Bizimle İletişime Geçin

Yaşam

Samsun’da araştırmaya göre 53.1 milyonluk gıda israfı

Yapılan bir araştırmaya göre, Samsun’da yıllık toplam gıda israfı değer olarak 53.1 milyon TL olarak hesaplandı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından yapılan ‘Samsun Kent Merkezi’ndeki Hane Halklarının Gıda İsraf Düzeylerinin ve Etkili Faktörlerinin Araştırılması’nı içeren çalışma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Günümüzde insanlar için gerekli olan gıda kaynakları, enerji kaynaklarından daha stratejik bir konu haline geldi. Bu doğrultuda gıda kayıpları günümüzün ve geleceğin en önemli sorunlarından biri olarak kabul ediliyor.
Açlık ve Yetersiz Beslenmeden Ölen Çocuklar
Gelişmiş ülkelerde marketten satın alınarak kullanılan gıdaların yaklaşık üçte biri, evsel atık olarak israf ediliyor. Gıda kayıp oranları tahıl ve baklagillerde yüzde 15, meyve ve sebzelerde ise yüzde 35. Dünyada her yıl 1.3 milyar ton gıda israf ediliyor. Bu miktar tüm Sahra Altı Afrika bölgesinde üretilen yiyecek miktarına denk. Aynı zamanda her gün dünyada 8 kişiden biri aç uyumakta ve 20 binden fazla çocuk, açlık ve yetersiz beslenmeden kaynaklı hayatını kaybediyor.

Dünyada her yıl 1.3 milyar ton gıda israf ediliyor.

Dünya ve Türkiye’de ciddi rakamlara ulaşan gıda israfı konusunu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun için ele aldı. Canik, İlkadım ve Atakum ilçelerinden 384 hane halkı ile yüz yüze yapılan çalışma, Nisan-Eylül 2019 döneminde yapıldı. Araştırma, sosyoekonomik özelliklerine göre düşük, orta ve yüksek gelirli olmak üzere üç gruba ayrıldı.

Samsun’da En Fazla Gıda Kaybı Yemek ve İçecekte

Samsun’da hane halkı başına ortalama yıllık toplam gıda israfı; ekmek vb ürünlerde miktar olarak 23.69 kilo, değer olarak 31.43 TL, oransal olarak ise yüzde 2.74’tür. Sebze ürünlerinde miktar olarak 4.61 kilo, değer olarak 17.98 TL, oransal olarak yüzde 3.98’dir. Meyve ürünlerinde miktar olarak 2.59 kilo, değer olarak 14.14 TL, oransal olarak yüzde 2.26’dır. Baklagil ürünlerinde miktar olarak 0.17 kilo, değer olarak 1.50 TL, oransal olarak yüzde 0.62’dir. Süt ve süt ürünlerinde miktar olarak 1.57 kilo, değer olarak 9.73 TL, oransal olarak yüzde 3,18’dir. Et ve ürünlerinde miktar olarak 0.36 kilo, değer olarak 8.53 TL, oransal olarak yüzde 1.50’dir. Yemek ve içecek ürünlerinde miktar olarak 6.77 porsiyon, değer olarak 54.16 TL ve oransal olarak yüzde 12.89’dur. Samsun’da yıllık toplam gıda israfı değer olarak ise 53.1 milyon TL olarak hesaplandı.

Gıdaların ihtiyaçtan fazla satın alınması israfın birinci nedeni.

Görüşme yapılan hane halkları temsilcisinin en az yaşı 21, en çok yaşı 69, ortalama yaşı ise 43.97’dir. Hane halkı nüfusu 1 ile 7 arasında, ortalaması ise 3.79’dur. Hane halklarının aylık gelirleri en az 2 bin TL, en çok 18 bin TL, ortalama olarak ise 6 bin 153,72 TL’dir. Görüşme yapılan hane halkı temsilcilerinin yüzde 65.4’i kadın ve yüzde 34.6’sı ise erkek. Araştırmaya katılanların yüzde 38.5’i hanenin ihtiyacı olan temel gıda alışverişini kendisinin gerçekleştirdiğini belirtirken, bunu yüzde 34.6’sı ailece, yüzde 19.3’ü eşiyle, yüzde 4.2’si evdeki diğer yetişkinler, yüzde 3.1’i çocuklar ve yüzde 0.3 ile herkes kendi işini yapar olarak izlenmiştir.

