Samsun’a 14.4 milyon TL CMDP desteği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Samsun’a 2 proje ile 14.4 milyon TL hibe desteği.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, Samsun’a Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından uygulanan Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında desteklenmeye hak kazanan projeler açıklandı.

Samsun’dan 2 proje başarılı bulunarak, 14.4 milyon tl hibe desteği onaylandı.

Çekim merkezi niteliğini haiz, çevresine hizmet verme bakımından merkez olma işlevi taşıyan 11 ilinde uygulanıyor.

Cazibe Merkezlerinin Desteklenmesi Programı (CMDP) özel bir bakanlık programı. Ayrıca bütçesi, söz konusu 11 ilde uygulanmak üzere merkezî olarak belirleniyor.

Samsun OKA

Samsun’a 21.2 milyon TL yatırım yapılacak

Toplam 14.4 milyon TL hibe desteği sağlanacak. Terme Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın ‘Terme Makine Sanayi Ortak Kullanım Atölyesi’ ile Samsun Üniversitesi’nin ‘Samsun Hava Araçları Bakım Onarım Hizmet Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Özel Sektörle İşbirliklerinin Oluşturulması’ projeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından sözleşmeler imzalanacak.

Daha sonra da proje uygulama dönemi başlayacak.

Projelerin uygulanmasıyla, Samsun’da 21.2 milyon TL büyüklüğünde yatırım yapılmış olacak.

Terme Makine Sanayi Ortak Kullanım Atölyesi Projesi   

Projenin 11.7 milyon TL toplam bütçesi bulunuyor. Proje ile ‘Ortak Kullanım Atölyesi’ kurulacak. Bu kapsamda, tarım makineleri ve ana metal sanayi alanında faaliyet gösteren imalatçılar, ihtiyaçlarını bir merkezden karşılayacak.

Samsun

Bu yöntemle imalatçıların üretim maliyetleri düşürülecek. Ürün kalitelerini artırabilmelerini böylelikle iç pazar satışlarını ve ihracat oranlarını yukarı çıkarabilmelerini sağlanacak. Aynı zamanda bu sektörün gelişmesi göçü azaltacak. Yeni iş imkânlarının ve ilin cazibesinin artmasını da sağlayacak.

Bunun dışında Samsun Hava Araçları Bakım Onarım Hizmet Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Özel Sektörle İş Birliklerinin Oluşturulması Projesi de yer alıyor. Bu proje de 9.5 milyon TL toplam bütçeye sahip.

Bu proje, piyasa talebi yüksek olan Hava Araçları Bakım Onarım teknisyeni yetiştirecek. Bunun için özel eğitim merkezi oluşturulmasını sağlayacak.

Ayrıca buna bağlı sektörler çerçevesinde CNC ve kaynak operatörü yetiştirecek. Bu kapsamda da CNC ve kaynak atölyeleri kurulmasını hedefliyor.

Böylece hava araçları bakım onarımı hizmeti sağlamak, CNC ve kaynak atölyesi aracılığıyla özel sektöre yönelik ortak kullanım hizmeti sağlamak, bu sayede özel sektörle iş birliklerini artırmak, milli teknoloji hamlesi kapsamında TEKNOFEST ve benzeri teknoloji yarışmalarına hazırlık sürecinde başvuran katılımcılara altyapı desteği sağlamak mümkün olacak.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Samsun’a 14.4 milyon TL CMDP desteği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!