Samsun’a 10 bin ilave istihdam yatırımı : Serbest Bölge

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yoğun girişimleri ve çabası sonuç verdi, Samsun’da 10 bin ilave istihdam ve 1.5 milyar dolar ihracat imkanı yaratması öngörülen Orta Karadeniz Serbest Bölgesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın takdirleri ile bugün kurularak Resmi Gazetede yayımlandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Mehmet Muş, Serbest Bölge ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Samsun Şubesini ziyaret etti. Bakan Muş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm işçilerin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Serbest Bölge

Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan, Samsun’da Orta Karadeniz Serbest Bölgesi kurulmasına ilişkin açıklamada bulunan Bakan Muş, “Bölgeyi kurup işletmek üzere Orta Karadeniz Serbest Bölge Kurucu ve İşletici Anonim Şirketi kuruldu.

Serbest bölgeyi ilk olarak 240 dönüm alan olarak ilan ettik ama 600 dönüme çıkacak fakat orada bir genişleme alanını da planlıyoruz. Bütün çalışmaları bitirdiğimiz zaman şu an teknik olarak planladığımız alanı 1800 dönüme kadar çıkarabilme ihtimalimiz var” diye konuştu.

Serbest Bölge

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kenti olan Samsun’un, Doğu Avrupa, Karadeniz ülkeleri, Ortadoğu, Orta Asya ülkelerinde yaşayan yaklaşık 600 milyon insan için de ithalat ve ihracat kapısı olma potansiyelini taşıdığını belirtti.

Üretim kabiliyeti, lojistik kabiliyetleri, hem tarım hem de sanayi alanındaki rekabetçiliği ile Samsun’un Türkiye ihracatındaki payını kısa zamanda yüzde 1 seviyesine, orta vadede de yüzde 2’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Muş, hayata geçmesi ile Orta Karadeniz Serbest Bölgesinin bu alanda hem Samsun’un hem de tüm bölgenin ihracat üssü olacağını belirtti.

Serbest Bölge ihracat kapasitesini artıracak

Samsun’un bölgesel önemine vurgu yapan Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş, Tekkeköy ilçesinde yer alan 644 bin metrekare arazi üzerinde bu bölgenin kurulması ile ihracat kapasitesinin artacağını, bölgede tam doluluğa ulaşılması ile birlikte, yaklaşık 10 bin kişiye istihdam imkanı sağlanmasının ve yıllık 1,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmesi beklendiğini kaydetti.

Serbest Bölge

Ticaret Bakanı Mehmet Muş yapılacak dolgu çalışmaları ile bölgeye yeni arazi kazandırılması ve bu suretle arazi büyüklüğünün 1,5 milyon metrekareye yükseltilmesi ile bölgenin ülkemizin beşinci büyük serbest bölgesi olacağını ve ülke ekonomisine uzun vadede, yıllık 3 milyar doların üzerinde ilave ihracat ile katkısında bulunacağını kaydetti.

Samsun’da yatırımların yoğunlaşacağını, bu yatırımlarla birlikte istihdamında ciddi oranda artacağını belirten Sayın Bakan Muş, kurulan bu bölgenin öncelikle Samsun’a, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını dileğinde bulundu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mayıs Perşembe günü gerçekleştireceği Samsun Mitinginden önce Samsun’a verdiği bu müjdeden dolayı teşekkür etti.

Daha önce Samsun Limanı’nın hemen yanında 73.150 metrekarelik alan üzerine kurulu Samsun Serbest Bölgesinin faaliyetlerine 1996 yılında başladığını belirten Ticaret Bakanı Muş, 2022 yılında bölgede 23 firma tarafından 157 milyon ABD Doları tutarında ihracat gerçekleştirildiğini, yüzde 100 doluluk oranına ulaşan Samsun Serbest Bölgesi’nin genişleyebileceği bir alan bulunmaması nedeniyle, tüm Karadeniz Bölgesi’ne hitap edecek büyüklükte bir serbest bölge ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Samsun’a 10 bin ilave istihdam yatırımı : Serbest Bölge

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!