Gıdaların İhtiyaçtan Fazla Satın Alınması

Temel gıda alışverişi yapılmadan önce hane halkının yüzde 50.5’i evde hangi gıdanın eksik olduğunu her zaman kontrol ederken, yüzde 43.2’si ise çoğu zaman kontrol ettiğini belirtti. Temel gıda alışverişini önceden hazırlamış olduğu yazılı listeye bağlı kalarak alanların oranı her zaman için yüzde 51.7 iken, nadiren de olsa listeye bağlı kalanların oranı yüzde 6.1 olarak tespit edildi.  Anket yapılan hane halklarında gıda israfının nedenleri incelendiğinde; gıdaların ihtiyaçtan fazla satın alınması (yüzde 62.8) ilk sırayı alırken, bunu sırasıyla  fazla miktarda yemek pişirilmesi (yüzde 50,3), büyük paketlerin satın alınması (yüzde 37.2), gibi nedenler gelmektedir.
Dünyada 2050 yılında tahmini olarak beslenecek insan sayısının 9.1 milyar olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle küresel gıda üretiminin arttırılması ve adil dağılımının sağlanması konusu, küresel bir mesele olarak karşımızda duruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Yaşam

Duruş bozukluğu iş hayatını nasıl etkiler?

Duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu konusunda Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, basit uygulamalarla bu sorunun giderilebileceğini belirtti.

Çalışanlar iş hayatları boyunca sahip oldukları duruş bozukluğu nedeniyle zorluklar yaşayabiliyor. Duruş bozukluğu bir yapısal sorun sebebiyle olmak zorunda değil. Aynı zamanda uygun olmayan masa ya da koltuk yükseklikleri de bu sorunun başlıca nedenlerinden biri. Aynı zamanda, aşırı ağırlığa maruz kalma ve uzun süreli araç kullanma da bir başka neden. Bunun dışında çok uzun zaman bilgisayar başında çalışmak da bu sorunlara neden olabiliyor.

Bu konuda Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Duruş ve postür sorunları, en eğlenceleri işleri bile bazen çok zorlayıcı hale getirebilir. Bazen basit bir yastık, yumuşak bir ayakkabı, yapılacak basit egzersizler, bizi bunlardan uzak tutabilir. En iyi iş verimliliği sağlam vücutla olur.”

Duruş bozukluğunu düzeltmek için ne yapmalı?

Duruş bozukluğu özellikle iş hayatında çalışanları zorluyor.

Duruş bozukluğu etkilerini en aza indirmek

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, duruş bozuklukları etkilerinin en aza indirilmesi konusunda şunları anlattı:

 • Ofis çalışanları için ilk şart, çalıştıkları ortamın ergonomisini en uygun hale getirmeye çalışmaktır. Bazen ekranın altına konulacak hafif bir yükselti ya da bir bel yastığı sizi uzun süreli ağrılardan koruyabilir.
 • Ofis çalışanlarının alabilecekleri diğer önlem ise, aşırı hareketsiz kalmamaktır. Mutlaka saatte bir ofiste atılacak bir tur yada basit gerinme hareketleri kas ve eklemleri rahatlatır.
 • Uygun olmayan ayakkabı seçimi de, duruş bozukluklarını tetikleyen faktörlerdendir. Aşırı sert yada yüksek veya dar ayakkabılar ayak anatomisini bozduğu gibi tüm omurga ve kalçada da sorunlara neden olabilir. İşe uygun, rahat ve kullanışlı ayakkabı seçimi bizi bunlardan korur.
Duruş bozukluğunu düzeltmek için ne yapmalı?

