Samsun haberleri ile 7-13 Haziran gündem özeti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun haberleri ile derlediğimiz haftanın gündeminde öne çıkan gelişmeler, yaşanan sıcak olaylar şöyle;

Samsun haberleri ile gündem özetinde sağlık turizminde yaşanan sorunlar, kentte yapılan aşılama çalışmaları, Türkiye’nin en genç muhtarı ile 7-13 Haziran tarihleri arasındaki tüm gelişmeler Kanal Daa özgün içerik platformumuzda.

Havza’da 18 yaşında muhtar oldu

Samsun’un Havza ilçesi Ağcamahmut Mahallesi’nde 6 Haziran Pazar günü yapılan muhtarlık seçimini 18 yaşındaki Ali Külekçi kazandı. Eski muhtar Ali Zengin’in vefat etmesi üzerine yapılan seçimlerde sandığa giden 53 kişiden 37’sinin oyunu alan ve muhtar seçilen Ali Külekçi, en genç muhtar olarak tarihe geçti.

Sağlık turizmi gelirleri dibe vurdu

2019 yılında yaklaşık 665 bin hastanın sağlık turizmi ve turist sağlığı kapsamında Türkiye’ye girdiğini söyleyen Samsun Sağlık Turizmi Derneği (SASTUD) Başkanı Prof. Dr. Fatih Özkan, bundan 1 milyar 65 milyon dolar gibi bir gelir sağlandığını dile getirdi. Özkan özellikle 2020 yılında Covid-19 nedeniyle büyük kayıp yaşandığını, 390 bin civarında bir hasta girdisiyle elde edilen gelirin 550 milyon dolara düştüğünü açıkladı.

Sağlık Turizmi
Prof.Dr.Fatih Özkan, sağlık turizminin pandeminden çok etkilendiğini ifade etti.

Sıfır Atık Eylem Planı

Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilçe belediyeleri bir araya geldi. ‘Sıfır Atık İstişare Toplantısı’nda tüm kurumların ortak kararıyla ‘Sıfır Atık Eylem Planı’ hazırlanmasına karar verildi.

Samsun aşılamada birinci

Karadeniz Bölgesi’nde toplam 3 milyon 918 bin 826 doz aşı yapıldı. 227 bin 903 kişiye birinci doz açı uygulanırken, 1 milyon 690 bin 923 kişiye ise iki doz aşı vuruldu. Bölgede en çok aşı uygulanan il 618 bin 791 doz ile Samsun oldu. Samsun’da 353 bin 297 kişiye birinci doz, 265 bin 494 kişiye iki doz aşı yapıldı.

Samsun haberleri
Samsun haberleri arasında en dikkat çeken konu başlıklarından biri de kentte yapılan aşı çalışmaları oldu.

Dr.Furtun cinayetiyle ilgili açıklama

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Neslihan Funda Furtun, 29 Mayıs 2015 tarihinde görevi başında öldürülen Opr. Dr. Kamil Furtun cinayetiyle ilgili açıklama yaptı. Dr.Furtun, haklarında ‘ihmal veya gecikme’ suçlamasıyla dava açılan hastane yöneticilerinin de aralarında olduğu 11 kişinin yargılandıkları davada beraat etmesine itiraz edeceklerini ve konuyu bir üst mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Çiftçilere salep desteği

Samsun’da “Salep Üretimini Geliştirme Projesi” kapsamında Bafra’da üreticilere salep yumrusu dağıtımı ve ekimi gerçekleştirildi. Türkiye’de özel izinle salep ekilen tek il olan Samsun’da yürütülen proje kapsamında dağıtılan yumrular üreticiye ekonomik katkı sağlayacak. Bafra Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Güreş, “İlçemizde 15 üreticimize 25 metre karelik alana tekabül edecek şekilde yumru projesi yapıldı. Bugün de dağıtım ve dikimini gerçekleştiriyoruz” dedi.

