Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Samsun Evleri halkın kültürünü ve yaşam tarzını yansıtıyor

Şu Samsun'un Evleri

Samsun Evleri Pamukkale Üniversitesi’ne tez konusu oldu. 

Türkülere konu olan Samsun Evleri, tarihi ve mimarisiyle öne çıkıyor. Samsunlu sanatçı Yıldıray Çınar tarafından derlenen ‘Şu Samsun’un Evleri’ türküsü ile dillere pelesenk olan ‘Samsun Evleri’ bu kez de Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Şuayip Çelemoğlu’nun doktora tezine konu oldu.

Şu Samsun'un evleri

Pamukkale Üniversitesi eski tarihi evleri inceledi.

Samsun Evleri mimarisi

Samsun evleri mimarisinin tespiti ve analizleri yapıldı. Ayrıca yaşayış, kültür, iklim ve malzeme faktörü de incelendi.

Bu doğrultuda, Samsun’un topografik yapısına uygun olan sokaklar üzerinde, yerel malzeme ve üslupla inşa edilmiş eski Samsun ev mimarisini doğrudan etkileyen kültürel, sosyal ve coğrafi etmenler araştırılarak sonuçlar çıkarıldı.

Şuayip Çelemoğlu, birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ve geleneksel dokusunu koruyan Samsun’daki Türk mimarisinin önemli bir kısmını oluşturan evlere, dikkat çekti.

Kültür, iklim, arazi yapısı ve yerel yapı malzemesinin etkisiyle şekillenen bu evlerin, Samsun halkının tarihini, kültürünü, ekonomisini ve yaşam tarzını yansıttığını vurguladı.

Samsun

Yıldıray Çınar’ın türküsüne konu olan Samsun Evleri, tarihi önem taşıyor.

Evlerin çoğu İlkadım’da

Çalışma kapsamında 64’ü günümüze kadar gelen, 21’i gelemeyen 85 ev incelendi. Şehir merkezindeki Samsun evlerinin tamamı, İlkadım ilçe sınırları içerisinde yer alıyor.

Selahiye, Kadıköy, Kale, Ondokuz Mayıs ve Ulugazi mahallelerinde yoğunlaşan evlerin yanı sıra Hançerli, Karadeniz, Zafer ve Hürriyet mahallelerinde de ev örnekleri bulunuyor.

Şu Samsun'un evleri

Bu çalışmada, yaşayış, kültür, iklim ve malzemenin etkisiyle meydana gelen Samsun evlerinin mimari özelliklerinin tespit edilmesi amaçlandı.

Evler 19. yüzyılın ikinci yarısı ile 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Plan tasarımları, cephe kompozisyonları, süslemeleri, malzeme ve teknikleriyle, dönem üslubunu yansıtıyor. Özellikle günümüze kadar korumaları bakımından büyük önem taşıyor.

Şuayip Çelemoğlu doktora tezinde Samsun evleri ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Evlerin yapım tarihleri genellikle 1869 büyük Samsun yangınından sonra. İnşa tarihi kesin olanların sayısı ise oldukça sınırlı.

Eski Evler

Şuayip Çelemoğlu doktora tezinde Samsun evlerini inceledi.

Çalışmanın sonucu

Yapılan incelemeler ışığında tarihi bilinmeyen evlerle karşılaştırıldığında kitabesi olmayan bu evlerin yapım tarihleri de belirlendi. Buna göre 19. yüzyılın ikinci yarısı ile 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş oldukları kanısına varıldı.

Evler geniş aileler için çoğunlukla üç katlı olarak tasarlanmış. Geleneksel konut mimarisinde olduğu gibi, Samsun evlerinde de en önemli plan öğesi sofadır. Sofanın konumuna göre evler, iç sofalı ve dış sofalı olarak kurgulanmıştır.

Samsun’da tarihi kentsel dokunun önemli bir bölümünü oluşturan evler, kültürel belleğin yaşayan parçaları konumunda.

Sivil mimari örnekleri ne yazık ki çok fazla korunamamış.

Samsun Evleri

Bu nedenle, günümüze kadar gelen bu evlerin özgünlüğü bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmalı.

Sonuç olarak; Evler, plan tipi, cephe düzeni, süsleme özellikleri, malzeme ve yapım teknikleri bakımından dönem özellikleri taşıyor. Ayrıca Osmanlı’nın kültürel çeşitliliği içinde şekillenmişlerdir.

Yapılan bu çalışma Osmanlı ev mimarisinin yeri ve önemi vurgulandı. Bunun yanı sıra, Samsun’un ilçelerindeki evler hakkında yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmıştır.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021