Samsun TEKNOFEST’e hazır

Mustafa Demir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun, 30 Ağustos- 4 Eylül tarihlerinde yapılacak TEKNOFEST’ e kilitlendi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SBB TV YouTube kanalında katıldığı canlı yayında anlattı.

30 Ağustos’u heyecanla beklediklerini söyleyen Başkan Demir şunları söyledi:

TEKNOFEST genelde ülkemiz için özelde Samsun için çok önemli. Bilim, teknoloji ve geleceğin organizasyonu. Bildiğiniz gibi bir yıl İstanbul’da bir yıl da Anadolu’da T3 Vakfı tarafından düzenleniyor.

Pandemi döneminde Gaziantep’te düzenlenmişti. T3 Vakfı, bizim üniversitelerimizin, siyasetçilerimizin, tüm Samsun’un talebiyle bu yılda şehrimizde yapılması planlandı.

Dolayısıyla Samsun bölgenin merkezi. Artvin’den Sinop- Sivas bölgesine kadar düşünün, Karadeniz’in merkezi. Önemli bir şehir. Bütün bölgeye ekonomik, kültürel ve siyasi anlamda hitap eden bir şehir.

Bu nedenle bu önemli organizasyonun burada yapılıyor olması oldukça isabetli bir tercih. Şehrin kendi potansiyelini Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtacak bir organizasyon olarak görüyoruz.“

Samsun
Başkan Mustafa Demir, Neşe Kadan’ın sorularını yanıtladı.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Bakan Mustafa Demir, TEKNOFEST ’in Samsun’da bir çok şeyi değiştireceğine dikkat çekti. Başkan Demir, “Gaziantep’te pandemiye rağmen nelerin değiştiğine bizzat tanıklık ettim.

TEKNOFEST özellikle Samsun’da da birçok şeyi değiştirecek. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ayrıca 7’den 70’e tüm insanlarımızın bakışı, ufku bambaşka bir yöne evrilecek.

İnsanlar bilim, teknoloji ve gelecek konusunda özgüven kazanacak. Özellikle bakış açıları ve duygu dünyaları etkin bir şekilde istikbale yönelecek” dedi.

2 milyona yakın katılım bekleniyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SBB TV YouTube kanalında katılımcı noktasında da beklentisini paylaştı.

Demir, “Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST Karadeniz’e yoğun bir katılım olması bekleniyor.

1,5 Milyon civarında bir katılım öngörüyorduk ama TEKNOFEST’ in bölgesel bir hüviyet kazanmasıyla bu rakamın 2 milyonu geçmesi bekleniyor.

Hareketliliği daha şimdiden hissetmeye başladık bile. Bununla birlikte tüm bölgede eğitim çağındaki gençlerimiz Samsun- Çarşamba havalimanındaki organizasyona getirilecek” dedi.

Mustafa Demir

Samsun nasıl hazırlandı

Başarılı bir organizasyon olması noktasında yoğun bir mesai yapıldığını söyleyen Başkan Demir şöyle devam etti:

“TEKNOFEST çok önemli bir organizasyon. Özellikle 1 hafta içinde 2 milyonu aşkın kişiyi ağırlayacağız.

Bu çok kolay bir iş değil. Lojistiğinden, ulaşımından, teknik bilgilendirmesinden, misafirlerin konaklamasına, şehrin tanıtımına çok önemli parametreler var.

Ziyaretçilerimize hem Samsun’u yaşatmak, hem TEKNOFEST’ i yaşatmak hem de şehrimizi tüm dünyaya tanıtmak çok önemli. Temizlik, güvenlik tüm tedbirleri aldık. Gerekli çalışmaları yaptık.

Havalimanında mevcut alanlar yetersizdi. 350 bin ton yeni dolgu yaparak yeni alanlar açtık. Ayrıca o sahada TEKNOFEST organize edilecek.

Yola da yakın bir bölge. Özellikle büyük bir gayretle ulaştırmasından, sağlığından, güvenliğinden, kanalizasyonundan, içme suyu temininden, çadır alanlarının oluşturulmasından her konuda çalışmalar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.”

Samsun Bilim Merkezi

Şehir TEKNOFEST ile Bilim Merkezi kazandı

Samsun’un TEKNOFEST ile elde edeceği kazanımlarla ilgili bir soruya da cevap veren Başkan Demir, “TEKNOFEST ile en önemli kazanımlarımızdan biri Bilim Merkezleri olacak.

Tekkeköy ilçemize Bilim Merkezi ve Planetaryum’u, Atakum ilçemizde de emniyet müdürlüğünün arkasına Bilim Samsun’u inşa ettik. Ayrıca Canik’de, Vezirköprü’de, Çarşamba’da da bilim merkezleri yapıldı.

Atakum’ da Emek Park’ ın oraya Keşif Kampüsü inşa ettik. Özellikle sınavla oraya alınan öğrenciler 3 yıl eğitim alıyor. Dolayısıyla o öğrenciler üniversiteye o alanda yetişmiş olarak gidiyorlar.

Bu kampüsün kapasitesi’ de yüksek. Biz bu eserleri Samsun’a kazandırdığımız için de gerçekten çok mutluyuz” dedi.

Samsun TEKNOFEST’e hazır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!