Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun haberleri ile 7-13 Haziran gündem özeti

Samsun haberleri ile derlediğimiz haftanın gündeminde öne çıkan gelişmeler, yaşanan sıcak olaylar şöyle;

Samsun haberleri ile gündem özetinde sağlık turizminde yaşanan sorunlar, kentte yapılan aşılama çalışmaları, Türkiye’nin en genç muhtarı ile 7-13 Haziran tarihleri arasındaki tüm gelişmeler Kanal Daa özgün içerik platformumuzda.

Havza’da 18 yaşında muhtar oldu

Samsun’un Havza ilçesi Ağcamahmut Mahallesi’nde 6 Haziran Pazar günü yapılan muhtarlık seçimini 18 yaşındaki Ali Külekçi kazandı. Eski muhtar Ali Zengin’in vefat etmesi üzerine yapılan seçimlerde sandığa giden 53 kişiden 37’sinin oyunu alan ve muhtar seçilen Ali Külekçi, en genç muhtar olarak tarihe geçti.

Sağlık turizmi gelirleri dibe vurdu

2019 yılında yaklaşık 665 bin hastanın sağlık turizmi ve turist sağlığı kapsamında Türkiye’ye girdiğini söyleyen Samsun Sağlık Turizmi Derneği (SASTUD) Başkanı Prof. Dr. Fatih Özkan, bundan 1 milyar 65 milyon dolar gibi bir gelir sağlandığını dile getirdi. Özkan özellikle 2020 yılında Covid-19 nedeniyle büyük kayıp yaşandığını, 390 bin civarında bir hasta girdisiyle elde edilen gelirin 550 milyon dolara düştüğünü açıkladı.

Sağlık Turizmi

Prof.Dr.Fatih Özkan, sağlık turizminin pandeminden çok etkilendiğini ifade etti.

Sıfır Atık Eylem Planı

Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilçe belediyeleri bir araya geldi. ‘Sıfır Atık İstişare Toplantısı’nda tüm kurumların ortak kararıyla ‘Sıfır Atık Eylem Planı’ hazırlanmasına karar verildi.

Samsun aşılamada birinci

Karadeniz Bölgesi’nde toplam 3 milyon 918 bin 826 doz aşı yapıldı. 227 bin 903 kişiye birinci doz açı uygulanırken, 1 milyon 690 bin 923 kişiye ise iki doz aşı vuruldu. Bölgede en çok aşı uygulanan il 618 bin 791 doz ile Samsun oldu. Samsun’da 353 bin 297 kişiye birinci doz, 265 bin 494 kişiye iki doz aşı yapıldı.

Samsun haberleri

Samsun haberleri arasında en dikkat çeken konu başlıklarından biri de kentte yapılan aşı çalışmaları oldu.

Dr.Furtun cinayetiyle ilgili açıklama

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Neslihan Funda Furtun, 29 Mayıs 2015 tarihinde görevi başında öldürülen Opr. Dr. Kamil Furtun cinayetiyle ilgili açıklama yaptı. Dr.Furtun, haklarında ‘ihmal veya gecikme’ suçlamasıyla dava açılan hastane yöneticilerinin de aralarında olduğu 11 kişinin yargılandıkları davada beraat etmesine itiraz edeceklerini ve konuyu bir üst mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Çiftçilere salep desteği

Samsun’da “Salep Üretimini Geliştirme Projesi” kapsamında Bafra’da üreticilere salep yumrusu dağıtımı ve ekimi gerçekleştirildi. Türkiye’de özel izinle salep ekilen tek il olan Samsun’da yürütülen proje kapsamında dağıtılan yumrular üreticiye ekonomik katkı sağlayacak. Bafra Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Güreş, “İlçemizde 15 üreticimize 25 metre karelik alana tekabül edecek şekilde yumru projesi yapıldı. Bugün de dağıtım ve dikimini gerçekleştiriyoruz” dedi.

