Bizimle İletişime Geçin

Siyaset

Samsun’da 553 milyon liralık 19 proje hizmete girdi

Samsun’da düzenlenen törenle 553 milyon liralık 19 proje hayata geçti.

Samsun’da Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni, Subaşı Katlı Otopark alanında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile yapıldı.

Törende konuşan Bakan Kurum, Samsun ve Türkiye’de devam eden, tamamlanan projelerle ilgili açıklama yaptı.

Bakan Kurum, Subaşı Meydanı’nda Samsun Toybelen Sanayi Sitesi temel atma ve toplam 553 milyon liralık 19 projenin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende, çevresiyle, doğasıyla, sağlıklı ve kimlikli şehirleriyle dünyaya örnek bir ülke olmak istediklerini söyledi.

Bakan Kurum, Samsun’u sanayi merkezleri, limanları, tarımsal üretim alanları, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle Türkiye’nin öncü ve marka şehri yapmak istediklerini belirtti.

Bakan Kurum Samsun'da

Sıfır atık sanayi

“Samsun’a devlet olarak bugüne kadar 30 milyar lirayı aşkın yatırımlar kazandırdık” diyen Bakan Kurum şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm çalışmalarından geri durmadık. Yatırımların odağına hep kentsel dönüşümü aldık. Şu anda Türkiye genelinde yüzlerce şantiyemizde, on binlerce kardeşimizle 350 bin sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutumuzun inşasına gece gündüz, yağmur çamur demeden devam ediyoruz.

Bir yandan deprem, sel ve heyelan riski altındaki alanları dönüştürürken, öte yandan tarihi kent merkezlerini tarihi dokusuna kavuşturuyoruz.

Samsun'da

Samsun’da da şehrimizin içinde kalan, esnafımızın, vatandaşlarımızın ihtiyacına cevap veremeyen Gülsan Sanayi Sitemizi yeni yerine taşıyoruz.

Sıfır atık sanayi konseptiyle Toybelen’de kuracağımız yeni sanayi sitemizde bin 526 sanayi dükkanımız olacak.

İçerisinde lokantasıyla, marketiyle, kafeleriyle 82 ticari alan yer alacak. İnşallah TOKİ Başkanlığımız eliyle yatırım değeri 500 milyon lira olan 750 bin metrekarelik bu alanda yürüttüğümüz dev projemizi 2023 yılının ilk aylarında Samsun’umuza armağan edeceğiz.

Subaşı Meydanı

Samsun’da Sosyal Konut Projesi

Allah’a hamdolsun, bu projemizi başta gençlerimiz olmak üzere emeklilerimiz, engellilerimiz, gazilerimiz ve şehit yakınlarımız ile aziz milletimizin her bir ferdi sahiplendi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla konut amaçlı arsa sayısını 1 milyona kadar çıkarmak için çalışmalarımıza başladık.

İstiyoruz ki bu ülkenin gerçek yükünü çeken, cefakar, vefakar olan imkanı kısıtlı vatandaşlarımız, gençlerimiz, emeklilerimiz ev sahibi olsun.

Samsun'da

Tabii bu muazzam projeyi sindiremeyenler sağından solundan çekiştirip iftira atmaya başladı. Memlekete faydası olmayan, iş yapmayıp iftira atan bu zihniyeti milletimiz çok iyi biliyor.

Suyu bulandıramayacaksınız. Sosyal medyada oynadığınız tiyatrolara seyirci bulamayacaksınız. Eskiler, ‘Takdir edemeyen tahkir eder’ der.

Tahkir etmek, ‘Bu konutları nasıl alacak?’ diyerek milleti küçük görmek, insanımıza güvenmemek bunların siyasi genlerinde var, zihniyet kodlarında var.

Gençlerin seçilme yaşının 18’e düşmesine engel olanlar, elbette ki 1 milyon 700 bin gencimizin ev sahibi olma arzusunu da kabullenemiyor.

Onlar istiyorlar ki küçük gördükleri milletimiz, kendilerine muhtaç kalsın. Onlar istiyorlar ki güvenmedikleri gençlerimiz, onlara bel bağlasın.

Samsun'da

Onlar istiyorlar ki tepeden baktıkları emeklilerimiz bir yere gelemesin. Onlara Samsun’dan sesleniyoruz.

Hangi yalanı atarsanız atın, hangi senaryoyu yazarsanız yazın, hangi masada neyin hesabını yaparsanız yapın biz bu projeyi 20 yıldır nasıl yaptıysak yine öyle yapacağız, vatandaşlarımıza en güzel şekilde teslim edeceğiz, milletimizin duasını alacağız.

Siz, gizli ortaklarınızla 6+2’li masanızda beceriksizliğin öncülüğünde, liyakatsizliğin ufkunda, taşeronluğun yolunda yürümeye devam edin. Biz milletimizle gönül gönüle olmaya, omuz omuza yürümeye devam edeceğiz.

