Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun’da 14-20 Haziran tarihlerinde öne çıkan gelişmeler

Bakan Dönmez Samsun'da

Samsun’da 14-20 Haziran tarihleri arasında öne çıkan gelişmeleri sizler için toparladık. Yaşanan güncel olaylar, öne çıkan başlıklar ve tüm gelişmeler Kanal Daa özgün içerik platformumuzda…

Üreticiye 18.4 milyon TL’lik destek

Samsun’da çiftçilere toplam 18.4 milyon TL 2020 Yılı Yağlı Tohumlu Bitkiler Fark Ödemeleri Desteği ve Katı Organik Organomineral Gübre Desteği ödemesi yapıldı. 18 Haziran’da başlayan ödemeler ile 6 bin 25 üreticiye faturalandırdıkları 36 milyon 557 bin 330 kg ürün için 17 milyon 808 bin 512 TL destek ödemesi yapıldı. Ayrıca üretimde kullandıkları katı organik ve organamineral gübreyi gübre takip sistemi üzerinden alan 517 üreticiye de 579 bin 251 TL destek ödeme yapıldı.

Samsun'da haftanın gündemi

Samsun’da çiftçiye 18.4 milyon TL’lik destek.

Konut satışları arttı

Samsun’da konut satışları bir yılda yüzde 36.5 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 2021 yılı Mayıs ayında konut satış oranı bir yılda yüzde 36.5 artarak 1003 olarak gerçekleşti. Bu rakam ile Türkiye’deki toplam konut satışlarının yüzde 1.7’si Samsun’da gerçekleşti.

Tarıma Dayalı OSB

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ile Samsun’a Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulacak. Yetiştirilen sebze, meyve ve hayvansal gıdaların endüstriyel ürüne dönüştürüleceği OSB’nin kent ekonomisine önemli katkılar sağlayacak.

Samsun'da haftanın gündemi

Samsun’un Bafra ilçesine Tarıma Dayalı OSB kurulacak.

Aşılamada günlük rekor kırıldı

Samsun’da üç gün üst üste aşılama rekoru kırıldı. 15 Haziran’da 10 binden fazla kişi, 16 Haziran’da 15 binden fazla kişi ve ayrıca 17 Haziran’da da 18 bin 977 kişi aşı oldu. Bu yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti.

Aşılama çalışmaları

Samsun’da günlük aşı rekoru kırıldı.

Metrekareye 31.1 kilo yağmur

Samsun’a bir günde metrekareye 31.1 kilo yağış gerçekleşti. 16 Haziran tarihinde etkili olan sağanak yağış sonrası birçok bölgede su baskınları yaşandı. Meteoroloji’den alınan bilgiye göre, 24 saatte metrekareye 31.1 kilo yağış düştü. En çok yağış Yakakent ilçesinde yaşandı.

Büyükşehir Belediyesi 4 beton santrali kuruyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yol yapım maliyetini düşürüp hem kaliteyi artırmak hem de çalışmaları hızlandırmak amacıyla 4 beton santrali kuracak. 3’ü sabit biri mobil olmak üzere 4 adet beton santrali kurup, 16 mikser alacak olan belediye, beton maliyetini de yüzde 50 oranında düşürecek. Ayrıca yılda 25 milyon TL tasarruf yapacak.

Dedektör köpeği Ozon yakaladı

Samsun Valiliği İl Jandarma Komutanlığı tarafından son 2 haftada yapılan operasyonlar neticesinde 13 olayda 15 kişi gözaltına alındı. Birçok uyuşturucu madde ele geçirildi. Özellikle Dedektör köpeği Ozon’un da katıldığı bir operasyonda ise 326 kök kenevir bitkisi bulundu.

