Samsun’da balıkçılar sezondan memnun

Samsun
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf  Malkoç, devam eden hamsi avının sezon sonuna kadar süreceğini, daha sonra da çaça ve orkinos avı için çalışacaklarını ifade etti.

Samsun balıkçılar

Hamsi avının bu sene geçen seneden daha iyi göründüğünü belirten Malkoç, “Geçen sene hamsi genellikle 9 santimetre civarındaydı. Bu sene tutulan hamsi ise 10-11 santimetre civarında” dedi.

Atıf Malkoç
Samsun Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf  Malkoç. (Fotoğraftaki)

Bu mevsimde 6-7 derece olması gereken deniz suyu sıcaklığının 11 dereceleri bulduğuna dikkati çeken Malkoç, bu durumun hamsinin denizde dağınık şekilde yer almasına neden olduğunu vurguladı.

Samsun’da geçen sezon 200 bin ton hamsi avlandı

Geçen sezon yaklaşık 200 bin ton hamsi avlandığını, bu sezon ise şu ana kadar bu rakamlara yaklaşıldığını dile getiren Malkoç, şunları kaydetti:

Hamsi

Karadeniz’in her yerinde hamsi var. Az, dağılmış ama sahil boyunca her yerde hamsi var. Hopa’da da Gürcistan’da da Abhazya’da aynı. Geçen sene bizde yoktu, oralarda yığılmıştı. Şimdi hepsinde aynı. Artık iklimlerden orada da aynı. Sezon başında palamut oldu ama balık para etmedi. Sonradan hamsi oldu, fiyatları da normaldi. 25-50 lira bandında oldu mu balıkçı ondan para alır.”

Samsun’da balıkçılar sezondan memnun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!