Saklı Cennet : Doğal güzelliği ile Ayvacık ilçesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saklı Cennet : Samsun’un Ayvacık ilçesi doğal güzelliği ile hayran bırakıyor. ‘Saklı cennet’ olarak adlandırılan eşsiz güzellikteki ilçe havadan görüntülendi.

Saklı Cennet adıyla anılan Samsun’un önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayvacık ilçesi doğal güzelliği ile hayran bırakıyor. 20 bin 178 nüfuslu ve 382 kilometrekare yüz ölçümüyle Samsun’un en küçük ilçelerinden birisi olan Ayvacık, Karadeniz’e özgü tüm güzellikleriyle kendisine hayran bırakıyor. Yeşilırmak Nehri üzerine kurulu olan Ayvacık, Hasan ve Suat Uğurlu Barajı Gölleri ve doyumsuz manzarasıyla insanları cezbediyor.

Ayvacık ilçesinin en eski kayıtlarına 1455 yılı Ünye, Karakuş(Akkuş), Terme, Arım (Çarşamba) tahrir defterlerinde rastlanmaktadır. Bölük-i Nahiyet-i Dere-Ayvacuk adıyla geçmektedir. Bu tarihte Cilme ve Karaoğlan köyleri de Ayvacık’a dahildir. İlçenin kurucularının Büyük Selçuklu Devleti’nin parçalanması ile bölgeye gelen ve Danışmentliler Beyliği’nin de kurucuları arasında yer alan Porsuklu Beyliği’nin Ayvacuklu Kabilesi olduğu bilinmektedir. Konar göçer olan bu çok büyük kabile kışlak olarak kullandıkları bugünkü yeni adıyla Acıklı, eski adıyla Ayvacuklu Köyü’nü daha sonra merkez yaparak yerleşmişlerdir. Kabile beyinin oğulları arasında Ayvacuk isminde bir de şahıs vardır. 1834 sayımında Karye-i Nefsi Ayvacuk ismiyle geçmektedir.

Ayvacık, bakir doğası ve misafirperver halkıyla her turistin seveceği doğal bir turizm alanıdır. Trekking, offroad, bisiklet, yürüyüş, balık tutma gibi aktiviteler için oldukça müsaittir. İlçeye günübirlik gezilerde baraj gölü çevresindeki balık ve et lokantaları tercih edilebilir. Bu lokantalar sıhhi ve emin bir aile ortamı sunar. Konaklama için ise öğretmenevi, EÜAŞ misafirhanesi mevcuttur.

Saklı Cennet : Doğal güzelliği ile Ayvacık ilçesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!