Samsun ihracat hedefini yakalayacak (Haftanın özeti)

Samsun ihracat
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun ihracat hedefine adım adım yaklaşıyor. 2021 yılının ilk altı ayında geçen yıla oranla yüzde 101 artışla 616 milyon dolar ihracat yapıldı. Hedef 1 milyar dolar ihracat. Aşılamada rekor kırıldı. 9 günlük bayram tatilindi cankurtaranlar, 31 kişinin hayatını kurtardı. 26 Temmuz – 1 Ağustos tarihlerinde öne çıkan gelişmeler Kanal Daa Özgün İçerik Platformunda…

Samsun ihracat hedefini yakalayacak.

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun’un tarihinde ilk defa 1 milyar dolar ihracat hedefini aşacağını öngördüklerini belirtti.

Samsun ihracat
Samsun ihracat rakamlarında bir milyar dolar hedefine adım adım yaklaşıyor.

Samsun’un son yıllarda gerek ihracat rakamlarında gerekse büyük sanayi kuruluşları arasında çıta yükselttiğini belirten Murzioğlu, “Rakamlara baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) raporlarına göre 2019 yılında Samsun, ilk altı ayda 349 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. 2020 yılının ilk altı ayında ise, ihracatımız 327 milyon dolar. Bu yıl ki rakamlara baktığımızda ilimizin tarihinde ilk defa 1 milyar dolar ihracat hedefini aşacağını öngörüyoruz. TİM raporlarına göre ilimiz 2021 yılının ilk altı ayında geçen yıla oranla yüzde yüz bir artışla 616 milyon dolar ihracat yaptı” dedi.

Samsun’da bir yılda 2 kişi düğün magandası kurbanı

İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında 2020 ve 2021 yılları içerisinde silahla rastgele ateş etme olaylarında yorgun mermi düşmesi neticesinde meydana gelen 11 olayda 2 kişi hayatını kaybetti. 7 kişi yaralandı. 2 ev ve 1 araçta maddi hasar oluştu.

Ayrıca Bafra ilçesinde kırsal mahallelerde yapılan düğünler, silah atılmasını önlemek için jandarma sivil ekiplerince denetleniyor.

Samsun ihracat
Samsun Valiliği ‘Mutluluğa kurşun sıkma’ sloganıyla vatandaşları uyardı.

“Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma”

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı da, tüm vatandaşları kurallara uymaya davet etti. Vali Dağlı,, “Havaya atılan her mermi çekirdeğinin mutlaka yere düşeceği ve düştüğü yerde de her hangi bir canlı veya cansız varlığa isabet edebileceği unutulmamalıdır” dedi.

Emniyetin uzaktan kumandalı can simitleri hayat kurtarıyor

Samsun Emniyet Müdürlüğü envanterine yılbaşında kazandırılan uzaktan kumandalı can simitleri, olaylara müdahalede kolaylık sağlıyor. Hava şartlarının durumuna göre yaklaşık bir kilometre mesafeden kontrol edilebilen uzaktan kumandalı can simitleri, 200 kilogram civarında yük taşıyabiliyor.

Deniz Limanı Şubesi’nde görevli personel tarafından kullanılan uzaktan kumandalı can simidi, boğulma vakalarına müdahalenin yanı sıra yüzme yarışları ile Karadeniz kıyısı ve iç sularda düzenlenen etkinliklerin güvenlik tedbirlerinde etkin rol alıyor.

Samsun ihracat
Samsun İtfaiyesine bağlı cankurtaranlar 9 günlük bayram tatilinde denize giren 31 kişiyi kurtardı.

9 günlük bayram tatilinde 31 kişiyi boğulmaktan kurtardı

Samsun Büyükşehir Belediyesinin cankurtaranları tarafından bayram tatili boyunca sahillerde boğulma tehlikesi geçiren 31 kişi kurtarıldı.