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım (Fotografta)

En fazla taşıma sektöründe var

 • Ağır iş yükü altındaki iş kollarında ayarlama yapmak bu kadar kolay olmayabilir, ancak yine de belinizi ya da sırtınızı destekleyecek basit korseler kullanmak ya da yük binen eklemleri arada bir germek ve iş dışında yapacağınız basit kuvvet egzersizleri sizi kalıcı hasarlardan korur.
 • Günümüzde en çok yaygınlaşan taşıma sektöründe de benzer zorluklar var. Büyük araç kullanan çalışanlar da, bel yastığı, koltuk yüksekliğinin iyi ayarlanması, araçta oturma postürlerine dikkat etmeleri, araçtan inildiğinde yapılacak hafif yürüyüşler ve germeler bu etkileri azaltacaklardır.
 • İş dünyasında aşırı yolculuk yapmak zorunda olan grupta, en az ofis çalışanları kadar risk altındalar. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve değişik ortamlarda çalışmak, hem eklem, hem kas, hem de bağlarda zorlanmalara neden olabilmektedir. Bu grup iş dışında, yürüyüş yaparak, yüzerek yada spor salonunda hafif egzersizler yaparak kendilerini koruyabilirler.
Okumaya devam et

Yaşam

Çocuklarda uyku problemi nasıl çözülür

Çocuklarda uyku problemi nedenleri ve çözümü konusunda Dr.Ersin Sarı’dan açıklama. Arkası kesilmeyen kabuslar çocuklardaki gelişimi olumsuz etkiliyor.

Çocuklarda uyku problemi ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. Özellikle çocuklar büyürken en çok zorlanılan konuların başında uyku düzeni geliyor. Birçok çocuk kendi odasında uyuma alışkanlığı kazanıyor.

Fakat birçok çocuk da anne babasının yanında uyumayı tercih ediyor. Uyku problemlerinin ortaya çıkmasında birçok faktör rol oynayabiliyor. Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersin Sarı çocukların uyku problemlerinin nedenlerini açıkladı.

Çocuklarda uyku problemi

Çocuklarda uyku problemi sorunu ile ilgili Uzm. Dr. Ersin Sarı (Fotoğrafta), aileleri uyardı.

Çocuklarda yaşanan uyku problemlerinin nedenleri nelerdir?

 • Kabuslar: Çocuklarda en sık görülen uyku bozukluklarının başındadır. Tüm yaş guruplarında olduğu gibi 3 – 5 yaş arasında daha fazla görülüyor. Çocuklar, kaygılı veya stresli dönemlerinde daha sık kabul görür. Kesinleşmiş, belli bir tedavisi maalesef yok. Ancak çocuklar etkilenebilecekleri çizgi filmler seyrettiklerinde, şiddet içeren oyunlar oynadıklarında veya korku hikayeleri duyduklarında kabuslar artabilir.
 • Uyku Terörü: Kabuslardan sonra en çok karşılaşılan uyku problemidir. Çocuk uyuduktan iki üç saat sonra ağlayarak ve bağırarak korku içinde gözlerini açar. Ayrıca bunu yaparken aslında ağır uykudadır. Ancak yaşanan uyku teröründe gözler açık olduğu için ebeveynler onları uyanık zannederler. Çocuk bu sırada uyandırılmaz ve tekrar yatırılırsa sabah bu durumu hatırlamaz.
 • Uyurgezerlik: Sıklığı önemlidir, genellikle 4 – 8 yaş civarında başlayıp ergenliğe doğru azalma gösterir. Uyurgezerlikte de yine gözler açıktır ama bakışlar donuk ve hareketsizdir.Emniyet tedbirleri çok önemlidir çünkü çocuk uyku sırasında bilinçsizce yaptığı eyleme devam edebilir.
 • Narkolepsi: Uyanıkken aniden gelen uyku ataklarıdır. Kişi konuşurken veya yemek yerken bir anda uykuya dalar, buna bazen ayaktayken yere düşmelerde eşlik edebilir. Gündüz olan bu uyku ataklarının sıklığı kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Aniden düştüğünde kafasını çarpıp çocukta ciddi bir hasar oluşmasına neden olabilir.
 • Huzursuz Bacak Sendromu: Gündüz genellikle fazla sıkıntı yaratmaz, gece uykuda veya istirahat halinde ortaya çıkar. Ayrıca bacaklarda ağrı, karıncalanma gibi bir huzursuzluk hissidir. Özellikle çocuklarda demir ve B12 eksikliği, böbrek hastalığı bunlardan bazılarıdır.

