Samsun Sağlık İl Müdürü Oruç rakamlarla dikkat çekti !

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, uyardı. Oruç, “Kentte günlük orlama aşı sayısı 20 binlerden 2 binlire kadar düştü” dedi.

Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Oruç, yaptığı sayılı açıklama ile koronavirüs aşısı verilerini paylaştı.

“Hala aşısını yaptırmayan ya da hatırlatma dozunu tamamlamamış 320 bin civarında Samsunlu var” diyen Oruç şunları söyledi :

Aşıya talepteki bu düşüş nedeniyle koronavirüsü ilimizde bir türlü tam olarak kontrol altına alıp, vaka sayımızı azaltamıyoruz. Başlattığımız aşı çalışmalarına, sabit ve mobil aşı noktalarımızla etkin bir şekilde devam ediyoruz.

Bu çalışmalar sonucunda şehrimiz hem birinci hem de ikinci doz aşıda mavi renge ulaştı. Ancak bu başarılı tablo koronaya karşı savaşın sona erdiği, mutlak bir zafer elde edildiği anlamına gelmiyor.

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü
Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, aşı oranlarının her geçen gün düştüğünü açıkladı.

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü verileri paylaştı

Bu mücadelede koronaya karşı üstünlüğümüzü korumamız için, aşı hakkı tanımlanan vatandaşlarımızın, aşılarını eksiksiz olarak yaptırması ve hatırlatma dozlarını ertelememesi büyük önem taşıyor. Maalesef ilimizde bu anlamda bir sorun yaşıyoruz.”

Verilerin aşı sayalarının her geçin gün düştüğünü gösterdiğini dile getiren Samsun Sağlık İl Müdür Oruç, “Düşmeye de devam ediyor. Özellikle hiç aşı yaptırmamış ya da hatırlatma dozlarını tamamlamamış yaklaşık 320 bin vatandaşımız var.

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü

Geçtiğimiz aylarda günlük 20 bin arası aşı yapılan ilimizde, artık günde ortalama sadece 2 bin civarı aşı yapılıyor. Eskiden 1 günde yaptığımız aşıyı neredeyse şu an bir haftada yapıyoruz. Hafta sonları bu rakam 500’lere kadar düşüyor” ifadelerini kullandı.

Gençlere çağrı

İl Müdürü Oruç, aşı sayılarındaki bu düşüş eğrisinin, vaka sayılarında da inişli çıkışlı bir grafik oluşturmasına neden olduğunu belirtti. Ayrıca Oruç, “Vaka sayılarımız iki aydır yüz binde 300 – 400 aralığında bir seyir gösteriyor. Özellikle aşının gücünü kullanıp koronayı tamamen kontrol altına alamadığımız için, vaka sayılarımız düşmüyor. İlimizde Kovid-19’u tam olarak kontrol altına alıp, koronayı şehrimizin gündeminden bir türlü çıkaramıyoruz” dedi.

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü
Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Oruç

Özellikle gençlerin aşı konusunda gerekli desteği vermediğini belirten Muhammet Ali Oruç şöyle devam etti :

“Geçtiğimiz günlerde Sağlık Müdürlüğümüz tarafından 15 -35 yaş arası gençlerimize yönelik bir etkinlik düzenledik. Özellikle burada ‘Genç Aşı Günleri’ adını verdiğimiz etkinlikte bir günde sadece 13 gencimiz aşısını yaptırdı. Bunun dışında aşı merkezlerimizde bir flakonun açılması için gerekli 6 kişiyi bile bulamadığımız günler oluyor.  Bu düşük aşı rakamlarıyla koronayı kontrol altına almamız gerçekten zor. “

Samsun Sağlık İl Müdürü Oruç rakamlarla dikkat çekti !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!