5 milyon 680 bin liralık proje desteği

Samsun’da 5 projeye 5 milyon 680 bin liralık destek verilecek. DOKAP ve Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülecek projeler için imza töreni yapıldı. Yürütülecek 5 yarı projenin toplam maliyetinin 5 milyon 680 bin lira olduğu belirtildi. İmza töreninde ayrıca proje detayları hakkında bilgi verildi.

Samsun Haberleri

Samsun’da kurban fiyatları belli oldu.

Kurban fiyatları belli oldu

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatlar belli oldu. Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, kurbanlık hayvanların canlı kilo fiyatının belli olduğunu açıkladı. Buna göre, dananın kilosu 30 TL, düvenin kilosu 29 TL, ineğin kilosu 26 TL, koyun ve keçinin canlı kilosunun ise 35 TL olduğu belirtildi.

Samsun’da AFAD çadırı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, ‘AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı’nı ziyaret etti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki çadırda yetkililerden bilgi alan Vali Dağlı, “Bu eğitim modeli 50 dakikalık bir sunum dinleme şeklinde. Şu anda 207 bin Samsunlu hemşerimize ulaştık. İnşallah bunu 800 bin hemşerimize ulaştıracağız” dedi.

Samsun’da 400 aşı noktası var

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Aşı ekiplerimizle dört koldan bir aşı seferberliği başlattık. Üstelik, kamu ve özel hastanelerimiz, aile sağlığı, toplum sağlığı merkezlerimiz ve ilçe sağlık müdürlüklerimizde oluşturduğumuz 400’ün üzerinde aşı noktamız var. 800’e yakın görevlimizle de aşı sırası gelen vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi. Oruç ayrıca, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre ilimizdeki vaka insidans hızımız düştü. Düşüş eğrisi göstermeye devam etti. Yüz binde 55.6’dan yüz binde 49.4’e geriledi” dedi.

Eski bakan Kılıç’tan üniversiteye ziyaret

Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ile bir araya geldi. Samsun Üniversitesi’nin 3. kuruluş yıldönümünü de kutlayan Suat Kılıç, “Samsun Üniversitesi şehir adına önem atfeden bir kurum. Özellikle yaptığı projeler ve gerçekleştirdiği atılımlarla kendini ulusal ve uluslararası platformlarda ön plana çıkarıyor. Bizler de üniversitemizin gelişimine elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz” diye konuştu. Öte yandan Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın ise, “Samsun’un marka değerini ileriye taşıma hedefimizi gerçekleştirme gayreti içerisindeyiz” dedi.

Samsun haberleri

Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Aydın’ı ziyaret etti.

Arı zehri ile üretim

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ali Korkmaz, “DOKAP, yapılan karşılıklı görüşmeler neticesinde 8 adet projemizin uygulanmasını ilk aşamada kabul etti. Ayrıca ödenek sağlanan projeler bakanlık onayından sonra hayata geçirilecek. Kentimizde arıcılığın geliştirilmesi için 100 arıcıya polen, propolis gibi yeni ürünlerin üretim tekniklerini öğretmek istiyoruz. Bunun yanında ilimizde ‘arı zehri’ üretimini tanıtmak ve eğitimini vermek amacıyla da bu projeyi yönetiyoruz. Ayrıca bu konuda ilk kez resmi anlamda arı zehri tanıtımı yapılacak. Bunun için toplam bütçemiz 868 bin TL. Belediyemizin katkısı ise yüzde 30 olacak şekilde 260 bin 400 TL olacak” dedi.

Sera

Samsun haberleri içerisinde en dikkat çeken gelişmelerden biri de, çöpten üretilen elektrik enerjisiyle ısıtılan serada yetiştirilen çiçekler oldu.

Katı atıktan çiçek serasına

Büyükşehir Belediyesi, çöpten üretilen elektrik enerjisiyle ısıtılan serada çiçek yetiştiriyor. Bu şekilde yetişen çiçekler, kentin birçok noktasında toprakla buluşuyor. 3 bin metrekare alanda kurulan çevreci sera özellikle çevre kirliliğinin önüne geçerek kent ekonomisine de katkı sağlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021