Samsun 116 ülkeye 79.1 milyon dolar ihracat yaptı

ihracat rakamları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun bu yılın ilk ayında ihracatını yüzde 16.9 artırdı. 116 ülke ve dört serbest bölgeye toplam 79.1 milyon dolar değerinde ihracat yaptı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu açıklama yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) özel ihracat sistemi verilerine göre; yayımladığı ihracat rakamları hakkında bilgi verdi.

Salih Zeki Murzioğlu; yılın ilk ayında Samsun’un 116 ülke ve dört serbest bölgeye toplam da 79.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Geçen yılın ilk ayına göre Samsun’un ihracatını yüzde 16.9 arttırdığını belirten Murzioğlu; en fazla ihracat yapılan beş ülkenin ise; ABD, Hollanda, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Yemen olduğunu ifade etti. Ayrıca bu ülkeleri ise, Sierra Leone, Birleşik Krallık ve Almanya’nın takip ettiğini de sözlerine ekledi.

Samsun ihracatı
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu (Fotoğrafta)

En fazla ihracat yapılan ürünler

2022 Ocak döneminde Samsun’dan en fazla ihraç edilen ürünler hakkında da açıklama yapan Murzioğlu şunları söyledi:

“İlimizden ilk ayda en fazla ihracat yapılan ürünlerin başında değirmencilik ürünleri; malt, nişasta, inülin, buğday glüteni yer almıştır. Onu ise, motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam ve parçaları takip etmiştir.

Üçüncü sırada ise; balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar, dördüncü sırada da, elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları gelmiştir.

Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları ise beşinci sırada yer almıştır. Bu ürünleri de, demir ve çelik, silahlar ve mühimmat, bunların aksam, parça ve aksesuarı, demir veya çelikten eşya, kauçuk ve kauçuktan eşya, yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler takip etmiştir.”

Samsun ihracatı

Samsun TSO Başkanı Murzioğlu’ndan barış temennisi

Samsun’un ilk ayda yapmış olduğu ihracat rakamlarının umut verici olduğunu belirten Murzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Samsunumuz geçen yıl tarihinin ihracat rekorunu kırmıştı. Samsun tarihinde ilk kez 1 milyar dolar ihracat rakamını aştı. Daha önce 1 milyar 289 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirmişti. Hepimizin bildiği gibi dünya koronavirüs ile savaş veriyor. Pandemiyle mücadele yönetimi nedeniyle ekonomik olarak pek çok sektör büyük sıkıntılar yaşadı.

Halen sonuçlarını görüyoruz. Ama hem ülke olarak hem de Samsun olarak biz yaşanan krizi fırsata çevirmesini bildik. Bu sürecin belki de en az yıprananı sanayi sektörü oldu.

Ama şu anda hemen yanıbaşımızda yaşanan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş bizi de tüm dünyayı da tedirgin etmektedir. Temennimiz iki yakın partnerimiz olan komşu ülkelerin savaşa derhal son vermeleridir. Çünkü bu savaşın kimseye fayda sağlamayacağı aşikardır. İnşallah tez zamanda barış sağlanır ve bölgemiz huzura kavuşur.”

 

Samsun 116 ülkeye 79.1 milyon dolar ihracat yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!