Gözetleme kulelerinde asılan bayrak renkleri hayati önem taşıyor

Gözetleme kulelerine uyarı bayrakları asıldığını, vatandaşların bu bayraklara dikkat etmeleri gerektiğini belirten İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, “Sahillerde bulunan gözetleme kulelerinde sarı kırmızı bayrağı gördüğümüzde deniz güvenlidir. Cankurtaran ekipleri her türlü güvenliği sağlamıştır. Deniz biraz tehlikeli olduğu zaman sarı bayrağı takarız. Denize girilmesi çok tehlikeli olduğunda kırmızı bayrağı asarız ve cankurtaran ekipleri denize girmeyi yasaklar. Vatandaşlarımızdan asılmış olan bu bayraklara özellikle dikkat etmelerini istiyoruz” dedi.

Vali Dağlı: Samsun’da 3 binin üzerinde vatandaşımızı Covid’den kaybettik

Samsun’da koronavirüsünden hayatını kaybedenlerin sayısını açıklayan Vali Zülkif Dağlı, “Samsun’umuzda 12 sağlıkçımızı ve 3 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik” dedi.

Samsun’da “Köpek Eğitmenliği Eğitimi Sertifika Kursu” düzenlendi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Uluslararası Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (UKIFED) iş birliğinde düzenlenen “Köpek Eğitmenliği Eğitimi Sertifika Kursu” başladı. OMÜ Kurupelit Yerleşkesi’ndeki Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimde, kursiyerlere köpek psikolojisi, köpek temel eğitimleri, itaat eğitimleri, arama ve kurtarma bilgileri teorik ve uygulamalı olarak veriliyor.

Samsun ihracat
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan iş insanları ile bir araya geldi.

Çiğdem Karaaslan, ihracat rakamlarına değindi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, iş insanlarıyla değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Talep ve sorunlarını dinledi. Açıklanan ihracat rakamlarının önemine dikkat çeken Karaaslan, “Samsun’un öncülüğü, Türkiye’nin öncülüğü ve liderliği ile ilgili ipuçları veriyor. Bizim hep dilimizde bir söz vardı, ‘1 milyar dolar ihracat hedefini geçmek’. ‘Bunu geçelim, bunu geçmeliyiz’ diyorduk.

Bu da sınır değil, bunun da ötesine geçmeliyiz. Samsun olarak 2021 yılının 6 ayında gelen rakamlar, geçen yıla oranla ihracatımızı yüzde 101 artırdığımızı gösteriyor. İnşallah daha şimdiden 1 milyar dolarlık ihracat hedefimizi geçtiğimizi görüyoruz” diye konuştu.

Bir günde 50 bin kişiyi aşılayarak rekor kırdı

Samsun Valiliği koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Hedef 1 Günde 55 bin 555 Aşı’ kampanyasına 1 günde 50 bin 35 kişi destek verdi. Bu aşılama sayısı ile Samsun kendi rekorunu kırdı.

Samsun ihracat
Samsun’da bir günde 50 bin kişi aşı oldu.

SALEP-BİR kuruldu

Karadeniz’de fındığa alternatif tarım ürünü olarak olarak görülen ve Samsun’da ekimi çiftçiler tarafından büyük ilgi gören salep ile ilgili Türkiye’de ilk defa birlik kuruldu. Samsun’da bir araya gelen salep üreticileri Samsun İli ve İlçeleri Salep Üreticileri Birliği (SALEP-BİR) adı altında toplanarak birliklerini kurdu. Birliğin genel kurul toplantısını yapan salep üreticileri başkanlarını ve yönetimi seçti.

Birlik başkanlığına Yener Sağlam, başkan yardımcılığı görevine Yusuf Okuyucu ile yönetim kuruluna Zeki Keskin, Ergin Levent, Betül Hasanoğlu ve Ali Katır seçildi. 25 üyenin bulunduğu birlik üyelerinin 40 dönümlük arazide salep üretimi yaptıkları öğrenildi.

OGM: Vezirköprü’de orman yangını olduğu iddiaları asılsızdır

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Vezirköprü’de orman yangını olduğu iddialarının asılsız olduğunu bildirdi. OGM’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada “Sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında Samsun/Vezirköprü’de orman yangını olduğu iddiaları asılsızdır. Bafra’da 0.3 hektar alanda çıkan örtü yangını kısa sürede söndürülmüştür. Lütfen daha sağduyulu davranarak, panik oluşturacak paylaşımlardan kaçınalım” denildi.

Samsun ihracat hedefini yakalayacak (Haftanın özeti)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!