İlk işaret fişeği…

Siz, hangi devletlerin kapılarını aşındırırsanız aşındırın, kimden icazet alırsanız alın, biz sadece milletin kapısında bekleyecek, yalnızca milletimizi dinleyeceğiz, yalnızca milletimizin dediğini yapacağız.

Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken de bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanı’mızı ve Cumhur İttifakımızı rekor oyla Allah’ın izniyle seçeceğiz.

Milli Mücadele’de ilk kıvılcımını yakan Samsun’umuz, inşallah 2023’ün de ilk işaret fişeğini, ilk kıvılcımını Türkiye’nin vaktini, Türkiye’nin zamanını, Türkiye’nin yüzyılını başlatacak.”

Murat Kurum Samsun'da

Samsun’da temeli atılan ve açılışı yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, “Bugün hep birlikte; Samsun’umuzda, toplam 556 milyon liralık yatırım değeriyle Toybelen Sanayi Sitemizin; Samsunlu evlatlarımızın ilim ve irfan mekanı olacak Kitap Kafemizin temellerini coşkuyla atıyoruz.

Yine katı atık depolama tesislerinden bisiklet ve yürüyüş yollarına, meydan ve otoparklardan içme suyu ve atıksu hatlarına kadar toplam 553 milyon liralık 19 projemizin de açılışını heyecanla gerçekleştiriyoruz.

Samsun tarihinde iz bırakacak tüm bu projelerimiz, kitap kafemiz, Toybelen Sanayi Sitemiz; Samsunlu kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun.

Bu aziz şehre; devlet olarak bugüne kadar 30 milyar lirayı aşkın dev yatırımlar kazandırdık.

Bakanlık olarak; bu yatırımların 17 milyar liralık kısmını gerçekleştirmenin mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz” dedi.

Kentsel Dönüşüm

Bakan Kurum konuşmasının ardından Kıran Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında tamamlanan dairelerin tapularını hak sahiplerine teslim etti.

Tören sonrasında da bölgede esnaf ziyaretinde bulunup vatandaşlarla sohbet etti.

Samsun'da

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Siyaset

Neslihan Hancıoğlu, Bakan Soylu’ya sordu!

Neslihan Hancıoğlu

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, ‘Aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulaması’nda ‘yabancı kişi kayıtları’ iddiasını TBMM’ye taşıdı

Bazı vatandaşların ‘E-devlet‘ uygulaması üzerinden yaptıkları, ‘aynı hanede ikamet eden kişi sorgulaması’nda, bir ya da birden fazla kişinin bilgileri ve rızaları dışında kendi hanelerine kayıtlı olduğunu tespit etmesi üzerine başlayan tartışmalar, Meclis’e de yansıdı.

Muhalefetin, bu konuda bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talebiyle verdiği önergeler AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedilirken, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi sundu.

Neslihan Hancıoğlu : Seçim güvenliği endişeleri artıyor

Önergesinde, “Hali hazırda seçim güvenliğine ilişkin endişeler had safhadayken, kişilerin bilgisi olmaksızın hanelerine yabancı kişilerin kaydedilmiş olması bu endişeleri daha da büyütmektedir” diyen CHP’li Hancıoğlu,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

– E-devlet üzerinden aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulama ve doğrulama hizmetinin uygulamaya girdiği 10 Mayıs 2021 tarihinden, önergenin cevaplandığı tarihe kadar geçen süre zarfında aylar itibariyle, rıza ve bilgileri dışında bir yada birden fazla kişinin kendi hanelerine kayıtlı olduğu şikayetiyle kaç adet kayıt silme/düzeltme başvurusu yapılmıştır?

– Rıza ve bilgileri dışında bir yada birden fazla kişinin kendi hanelerine kayıtlı olduğu yönünde yapılan şikayet ve başvuruların illere göre sayısal dağılımı nedir?

Neslihan Hancıoğlu

– Rıza ve bilgileri dışında bir yada birden fazla kişinin kendi hanelerine kayıtlı olduğu şikayetiyle yapılan kayıt silme/düzeltme başvurularına konu edilen şahısların uyruklara göre dağılımı ne şekildedir?

– Rıza ve bilgileri dışında bir yada birden fazla kişinin kendi hanelerine kayıtlı olduğu şikayetiyle yapılan kayıt silme/düzeltme başvurularına konu olan hanelerden kaçı metruk(terk edilmiş) ve kullanım dışı yapılardır?

Vatandaşlara “kontrol edin” uyarısı

CHP’li Neslihan Hancıoğlu ayrıca, herkesin zaman kaybetmeden ve belirli aralıklarla e-devlet uygulaması üzerinden ‘Aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulaması’ yapmalarının ve üzerlerine kayıtlı olan adreslerde tanımadıkları kimselerin kayıtlı olup olmadığını kontrol etmelerinin son derece önemli olduğu uyarısını yaptı.

