Samsun Üniversitesi 5 yaşında

Samsun Üniversitesinin (SÜ) kuruluşunun yıl dönümü dolayısıyla Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda düzenlenen "5. Yılında Samsun Üniversitesi" programı düzenlendi.

Samsun Üniversitesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Üniversitesinin (SÜ) kuruluşunun yıl dönümü dolayısıyla Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen “5. Yılında Samsun Üniversitesi” programında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, üniversitenin bünyesinde Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin bulunduğunu hatırlattı.

Samsun Üniversitesi

Özdemir Bayraktar’ın hayal ettiği, kurduğu, gerçeğe dönüştürdüğü, evlatlarına ve nice evlatlara emanet ettiği bir hikayenin olduğunu belirten Karaaslan, “Dolayısıyla bu hikayenin de Samsun Üniversite’mizde hayat bulmuş olması, buradan yetişecek nice nesillere ilham verecek olması ve umut ediyorum ki bu nesillere vermiş olduğu ilhamla birlikte ülkemizin kalkınma serüvenine ciddi katkı sağlayacak olması da ayrıca çok değerli” diye konuştu.

Yakın geçmişte, üniversitelere duvarlar örüldüğünü, bir kısım insanların duvar içerisinde, bir kısmının ise dışarıda bırakıldığını anlatan Karaaslan, şunları söyledi:

Çİğdem Karaaslan

“Kavganın hakim olduğu, ötekileştirmelerin olduğu üniversitelerimizden bugün Türkiye’nin dört bir yanında 209 üniversitemizle birlikte fikir özgürlüğünün, görüş özgürlüğünün, bilimin, sanatın, eğitimin, akademik araştırmaların hakim olduğu hakikaten duvarsız yıllar yaşıyoruz. Dolayısıyla kıymetini bilmek gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de çok yaygın bir anlayışın hakim olduğunu gördükten sonra bir kez daha mutluluk duyuyorum. Adını Türkiye Yüzyılı koyduğumuz bu yeni süreçte tüm kazanımların arttığı yeni hedeflerin ve hayallerin hayat bulduğu, hepimizin belki siyaseten farklı görüşlerimiz, hayata bakış açılarımızdaki farklılıklar olsa da aslında büyük ve güçlü Türkiye ortaklığında bulunduğu bir zaman dilimini işaret ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’mizin 100. yılı.”

Karaaslan, Kızılelma, Togg, TCG Anadolu ile Karadeniz doğal gazından çok bahsettiklerini, oralarda görev yapan 10 binlerce genç mühendisten biraz az bahsettiklerini, o gençlerin, o nesillerin, o ufukların yetişmesine emek veren, katkı veren, gönül veren hocalara gönülden teşekkür ettiğini belirtti.

Mahmut Aydın

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın da üniversitede “duvarsız üniversite” kavramını hayata geçirdiklerini kaydetti.

Aydın, Samsun Üniversitesi’nin 18 Mayıs 2018’de kurulduğundan bu yana başarıları ve mesuliyetlerini yeniden hatırladıklarını, eğitim, öğretim, araştırma ve topluma hizmet alanında öncü olmak için yeni yollar aradıklarını dile getirdi.

Samsun Üniversitesi

Okulun tanıtımının yapıldığı programda, Samsun Üniversitesi’nin kurulmasında emeği geçenlere plaket takdim edildi. Programa AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Ersan Aksu, CHP Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, kent protokolü, üniversitenin akademisyenleri, personeli ve davetliler katıldı.

Samsun Üniversitesi 5 yaşında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!