Samsun OMÜ’den ‘Afrika Açılımı’

Samsun'da, Uganda'nın en önemli tıp merkezinin başhekiminin ziyaret ettiği OMÜ, Afrika'nın bir çok ülkesinde üniversitelerle ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), uluslararasılaşma faaliyetleri kapsamında Afrika’nın pek çok ülkesiyle temasa geçerken kıtanın farklı coğrafyalarındaki üniversitelerle kurduğu ilişkileri güçlendirip derinleştirme gayretinde. Söz konusu iş birliği ağı çerçevesinde Doğu Afrika ülkelerinden Uganda’nın önemli hastanelerinden Kibuli Muslim Hospital’ın Tıp Direktörü Dr. Mahmoud El-Gazaar, OMÜ’yüziyaret ederek temaslarda bulundu.

OMÜ

Ugandalı Başhekim’den ziyaret

Ugandalı konuk Dr. El-Gazaar, ziyaretinde ilk olarak Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Davut Güven’in rehberliğinde Tıp Fakültesi Hastanesi turuna çıktı. Hastanenin farklı birimlerinin mevcut durumuna tanık olan Dr. El-Gazaar, hâlihazırdaki işleyiş ve yürütülen operasyonlara dair Prof. Dr. Güven’den bilgi aldı.

Takdire şayan uygulamalar

Ziyarette Hastanenin yoğun bakım servisi kapasitesinin pek çok Afrika ülkesinden daha fazla olduğuna dikkat çeken Dr. El-Gazaar, hastane hizmetleri, uygulamaları ve teknolojilerinin takdire şayan olduğunu söyledi. Tıp Direktörü Dr. Mahmoud El-Gazaar, OMÜ Uluslararası Sağlık Turizmi Birimi Yöneticisi Doç. Dr. Hüseyin Sina Coşkun’u da ziyaret etti.

Uganda ve Türkiye’deki sağlık sistemlerinin odak noktası olduğu görüşmede, Uganda’da tedavisi mümkün olmayan hastaların Üniversitede tedavi edilmesi, OMÜ mensubu doktorların Uganda’da çeşitli yardım görevlerine destek vermeleri hususundaki detaylar ele alındı.

OMÜ

OMÜ Rektörü Ünal ile toplantı

Ziyaret kapsamında Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Tıp Direktörü Dr. Mahmoud El-Gazaar’ı, ziyaret vesilesiyle Konukevi’nde ağırladı. Yemekli toplantıda, OMÜ’nün Uganda’ya eğitim ve sağlık alanlarında sağlayabileceği katkılar, Kibuli Muslim Hospital bünyesinde kurulması planlanan Tıp Fakültesi’ne verilebilecek destekler ve imzalanması planlanan işbirliği anlaşmasının ana hatları görüşüldü.

Dr. El-Gazaar, Hastane gezisinin ardından Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk ile bir araya geldi.

Ziyarette Uganda’daki sağlık kuruluşları ve üniversiteler ile OMÜ arasında geliştirilecek eğitim, araştırma ve sağlık hizmetlerine yönelik işbirliklerinin detayları üzerinde durulurken, Dekan Prof. Dr. Çokluk, üniversitenin bilgi ve tecrübe aktarımına hazır olduğunu vurguladı. Buluşmada söz konusu işbirliklerinin hayata geçirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı ve bu minvaldeki adımlar planlandı. Dekan Çokluk, OMÜ’nün Ugandalı meslektaşlarına bilgi, tecrübe ve uzmanlık kazandıracak eğitimleri ücretsiz olarak vermeye hazır olduğunu söyleyerek Üniversitenin Afrika’ya sağlayacağı katkıların en kısa sürede başlayacağına işaret etti.

OMÜ

Ziyaret dizisinin son durağında Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu ile görüşen Dr. El-Gazaar, kurumlar arası olası iş birlikleri, öğrenci ve personel değişim olanakları hakkında istişarede bulundu.

Samsun OMÜ’den ‘Afrika Açılımı’

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!