Okumaya devam et

Siyaset

CHP Milletvekili Hancıoğlu’ndan ‘Basın Yasası’ tepkisi

CHP

CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu, “Dezenformasyonla mücadele” adı altında Meclis gündemine taşınan yasa ile ilgili açıklamalarda bulundu

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, iktidarın ‘dezenformasyonla mücadele’ gerekçesiyle hazırlayıp Meclis gündemine taşıdığı kanun teklifini bir ‘sansür yasası’ olarak nitelendirdi. Hancıoğlu, “Halkın haber alma hakkını bugün gasp etmeye çalışan sansürcü zihniyet, yarın sokakta vatandaşın yüzüne bakamayacak” dedi.

“Biz gelince kaldırırız”

İktidar kanadının ‘Dezenformasyonla Mücadele Yasası’ olarak adlandırdığı, muhalefetin ise basın ve sosyal medyayı abluka altına alma girişimi olarak nitelediği torba yasanın görüşmelerine bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda devam edilecek.

Teklifi, ‘sansürcü zihniyetin ürünü’ olarak niteleyen CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “bu teklif yasalaşsa dâhi, ömrü iktidarın ömrüyle sınırlı kalacak. Giderayak yaptıkları bu değişiklik, biz iktidara geldiğimizde derhal yürürlükten kaldırılacak” açıklamasında bulundu.

CHP

Haberler A Haber’den seçim sonuçları AA’dan

İktidarın, enflasyon rakamlarının TÜİK’ten, haberlerin AHaber’den, seçim sonuçlarının Anadolu Ajansı’ndan takip edildiği bir Türkiye yaratmak istediğini öne süren Hancıoğlu şunları kaydetti:

“Bu beyhude çabalar, milletin kasasından çalınan 128 milyar doların, çete liderinden 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçilerin, siyasi kimliğini zenginleşme aracı olarak kullanarak borsa vurgunculuğu yapanların konuşulmasını istemeyen bir iktidarın son çırpınışlarıdır.”

CHP Milletvekili Hancıoğlu : Kişi hürriyetine ölçüsüz müdahale

CHP’li Hancıoğlu açıklamasında, şu ana kadar 14 maddesi müzakere edilen ve toplamda 40 maddeden oluşan kanun teklifinin içeriğine ilişkin de şu değerlendirmeleri yaptı:

“Teklifin değişmeden kabul edilmesi halinde,halkın haber alma hakkı, ifade özgürlüğü ve sosyal medya araçlarının kullanımı konusunda hayatımız kökten değişecek. Teklifin en can alıcı maddesi 29. Maddedir.

Bu maddeyle ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu diye bir suç icat edilmeye çalışılıyor ve bunun da sınırları çizilmiyor.

Örneğin, enflasyon verilerine ilişkin yapılan eleştirel haberler, köşe yazıları, açıklamalar ve bunların kullanıcılar tarafından sosyal medya araçlarından paylaşılması, suç kapsamına alınabilecek.

Öyle ki erişime engelli bir haberi sosyal medya hesabından paylaşmak, anlık gelişen bir olaya ilişkin son durumu aktarmak veya yorum yapmak, bunları paylaşan hesaplardan retweet etmek dahi suç olarak değerlendirilebilecek.

Düzenleme işte bu yönüyle Anayasa’nın 19’uncu maddesinde tanımlı olan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkına ölçüsüz bir şekilde yapılmış bir müdahaledir.”

“Kalemini satmayan gazeteciler müsterih olun”

İktidarın, seçim yaklaştıkça telaşa kapıldığını ve hukuk ve mantık dışı fiillere yöneldiğini ifade eden Hancıoğlu, “Kalemini satmayan gazetecilerimiz, özgür basınımız ve milletimiz müsterih olsun, bugünler elbet geride kalacak. Bugünün sansürcü zihniyeti, yarın sokakta vatandaşın yüzüne bakamayacak” dedi.

Okumaya devam et

Siyaset

Bakan Murat Kurum açıkladı! 43 bin başvuru

Bakan Murat Kurum, Samsun’daki 4 bin 400 sosyal konut projesine şuana kadar 43 bin 211 başvuru yapıldığını söyledi.

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından organize edilen “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Bakan Murat Kurum ‘un dışında ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Kastamonu, Ordu, Tokat ve Yozgat olmak üzere çeşitli illerden toplam 17 milletvekili katıldı.

Türkiye’nin tüm şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; merkez ve 17 ilçede yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Bakan Murat Kurum

Burada bir konuşma yapan Bakan Murat Kurum şunları söyledi:

“Bugün, ülkemizin dört bir yanında, 81 ilinde, ‘Çevreye Saygılı İklim Dostu Şehirler’ anlayışıyla çevre hassasiyetimizi, azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz.

