Samsun trafiği, yerli ve milli teknoloji ile çözüm buluyor

samsun trafiği aselsan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun trafiği için bugün tarihi bir adım atıldı. ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği’ projesi Büyükşehir Belediyesi ile ASELSAN arasında imzalanan protokolle hayata geçiyor. 

Samsun trafiği sorunu sorun olmaktan çıkıyor. Samsun’un trafiğine yerli ve milli teknoloji altyapısı ile neşter vurulacak. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan ve ekibi tarafından bir yıl süren ulaşım master planı hazırlığı kapsamında mevcut yol durumunun analizi çıkarıldı. Aynı zamanda kavşakların uydu fotoğrafları çekildi.

ASELSAN tarafından hayata geçirilecek proje kapsamında şehrin ana arter ve bulvarlarında uygulanacak olan ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi‘ bugün atılan imza ile start aldı. ASELSAN tarafından geliştirilen yerli ve milli çözümler ile hem ekonomiye katkı sağlanacak hem de sistem çevreye duyarlı olacak.

samsun trafiği aselsan
Samsun trafiğine Büyükşehir Belediyesi ve ASELSAN arasında imzalanan protokol ile neşter vurulacak.

Samsun’da tarihi imza

Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapılan törene ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Haluk Görgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Milletvekili Ahmet Demircan, Samsun Valisi Doç.Dr.Zülkif Dağlı, protokol üyeleri ve davetliler katıldı. Başkan Mustafa Demir ve Prof.Dr.Haluk Görgün arasında imzalanan protokol ile ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’nin ilk adımı atıldı.

‘Her alanda çözüm üretiyoruz’

40 yıllık savunma sanayiinde elde ettikleri bilgi, birikim ve yetişmiş insan kaynağı ile önemli kazanımlar sağladıklarını ifade eden ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, “Ülkemizin teknolojik ve ekonomik bağımsızlığına katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda her alanda ASELSAN olarak çözüm üretiyoruz. Üstelik sadece savunma sanayi alanında değil. Ulaşım, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık alanında da başarılı çalışmalar yapıyoruz. Samsun trafiği de bu anlamda bizim için çözüme kavuşturulması anlamında önemli bir proje” dedi.

samsun trafiği aselsan
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, projenin ortağı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Akıllı Şehir Trafik Güvenliği’ projesinin ilk adımını attıklarını dile getiren Prof.Dr.Görgün, “Elimizden, beynimizden ve gücümüzden ne geliyorsa katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yeni dünya düzeninde teknoloji

Yeni dünya düzeninde önemli bir yer tutan teknolojik altyapının Samsun’a da entegre olması için çaba gösterdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şunları söyledi:

Samsun trafiği her geçen gün araç yoğunluğu bakımından büyüyor. Bu proje Türkiye’de bir ilk olacak bu proje şu anda Türkiye’nin en önemli çalışmalarından biri. Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi yapay zeka yazılımlarıyla dijital sistem üzerinden yönetilecek. Toplu ulaşım sistemine düzen ve kalite getirecek. Küçük dokunuşlarla trafik ve ulaşım sorunlarının önemli kısmını çözmüş olacağız. Seyir halindeki araçların hızını artırırken, trafik güvenliğini yükseltip kazaları azaltacak. Bu sistem ile birlikte ayrıca kentlilik kültüründe büyük bir gelişme olacak.”

samsun trafiği aselsan
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun trafiği bu proje ile rahatlayacak.

Samsun Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi

Samsun Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi 3 temel başlıktan oluşmaktadır. Bulvarlar ve ilişkili caddeler ile bölgeler üzerinde bulunan 100 adet kavşakta geometrik düzenleme çalışmaları yapıldı. Kavşak ve bölgelerde trafik güvenliği, akış hızının ve senkronizasyonunun artırılması amacıyla dinamik kavşak uygulamaları; ayrıca emniyet ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde Ortalama Hız Tespit Sistemi, Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi ve Park İhlal Tespit Sistemi uygulanması yapılacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan ve ekibi bir yıl süreyle proje için çalışma yürüttü.

Samsun trafiği, yerli ve milli teknoloji ile çözüm buluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!