Samsun-Sarp demiryolu için iş dünyası ayakta

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun-Sarp demiryolu yatırımı konusunda ortak basın açıklaması yayımlayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası başkanları, ‘Ülke menfaatleri açısından bu projeyi zaruri görmekteyiz” açıklamasında bulundu

Uzun zamandır yatırım programına alınması için mücadele verilen Karadeniz’i batından doğuya demir ağlarla örecek demiryolu için ortak bildiri yayınlayan Ordu ve Giresun iş dünyası heyeti, 2023 yılının bölge ve modern İpekyolu açısından müjde senesi olmasını temenni etti.

Samsun-Sarp demiryolu

Samsun-Sarp demiryolu yatırım programına alınmalı

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karlıbel’in ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Samsun’dan Sarp’a kadar düşünülen Samsun-Sarp demiryolu projesi 2023 yılı içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yatırım programına mutlak alınmalıdır. Bölgemizin Orta Asya ve Orta Doğu’ya olan mesafesi ticari açıdan avantaj teşkil etmektedir.

Samsun-Sarp demiryolu
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karlıbel. (Fotoğraftaki)

Son dönemde İran ile kurulan ticari diyaloglar bölgemiz adına avantajdır. Yıllık 500 milyar doları aşan ticari potansiyeli ile İran ve Orta Asya pazarı, ülkemiz ve bölgemizin ekonomik olarak kalkınması için stratejik öneme sahiptir. Fakat bölgemizde karayolu dışında yeterli bir ulaşım ağı olmayışı İran ve Orta Asya potansiyelinden hedeflenen oranda faydalanamayışımıza neden olmaktadır.

Limanlarımız ile bağlantılı bir demiryolu ağının faaliyete geçmesi hem bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek ve bu vesileyle gerek yöre ekonomisine gerekse ülke ekonomisine fayda sunacaktır.

Bugün Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yerel ticari potansiyelinin düşük parametrelerdeki görüntüsüne de olumlu katkı sunacak olan demiryolu projesi modern İpekyolu güzergahının da önemli bir geçişini sağlayacaktır.

Samsun-Sarp demiryolu
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu. (Fotoğraftaki)

Samsun’dan başlamak kaydıyla Batum’a kadar sürecek Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerini kapsayan demiryolu projesinin 2023 yılı yatırım programında mutlak yer almasını arzulamakta ve ülke menfaatleri açısından ise zaruri görmekteyiz.”

Samsun-Sarp demiryolu için iş dünyası ayakta

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!