SAMDOB’un prömiyeri 8 Nisan’da

Modern bale ve dans dramasının özgün yapıtı Afife'nin, 8 Nisan'da Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde (SAMDOB) gerçekleşecek Samsun prömiyeri için geri sayım başladı.

SAMDOB
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SAMDOB, 8 Nisan’da ilk kez “Afife” balesini sahneleyecek. Türk kadınlarının tiyatro sahnesine çıkmasının yasak olduğu Cumhuriyet öncesi yıllar ve tüm toplumsal baskılara rağmen tiyatro sahnesine çıkarak Türk tiyatro tarihine adını yazdıran ilk Türk kadını; Afife Jale.

Koreograf Beyhan Murphy’nin Afife Jale’nin hayatından yola çıkarak yarattığı modern bale ve dans drama yapıtı“Afife”nin müzikleri besteci Turgay Erdener’e ait.

Afife’yi 3 sanatçı canlandıracak

Afife Jale’nin Bakırköy Akıl Hastanesi’nde yattığı ve tüm yetilerini kaybettiği son döneminden geçmişe dönüşlerle kurgulanan ‘Afife’ balesi, Afife Jale’nin hayatının heyecan, zorluk ve aşk dolu dört dönemine odaklanıyor.

SAMDOB

Kıvanç Tepe’nin orkestra ve koro şefi olarak yer aldığı eserde Afife rolünü Ilgaz Erdağ, Zeynep Bengier, Arzu Kaya dönüşümlü olarak canlandıracak. Altın Afife rolünde Buse Cengiz, Kırmızı Afife rolünde Nazmiye Khozashvilli, Mor Afife rolünde Merve Gürer, Gümüş Afife rolünde Ana Gorgiashvili ‘Afife’nin renklerine hayat verecek.

Beyhan Murphy-Oğuz Murat Yılmaz iddiası

SAMDOB orkestrasının ve kadın korosunun yer aldığı eserin dekor tasarımı Adnan Öngün’e, kostüm tasarımı ise erken yaşta hayatını kaybeden ünlü moda tasarımcısı Bahar Korçan’a ait. Eserin ışık tasarımında Beyhan Murphy ve Oğuz Murat Yılmaz’ın ortak imzası var.

Eylül Benek Kuru’nun başkemancı olarak görev yaptığı Afife 2 perde olarak sahnelenecek. Afife’nin 8 Nisan 2023 Cumartesi ve 10 Nisan 2023 Pazartesi akşamı saat 20.30’da gerçekleşecek prömiyer ve gala temsilleri için sınırlı sayıda kalan biletleri biletinial internet sitesinden ve SAMDOB gişesinden alınabilir.

SAMDOB’un prömiyeri 8 Nisan’da

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!