Samsun’da Çakmak Barajı yüzde 94 dolu

Samsun'da kentin içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı Çakmak Barajı’nda doluluk oranı yüzde 94’ye yükseldi. SASKİ Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre barajda 68 milyon 715 bin metreküp su birikti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden dönemsel kuraklıklar yaşanırken Samsun’da son dönemde görülen yağışlar barajlardaki doluluk oranlarını olumlu etkiledi.

Kentin içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmının temin edildiği Çakmak Barajı’nda doluluk oranı yüzde 94’e ulaştı. Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre Çakmak Barajı’nda 68 milyon 715 bin metreküp su birikti.

Çakmak Barajı

‘Çakmak Barajında içme suyu noktasında sıkıntı yok’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kentte şu an içme suyu ile ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, “Küresel iklim değişikliğinin etkilerini ülkemizde dönem dönem şiddetli şekilde yaşayabiliyoruz. İlimizde ise şu an için içme suyu temini noktasında bir sıkıntı bulunmuyor. Çakmak Barajı’nda doluluk oranı yüzde 94’e çıktı.

Çakmak Barajı

Son günlerde yağan yağmurlar barajımızdaki doluluk oranını artırdı. Ancak önümüzde yaz mevsimi var ve bu noktada vatandaşlarımızın her türlü olumsuz duruma karşı su tüketiminde hassasiyet göstermesini bekiyoruz. Su tüketimi ile ilgili tasarruf ve bilinçlenme çok önem vermemiz gereken bir konu” diye konuştu.

Çakmak Barajı

‘İçme suyu yatırımlarına ağırlık verdik’

Başkan Demir, hem kırsal de hem kent merkezinde içme suyu yatırımlarına büyük ağırlık verdiklerini söyleyerek, “17 ilçemizde su sıkıntısı yaşayan mahalle kalmayacak hedefimize hızla ilerliyoruz. Şehrimizi dev bütçeli altyapı ve üst yapı yatırımlarımızla konforlu yaşam sürülen ve geleceğe güvenle bakılan bir hale getiriyoruz. İlçemizin kırsal mahallelerini sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşturmak adına SASKİ ekiplerimiz, hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Samsun’da Çakmak Barajı yüzde 94 dolu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!