tıp Fakültesi öğrencileri Furkan Bahadır Yılmaz ve Ali Kerem Mavruk, Nebiyan Dağı kamp bölgesinde yürüyüşe çıktı. Yürüyüşe çıkan iki öğrencisi, bölgede başlayan sis ve yağış nedeniyle geri dönüş yollarını kaybetti. İhbar üzerine harekete geçen jandarma ekipleri kaybolan gençleri bularak ailelerine teslim etti.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021