Genç kadının katiline müebbet hapis

Samsun’da kaybolduktan 42 sonra cesedi çuval içinde ormanlık alanda bulunan 35 yaşındaki Arzu Aygün’ü öldüren Muharrem Coşkun, yargılandığı 1.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Rektör Ünal, çalıştayda konuştu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, ‘Yüksek Din Öğretimi Çalıştayı’na katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen çalıştayda konuşan Rektör Prof.Dr.Ünal, “Mevcut halimiz maalesef başarısız” dedi. Konuşmalarda dile getirilen ve ülkemize atfen söylenen ‘örneklik’ konusunun bir yanılsama olduğunu kaydeden Ünal, “Özellikle bunu bir öncül olarak kabul etmezsek sonuca gitmemiz zorlaşacaktır. Ayrıca bu sistem neden diğer ülkeler yahut yapılar tarafından makul görülüyor ve önemseniyor derseniz, aslında modern hayat açısından bize ait olan insan modeli sisteme daha kolay adapte oluyor.
Burada esasen bir makas değişikliği ile sisteme uyum sağlıyor. Mesela din ile ahlakı, iman ile ameli birbirinden çok rahat bir şekilde ayırıyor ve sonrasında da her ortama ayak uydurmada sorun yaşamıyor. Bu durumu eğitim sistemimizin bir başarısı olarak algılarsak çok ciddi bir yanılgı içine düşeriz. Burada önemli olan mevcut eğitim sisteminin sorgulanmasıdır. Ortaya çıkan marazi ve arızai duruma bakmak suretiyle bundan sonra sistem üzerine teklifte bulunulmalı” dedi.

Samsun’da vaka sayısı bir haftada geriledi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de illere göre haftalık vaka sayısı (100 binde) rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Samsun’da 29 Mayıs-4 Haziran arasında 100 binde 49.40 olan vaka sayısı 5-11 Haziran arasında 100 binde 46.60’a düştü.

Samsun’da 800 öğrenciye ulaşıldı

Samsun’da “Okulda Spor Şenliği” projesi taşımalı eğitim merkezli kırsal mahalle okullarında yoğun bir şekilde devam ediyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Okul Sporları birimince hazırlanarak kırsal mahalle okullarında uygulanmak üzere hayata geçirilen “Okulda Spor Şenliği” ile şuana kadar 800’e yakın öğrenciye ulaşıldı.

Samsun'da haftanın gündemi

Samsun’da incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’den bilgi aldı.

Bakan Dönmez Samsun’da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Samsun’a geldi. Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve AK Parti İl Başkanlığı’na ziyaretler gerçekleştiren Bakan Dönmek, özellikle enerji konusundaki yatırımlara değindi. Bakan Dönmez “Karada da Karadeniz sahil kentlerinde sismik aratmaları başlatıyoruz. Bununla birlikte Samsun’da da bu yıl içerisinde yaklaşık 64 milyon TL’lik sismik Ar-Ge yapılmasıyla alakalı bir bütçe ayırdık. İnşallah denizde olduğu gibi belki karadan da müjdeli haberleri sizinle paylaşırız” dedi.

“Samsun’da 378 milyon TL yatırım yapıldı”

Bakanlığın Samsun’a yaptığı yatırımlardan da bahseden Bakan Fatih Dönmez, “2002 yılında bakanlığımızın faaliyet alanı ile ilgili olarak Samsun’a o gün yapılan yatırımın tutarı 6.3 milyon TL iken, 2020’de 378 milyon TL’lik bir yatırım yapıldı” dedi.

Asarcık, Salıpazarı ve Ayvacık’a doğalgaz müjdesi

Doğalgaz iletilmeyen 3 ilçe içinde çalışmaların hız kazandığını belirten Bakan Dönmez, “Asarcık’a inşallah 2022 yılında kışa girmeden doğalgaz vermeyi planlıyoruz. Ayrıca Salıpazarı 2023 yılında doğalgaz kullanacak. Ayvacık ile ilgili olarak da taşıma suretiyle şirketimiz ivedi bir çalışma yapacak. Onun tarihi de en kısa sürede paylaşılacak. Böylece bu 3 ilçemize de doğalgaz getirdiğimizde inşallah Samsun’da köylerimiz hariç doğalgaz kullanamayan hiçbir ilçemiz kalmamış olacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi yasa boğan Ecrin bebeğin üvey babası yakalandı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde 2019 yılında evinin önünden kaybolan 1.5 yaşındaki Ecrin Kurnaz’ın üvey babası Deniz Kurnaz, Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde sahte kimlik ile yakalandı. Deniz Kurnaz, ‘fuhuş yaptırmak, fuhşa teşvik, aracılık ve yer temin etmek’ iddiasıyla tutuklanarak, Kepsut L Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Samsun'da haftanın gündemi

Samsun’da aşılama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 738 bin doz aşı yapıldı.