5 milyon 680 bin liralık proje desteği

Samsun’da 5 projeye 5 milyon 680 bin liralık destek verilecek. DOKAP ve Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülecek projeler için imza töreni yapıldı. Yürütülecek 5 yarı projenin toplam maliyetinin 5 milyon 680 bin lira olduğu belirtildi. İmza töreninde ayrıca proje detayları hakkında bilgi verildi.

Samsun Haberleri
Samsun’da kurban fiyatları belli oldu.

Kurban fiyatları belli oldu

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatlar belli oldu. Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, kurbanlık hayvanların canlı kilo fiyatının belli olduğunu açıkladı. Buna göre, dananın kilosu 30 TL, düvenin kilosu 29 TL, ineğin kilosu 26 TL, koyun ve keçinin canlı kilosunun ise 35 TL olduğu belirtildi.

Samsun’da AFAD çadırı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, ‘AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı’nı ziyaret etti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki çadırda yetkililerden bilgi alan Vali Dağlı, “Bu eğitim modeli 50 dakikalık bir sunum dinleme şeklinde. Şu anda 207 bin Samsunlu hemşerimize ulaştık. İnşallah bunu 800 bin hemşerimize ulaştıracağız” dedi.

Samsun’da 400 aşı noktası var

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Aşı ekiplerimizle dört koldan bir aşı seferberliği başlattık. Üstelik, kamu ve özel hastanelerimiz, aile sağlığı, toplum sağlığı merkezlerimiz ve ilçe sağlık müdürlüklerimizde oluşturduğumuz 400’ün üzerinde aşı noktamız var. 800’e yakın görevlimizle de aşı sırası gelen vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi. Oruç ayrıca, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre ilimizdeki vaka insidans hızımız düştü. Düşüş eğrisi göstermeye devam etti. Yüz binde 55.6’dan yüz binde 49.4’e geriledi” dedi.

Eski bakan Kılıç’tan üniversiteye ziyaret

Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ile bir araya geldi. Samsun Üniversitesi’nin 3. kuruluş yıldönümünü de kutlayan Suat Kılıç, “Samsun Üniversitesi şehir adına önem atfeden bir kurum. Özellikle yaptığı projeler ve gerçekleştirdiği atılımlarla kendini ulusal ve uluslararası platformlarda ön plana çıkarıyor. Bizler de üniversitemizin gelişimine elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz” diye konuştu. Öte yandan Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın ise, “Samsun’un marka değerini ileriye taşıma hedefimizi gerçekleştirme gayreti içerisindeyiz” dedi.

Samsun haberleri
Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Aydın’ı ziyaret etti.

Arı zehri ile üretim

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ali Korkmaz, “DOKAP, yapılan karşılıklı görüşmeler neticesinde 8 adet projemizin uygulanmasını ilk aşamada kabul etti. Ayrıca ödenek sağlanan projeler bakanlık onayından sonra hayata geçirilecek. Kentimizde arıcılığın geliştirilmesi için 100 arıcıya polen, propolis gibi yeni ürünlerin üretim tekniklerini öğretmek istiyoruz. Bunun yanında ilimizde ‘arı zehri’ üretimini tanıtmak ve eğitimini vermek amacıyla da bu projeyi yönetiyoruz. Ayrıca bu konuda ilk kez resmi anlamda arı zehri tanıtımı yapılacak. Bunun için toplam bütçemiz 868 bin TL. Belediyemizin katkısı ise yüzde 30 olacak şekilde 260 bin 400 TL olacak” dedi.

Sera
Samsun haberleri içerisinde en dikkat çeken gelişmelerden biri de, çöpten üretilen elektrik enerjisiyle ısıtılan serada yetiştirilen çiçekler oldu.

Katı atıktan çiçek serasına

Büyükşehir Belediyesi, çöpten üretilen elektrik enerjisiyle ısıtılan serada çiçek yetiştiriyor. Bu şekilde yetişen çiçekler, kentin birçok noktasında toprakla buluşuyor. 3 bin metrekare alanda kurulan çevreci sera özellikle çevre kirliliğinin önüne geçerek kent ekonomisine de katkı sağlıyor.

Samsun haberleri ile 7-13 Haziran gündem özeti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!