Çocuklarda uyku problemi

Tetikleyici faktörler var!

 • Çocuğun mizacı,
 • Anne, baba ve çocuk arasındaki iletişim,
 • Beslenme,
 • Hastalık,
 • Fiziksel koşullar,
 • Yatma saatleri,
 • Evlilik çatışması.

Bu önerilerle çocuğunuzun uyku kalitesini artırın!

 • Yatağın korunaklı olması,
 • Yatağa uyanık halde bırakılması ve kendi kendine uyumayı öğrenmesinin sağlanması,
 • Sallanma ve emme gibi bir araç kullanılmadan uyumanın öğretilmesi,
 • Odanın çok karanlık olmaması,
 • Uyku saatlerinden ödün verilmemesi,
 • Uyuduktan sonra yerinin değiştirilmemesi,
 • Sevdiği bir oyuncağı ile uyumasına izin verilmesi,
 • Uykudan önce masal anlatılması veya ninni söylenilmesi,
 • Yatağa aç olarak yatırılmaması,
 • Gece uyarıcı özelliği olan besinlerden uzak tutulmasıdır.
Okumaya devam et

Yaşam

Güne iyi hissederek başlamak için 6 öneri

Güne iyi başlamak

Güne iyi başlamak bütün gün kullanılacak enerjinin kaynağıdır.

Güne iyi başlamak için atılacak ve alışkanlık haline getirilecek minik adımlar var. Hem günün verimli geçmesine hem de kişinin kendisine daha fazla vakit ayırmasını olanak sunar.

Güne erken başlayın

Yapılan araştırmalar sabahları erken uyanan ve telaş halinde olmayan insanların gün içinde mutlu hissettiğini gösteriyor. Güne erken başlamak, yapılması gereken işleri ve aktiviteleri planlamak açısından fayda sağlamanın yanı sıra bütün güne pozitif etki ederek, kişinin kendine daha fazla vakit ayırmasına da katkı sağlar.

Güne ne içerek başlamak?

Güne 1 bardak su ile başlayın

Su, hayat için vazgeçilmezdir ve sağlığa olan yararları tartışılmazdır. Uyku zamanında susuz kalan metabolizmayı uyandırmanın en güzel yolu, güne 1 bardak su ile başlamaktır. Güne 1 bardak su ile başlamak metabolizmanızın uyanmasını sağlamanın yanı sıra vücutta biriken toksinlerin de dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.

Güne ne içerek başlamak?

Kahvaltıyı ihmal etmeyin

Dünyadaki tüm uzmanlar kahvaltının en önemli öğün olduğu konusunda birleşiyor. Kahvaltı uzun süren açlık sonrasında düşen kan şekeri seviyesini yükselterek, güne zinde ve enerjik başlamayı sağlar.

Güne ne içerek başlamak?

Keyifli bir sabah şarkısı seçin

Araştırmalar, sabahları uyandığımızda müzik dinlemenin günü daha iyi hale getirdiğini ortaya koyuyor. Sevilen bir parçayı dinlemek, güne olumlu düşüncelerle başlamanın en iyi yöntemleri arasında yer alıyor.

Ilık bir duş alın

Birçoğumuz sabah uyandıktan sonra ya da gece yatmadan önce duş almayı tercih ediyoruz. Araştırmalara göre, stresli çalışanlar için ideal olan sabah duş almak. Duş, rahatlatıcı etkiye sahipken aynı zamanda uyanmayı da sağlıyor.

Güne ne içerek başlamak?

Telefon ve e-postalardan uzak durun

Telefon ve e-postalar hayatımızın bir parçası durumunda. Ancak kahvaltı yapmadan, tam olarak uyanamadan ve günü planlamadan telefonları, mesajları ve e-postaları yanıtlamak stresi artırıyor. O nedenle kahvaltı ve sabah bakımı rutinlerini tamamladıktan sonra telefonların ve maillerin yanıtlanması öneriliyor.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021