Samsun’da 738 bin doz aşı

Karadeniz Bölgesi’nin 18 ilinde bu zamana kadar 3 milyon 17 bin 607 birinci doz, 1 milyon 848 bin 146 ikinci doz olmak üzere toplam 4 milyon 865 bin 753 doz aşı uygulandı. Karadeniz’de en çok aşı uygulanan il ise 738 bin 426 doz ile Samsun oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Gündem

Vaka sayıları arttı, uzmanlar uyardı

Vaka sayıları uzun bir aradan sonra yeniden artış göstermeye başladı. Uzmanlar Koronavürise dikkat çekip uyardı.

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; koronavirüs vaka sayıları ile ilgili açıklama yaptı.

İldeki pandeminin son durumunun masaya yatırıldığı “İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı” sonrası bilgi veren Oruç; vaka sayısındaki kısmi artışa dikkat çekerek şunları söyledi:

“Tüm Türkiye ve dünyada olduğu gibi ilimizde de maalesef Kovid 19 vaka sayılarımızda kısmi bir artış söz konusu. Veriler bize ilimizde, özellikle son bir haftada vaka sayımızın yaklaşık 2 kat arttığını gösteriyor.

Aylar sonra ilk kez, sıfır vaka gördüğümüz dönemlerin ardından, günlük 50 vakanın üstüne çıktığımız günleri görmeye başladık.

Bu artış, korona varyantın da etkisiyle grip gibi başa çıkabilir bir düzeyde. Onuniçin ağır hastalık tablosu ortaya çıkarmadığından; hastanelerimize yansıyacak düzeyin çok uzağında seyrediyor.

Sağlık İl Müdürü

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç (Fotoğrafta)

Yoğun Bakım hasta sayımız 3

Aşı hala bağışıklık sistemlerimiz üzerinde etkili, yaygın aşılama çalışması sayesinde virüse temas etsek de bizi korumaya devam ediyor.

Şu an için hastanelerimizde entübe, durumu ağır hastamız yok. Yoğun bakımlarımızda ise sadece 3 hastamız bulunuyor. Aşı stoklarımız yeterli, olası hasta yatışı ve tetkik süreçleri için planlamalarımızı yaptık.

Sağlık Müdürlüğü olarak hem yurt içi hem yurt dışındaki pandemi verilerini anlık olarak takip ediyoruz.

vaka sayıları

Vaka sayısı süreç içerisinde artıyor

Özellikle Samsunluların yoğun olarak yaşadığı İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirler, çevre iller ve Almanya, Hollanda, Avusturya, İngiltere gibi birçok Samsunlunun yaşadığı ülkelerdeki vaka sayıları bizim için önemli bir veri oluşturuyor.

Bu noktalardaki artışın ilimizdeki vaka sayısını süreç içinde arttırdığını pandemi döneminden biliyoruz.

İlimize özellikle bu ülke ve şehirlerden yaklaşan bayram tatili nedeniyle birçok hemşerimizin geleceğini öngörüyoruz. Bu da artış eğrisinin bayram döneminde de süreceğini bize düşündürüyor.

vaka sayıları

Sosyal mesafeye dikkat

Bu nedenle tüm Samsunlu hemşerilerimiz, özellikle bayram tatili döneminde biraz daha dikkatli olmalı. En ufak bir gribal şikayetle bile karşılaştıklarında hem kendilerini hem çevrelerindekini koruma adına maske takmalı.

Özellikle sosyal mesafeye dikkat etmelerini ve yüz yüze olabilecek ortamlardan olabildiğince uzak durmalarını rica ediyorum.

Hafif bir baş ağrısı; kırgınlık, boğaz ağrımız ve buna eşlik eden ateşle karşılaşmamız durumunda bile; mutlaka kendimizi izole edelim; bayramlaşmak için çevremizle temas etmeyelim, kalabalık yerlerde bulunmayalım.

Bu zorlu pandemi yolculuğunda koronayı nasıl durduracağımızı hep birlikte öğrendik. Maske takma zorunluluğunu azmimiz, dikkatimiz ve önlemelere uyumumuzla biz kaldırdık.

Lütfen bu kararlı yüzümüzü koronaya tekrar gösterelim. Maskesiz günlerimizin devamı için hep beraber biraz daha dikkatli olalım. Koronanın hayatımıza yeniden girme çabasını el birliğiyle bertaraf edelim.”

Okumaya devam et

Gündem

Çöpe giden moda : 20 milyar giysi atık

Çöpe giden moda. Her yıl üretilen 32 milyar giysinin yüzde 64’ü; çöpe gidiyor.

