Samsun dış ticarette güçlü bir şehir

Büyükşehir Belediye Başkanı Demir iş insanlarına seslendi: Taş üstüne taş koyanın yanındayız...

Mustafa Demir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Dış ticarette altyapısı sağlam ve güçlü bir şehiriz” dedi.

Samsun’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından yürütülmekte olan ‘Katma Değerli Üretim ve İhracat Sonuç Odaklı Program’ kapsamında Bölgesel Kalkınma Aracı olarak ihracatın desteklenmesi temalı konferans düzenlendi.

Programa OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi, iş dünyasının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Samsun

Gençlik Aşısı

OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin programda yaptığı konuşmada, “391 firmaya bugün birebir nasıl ihracat yapacakları konusunda destek vererek firmaların önünü açıyoruz. İhracata verdiğimiz desteklerin yeni aracı olarak ‘gençlik aşısı’ ismini verdiğimiz faizsiz kredi desteği programının ilanını geçtiğimiz hafta yaptık. İnşallah bölgemizde, şehrimizde ihracatın daha da artması için yeni araçları devreye sokacağız” ifadelerini kullandı.

Samsun

Başkan Demir : Üzerimize düşen ne varsa yaparız

Konferansta konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ihracat noktasında Samsun’un çok hızlı bir ivme gösterdiğini ifade etti. 2002 yılının rakamlarının hala hafızasında olduğunu anımsatan Başkan Demir, “Toplam 36 milyon dolar ihracatımız vardı. Şu anda 1 milyar doların üzerinde, 2 milyara doğru giden sürecin içerisindeyiz. Samsun’daki ihracat artışında kişisel gayretlerin, kişisel yeteneklerin, kişisel imkanların çok büyük katkısı var. Ama kişisel bu çabaları kurumsal anlamda bir yere taşımak zorundayız” diyerek şöyle konuştu:

“İşte OKA’nın şu anda yapmaya gayret ettiği şey bu. Ben de mesleğe sanayicilikle başlamış biri olarak bunu gönül rahatlığıyla ifade ediyorum. Her üretim yapan isterse, kendi üretimini ihracata uygun hale getirme şansına sahip. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşen ne varsa yaparız. Önce üretim sonra yurt içi ve yurt dışında kabul görecek şekilde ihracat yapma konusunda etkin bir çalışmaya ihtiyaç var. Bu konuda da OKA’nın çalışmaları takdire şayan.”

Mustafa Demir
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir. (Fotoğraftaki)

Samsun ilkler arasında

Samsun’un çok önemli bir ihracat merkezi konumunda olduğunu dile getiren Başkan Mustafa Demir, kentteki birçok firmanın üretim ve ihracat noktasında ilkler arasında yer aldığını vurguladı. Samsun’un böyle bir özelliğinin olduğunun altını çizen Başkan Demir, “Sanayi yatırımları noktasında Türkiye’nin en iyi lokasyonlarından biri. Dış ticaret konusunda da altyapısı sağlam ve güçlü bir şehiriz. Onun için Büyükşehir Belediyesi olarak biz üretim alanında, ihracat alanında, dış ticarette huzurunuzda söylüyorum” diyerek şunları dile getirdi:

“Belediyenin uygulamalarında, çalışma sisteminde veya sistemsizliğinden işi aksayan, olması gerektiği gibi işi yürümeyen herhangi bir arkadaşımız varsa lütfen bana ulaşsın. Bu konuda eksiğimiz varsa bize yazık. Bu şehre yazık. Taş üstüne taş koyanın her zaman yanındayız. Büyükşehir Belediyesi olarak üretenin ve ihracat yapanın her zaman önünü açmakta kararlıyız. İnşallah önünü açmaya devam edeceğiz.”

Samsun dış ticarette güçlü bir şehir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!