Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun trafiği, yerli ve milli teknoloji ile çözüm buluyor

samsun trafiği aselsan

Samsun trafiği için bugün tarihi bir adım atıldı. ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği’ projesi Büyükşehir Belediyesi ile ASELSAN arasında imzalanan protokolle hayata geçiyor. 

Samsun trafiği sorunu sorun olmaktan çıkıyor. Samsun’un trafiğine yerli ve milli teknoloji altyapısı ile neşter vurulacak. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan ve ekibi tarafından bir yıl süren ulaşım master planı hazırlığı kapsamında mevcut yol durumunun analizi çıkarıldı. Aynı zamanda kavşakların uydu fotoğrafları çekildi.

ASELSAN tarafından hayata geçirilecek proje kapsamında şehrin ana arter ve bulvarlarında uygulanacak olan ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi‘ bugün atılan imza ile start aldı. ASELSAN tarafından geliştirilen yerli ve milli çözümler ile hem ekonomiye katkı sağlanacak hem de sistem çevreye duyarlı olacak.

samsun trafiği aselsan

Samsun trafiğine Büyükşehir Belediyesi ve ASELSAN arasında imzalanan protokol ile neşter vurulacak.

Samsun’da tarihi imza

Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapılan törene ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Haluk Görgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Milletvekili Ahmet Demircan, Samsun Valisi Doç.Dr.Zülkif Dağlı, protokol üyeleri ve davetliler katıldı. Başkan Mustafa Demir ve Prof.Dr.Haluk Görgün arasında imzalanan protokol ile ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’nin ilk adımı atıldı.

‘Her alanda çözüm üretiyoruz’

40 yıllık savunma sanayiinde elde ettikleri bilgi, birikim ve yetişmiş insan kaynağı ile önemli kazanımlar sağladıklarını ifade eden ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, “Ülkemizin teknolojik ve ekonomik bağımsızlığına katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda her alanda ASELSAN olarak çözüm üretiyoruz. Üstelik sadece savunma sanayi alanında değil. Ulaşım, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık alanında da başarılı çalışmalar yapıyoruz. Samsun trafiği de bu anlamda bizim için çözüme kavuşturulması anlamında önemli bir proje” dedi.

samsun trafiği aselsan

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, projenin ortağı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Akıllı Şehir Trafik Güvenliği’ projesinin ilk adımını attıklarını dile getiren Prof.Dr.Görgün, “Elimizden, beynimizden ve gücümüzden ne geliyorsa katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yeni dünya düzeninde teknoloji

Yeni dünya düzeninde önemli bir yer tutan teknolojik altyapının Samsun’a da entegre olması için çaba gösterdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şunları söyledi:

Samsun trafiği her geçen gün araç yoğunluğu bakımından büyüyor. Bu proje Türkiye’de bir ilk olacak bu proje şu anda Türkiye’nin en önemli çalışmalarından biri. Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi yapay zeka yazılımlarıyla dijital sistem üzerinden yönetilecek. Toplu ulaşım sistemine düzen ve kalite getirecek. Küçük dokunuşlarla trafik ve ulaşım sorunlarının önemli kısmını çözmüş olacağız. Seyir halindeki araçların hızını artırırken, trafik güvenliğini yükseltip kazaları azaltacak. Bu sistem ile birlikte ayrıca kentlilik kültüründe büyük bir gelişme olacak.”

samsun trafiği aselsan

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun trafiği bu proje ile rahatlayacak.

Samsun Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi

Samsun Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi 3 temel başlıktan oluşmaktadır. Bulvarlar ve ilişkili caddeler ile bölgeler üzerinde bulunan 100 adet kavşakta geometrik düzenleme çalışmaları yapıldı. Kavşak ve bölgelerde trafik güvenliği, akış hızının ve senkronizasyonunun artırılması amacıyla dinamik kavşak uygulamaları; ayrıca emniyet ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde Ortalama Hız Tespit Sistemi, Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi ve Park İhlal Tespit Sistemi uygulanması yapılacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan ve ekibi bir yıl süreyle proje için çalışma yürüttü.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021