Tekstil üretimi önemli miktarda kimyasal; su, enerji ve diğer doğal kaynaklar gerektiriyor. Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (WRI) göre; bir pamuklu gömlek yapmak için 2 bin 700 litre su gerekiyor. Tüketiciler kıyafetleri çöpe attığında; sadece para ve kaynak israfı yapmakla kalmıyor. Aynı zamanda atılan malzemelerin çöplükte ayrışması 200 yılı aşkın bir süre alıyor.

Ayrışma işlemi sırasında; tekstiller sera metan gazı üretiyor. Bununla birlikte toksik kimyasalları ve boyaları yer altı suyuna ve toprağa sızdırıyor. Ancak ‘hızlı moda’ kavramı ile sektörün üretim ve tüketim hızı her yıl artmaya devam ediyor.

Dünyayı en çok kirleten sektör

Daha ucuz; düşük kaliteli, birkaç kez kullanılıp atılabilecek kıyafetlerin hızlı tüketimi olarak özetlenebilecek ‘hızlı moda’ ile tekstil ve hazır giyim sektörü fosil yakıtlardan sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektör.

Küresel hazır giyim pazarı 3 trilyon dolar değerinde ve dünyanın Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sini oluşturuyor. 2019 yılında tek kullanımlık giysilerden çıkan atıklar yaklaşık 94 bin 347 ton. Her 2 kişiden 1’i istenmeyen kıyafetlerini doğrudan çöpe atıyor.

çöpe giden moda

Çöpe gidiyor

Her yıl üretilen 32 milyar giysinin yüzde 64’ü (yaklaşık 20 milyar 480 milyon) çöpe gidiyor. Dünyada her yıl tahmini olarak 92 milyon ton tekstil atığı çıkıyor. Bunun yanında 1 ton tekstil kumaşı için 20 ile 230 metreküp arasında su kullanılıyor. Kullanılan toplam su miktarı ise 93 milyar metreküp. Bu miktarla 5 milyon insanın su ihtiyacı karşılanabiliyor.

Türkiye’de evsel atıklar ve endüstriyel atıklar birlikte değerlendirildiğinde her yıl yaklaşık olarak 1 milyon 155 bin ton tekstil atığı ortaya çıkıyor. Atık toplama istatistiklerine göre toplam atığın yüzde 3’ünü tekstil atıkları oluşturuyor. Günde 2 bin 500 ton kullanılmış tekstil işlenmeden çöpe gidiyor.

Kaynak: Oksijen

Okumaya devam et

Gündem

Matematik yüzde 95, sözel yüzde 40 geriledi

Matematik

Matematik sorularında yüzde 95 gerileme yaşayan öğrenciler, sözelde ise yüzde 40 düşüş yaşadı.

Kovid-19 etkileri her geçen gün daha da kendini gösteriyor. Bu kez öğrenciler üzerinde yapılan araştırma; çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Uzaktan eğitim ile öğrenciler matematik alanında yüzde 95, sözelde ise yüzde 40 gerileme yaşadı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); daha önce rapor etmişti. DSÖ’ye göre; pandemi nedeniyle dünya genelinde 1.6 milyar öğrencinin eğitim koşullarının etkilendiği belirtildi.

Bu etkinin ilk somut sonuçları Güney Afrika’da yapılan bir araştırma ile belirlendi. Özellikle dil ve sayısal yeteneğin uzaktan eğitim sürecinde en çok etkilenen alanlar olduğu anlaşıldı.

Matematik

Yapılan bir araştırmaya göre, pandemi öğrencilerin eğitimini olumsuz etkiledi.

Matematik yüzde 95

Stellenbosch ve Cape Town Üniversiteleri’nde görevli araştırmacılar; test uyguladı. Buna göre;  ilk ve ortaöğrenimdeki öğrencilerin pandemi öncesinde cevapladıkları sözel ve matematik testini; uzaktan eğitim nedeniyle okullarından uzak kalan öğrencilere uyguladı.

Çalışma; yüz yüze eğitimin önemi 9-15 yaş aralığındaki 80 bin öğrenci üzerinde yapıldı. Sözel puanlarda yüzde 40-70 arasında düşüş yaşandı. Ayrıca matematik dersinde ise yüzde 95’e varan gerileme tespit edildi.

Uzmanlara göre diğer ülkelerde de benzer sonuçların ortaya çıkmasının ardından yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğuna yönelik argümanlar daha güçlü bir şekilde savunulacak. Olası yeni pandemilerde ülkelerin okulları açık tutmak için ellerinden gelenden fazlasını yapmaları gerekecek.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021