Samsunumuza son 20 yılda ulaştırmadan sağlığa, eğitimden turizme, tarıma, çevre ve şehirciliğe kadar 30 milyar lirayı aşkın dev yatırımlar kazandırdık.

Bu yatırımların yaklaşık 17 milyar 115 milyon lirasını da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak biz gerçekleştirdik.

Yine Bakanlık olarak; Samsunumuzda sosyal konuttan kentsel dönüşüme, millet bahçelerinden altyapı ve üstyapı çalışmalarına kadar yüzlerce eserimizi vatandaşlarımıza armağan ettik, etmeye de devam ediyoruz.”

Bu zamana kadar TOKİ ile birlikte 1 milyon 170 bin konut kazandırdıklarını ifade eden Bakan Murat Kurum, “Bugüne kadar ‘Ev sahibi olmayan hiçbir vatandaşımız kalmayacak’ anlayışıyla TOKİ’mizle ülkemize tam 1 milyon 170 bin konut kazandırdık.

Samsunumuzda, bugüne kadar toplam yatırım bedeli 4.2 milyar lira olan 9 bin 563 konutluk projelerimizi tamamladık.

Yine yatırım bedeli 1.5 milyar lira olan 3 bin 350 konut ve dükkân projemiz ise devam ediyor.

Bakan Murat Kurum

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum. (Fotoğrafta)

Bu projelerimizi tamamladığımızda Samsun’umuza toplamda 13 bin konut ve dükkanımızı kazandırmış olacağız. 14 Eylül’de Sayın Cumhurbaşkanımız Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini milletimizle paylaştı.

Bu çerçevede Samsunumuza da 4 bin 400 konut kazandırıyoruz. Merkez’de bin 700, Çarşamba’da 600, Bafra’da 500, 19 Mayıs’ta 380, Canik’te 320, İlkadım ve Kavak’ta 200, Havza’da 150, Vezirköprü’de 200, Ladik’te 100, Asarcık’ta 50 konut inşa edeceğiz.

Şuana kadar başvuru sayısı 43 bin 211. Yapılacak konut sayısının 10 katı. 31 Ekim’e kadar da başvurular devam edecek.

Yine Samsun’da 100 bin sosyal konutluk projemizle toplam bin 497 konutu da inşa ediyoruz.

19 Mayıs ilçemizin Yeşilova Mahallesi’nde 297 konutumuzun ve camimizin yapımında sona geldik. İnşallah en kısa zamanda tüm konutlarımızı hak sahibi kardeşlerimize teslim etmeye başlayacağız.

Atakum ve Canik’te daha önce kurası çekilerek hak sahipliği olan veya isteyen kardeşlerimize tamamlanmış veya şu anda tamamlanmak üzere olan Kıran Mahallesi sosyal konutlarımızdan tahsis edeceğiz” dedi.

Bakan Kurum

Yapımı devam eden Toybelen Sanayi Sitesi ve İller Bankası yatırımları hakkında da konuşan Bakan Murat Kurum, şöyle devam etti:

“Türkiye’de sanayi alanlarını dönüştürüyor, sanayicimize, esnafımıza, vatandaşımıza daha güzel, daha modern, daha ferah alanlarda üretim yapma imkânı sağlıyoruz.

Sıfır Atık Sanayi konseptiyle Toybelen’de kuracağımız yeni sanayi sitemizde tam bin 526 sanayi dükkânımız olacak. TOKİ Başkanlığımızla; yatırım değeri 500 milyon lira olan 750 bin metrekarelik alanda yürüttüğümüz bu dev projeyi 2023 yılının ilk aylarında tamamlayacağız.

Toybelen Sıfır Atık Sanayi Sitemiz; şimdiden esnaf kardeşlerimiz, Samsunumuz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun diyorum. Şehirlerimizin üstüne yaptığımız yatırımlar kadar şehirlerimizin altına da hizmet ediyoruz.

Çev Şehircilik Bakanlığı

Bakan Murat Kurum gazetecilerin sorularını da yanıtladı

İller Bankamızla, 81 ilimizin tamamında yerel yönetimlerimize her türlü desteği sağlamaya aralıksız olarak devam ediyoruz.

Samsun’da; şehrimizin altyapı sorunlarının çözülmesi için de tüm gayretimizi ortaya koyuyoruz.

Bu çerçevede İller Bankamızla, son 20 yılda 4.4 milyar liralık 250 projeyi Samsun’umuza kazandırdık. Bugün de hâlihazırda 10 projede 194 milyon liralık yatırımımız tüm hızıyla devam ediyor.”

Samsun Büyükşehir

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.