Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Sakın izlemeyin, canınız sıkılmasın!

James Bond – Ölmek İçin Zaman Yok ve The Last Duel – Son Düello’ya dair

Uzun bir süre ara verdiğimiz sinema yazılarına yeniden başlarken böylesine iddialı bir başlık atmayı hiç istemezdim aslında.

Evet, girişte araya sıkıştırdığım gibi uzun bir aradan sonra yeniden birlikteyiz. Yine sinema yazılarımla elbette ama bu kez belli bir formatta değil de daha serbest yazılar olacak bunlar.

Sadece filmler değil, belirli konu ya da konular da olabilecek yazımızın ana teması, belirli kişi ya da kişiler de. Tabi ki hepsi sinemadan, hepsi sinemanın içerisinden…

İzlemek için zaman çok…

İddialı başlıkla başladık, hızlı gidelim o zaman. Geçen yıl sona ererken bizleri bir nebze olsun yeniden sinemaya taşıyacak, sinema büyüsüne bizleri yeniden kaptıracak, bizleri koltuklarımıza çivileyecek 2 film vardı kuşkusuz gündemde.

No Time to Die (2021) (James Bond: Ölmek İçin Zaman Yok), bir diğeri The Last Duel (2021) – Son Düello idi. Biri klasik Bond serisiydi. Diğer tam bir tarih ve drama filmiydi.

James Bond’dan başlarsak… Yine birbirinden zorlu, entrika dolu macera, aklımızı zorlayan casusluk numaraları, yine aklımızı başımızdan alan yüksek teknoloji. (Erkek izleyici için, akılları baştan alan Bond kızı ya da kızları tabiki de…)

James Bond

Daniel Craig’in son kez James Bond olarak görüneceği No Time to Die (2021)(James Bond: Ölmek İçin Zaman Yok), kesinlikle serinin son dönemki kalitesinden çok uzakta.

Kamera arkasında Cary Joji Fukunaga ismini gördüğümde yaşadığım heyecan ve mutluluğu unutamam. 3 sezonluk True Detective serisinin muhteşem, tek kelimeyle başyapıt ilk sezonunun kamera arkasında da bu isim vardı. Tüm bölümlere imzasını atmıştı. Hayranlığımız bundandı.

“Efsanevi İngiliz ajanı James Bond artık aktif hizmetten ayrılmıştır ve Jamaika’da sakin bir hayatın tadını çıkarmaktadır.

Ancak CIA’deki eski arkadaşı Felix Leiter yardım istemek için geldiğinde bu kişisel cenneti kısa ömürlü olur.

Kaçırılan bir bilim adamını kurtarmayı içeren görev, ilk başta beklenenden çok daha tehlikeli bir planı ortaya çıkarır.

Bu görev Bond’u, tehlikeli, yeni bir teknolojiyle donanmış gizemli bir kötü adamın izine götürecektir…”

James Bond

James Bond filmleri…

CIA var, kaçırılan bilim adamı var, tehlikeli plan var ve yeni teknoloji ile donanmış kötü adamımız da var.

Tüm bunlar duyulur da bu filmi izlememek olur mu hiç? Olmaz… İzledik ve fakat… İzlemez olaydık… Kesinlikle ve kesinlikle tüm seriler içerisinde belki de en kötüsü. Dedim ya konu tamam, teknoloji destekli çekimler tamam, tam bir 2021’i geride bırakma filmi. Yönetmen ise 10 numara.

Fakat o da ne? 2.5 saat sürüyor. Tam 2 saat 43 dakika… 2 saati aşan filmleri pek sevmem ben. Yine böyle oldu. Tabi tek nedeni uzun saati değil filmden hoşlanmayışmızın.

2012 yılındaki Sykfall ne harika filmdi değil mi? 2015’in Spectre‘sini de sevmiştim ben. Ne de olsa usta Sam Mendes imzası vardı her ikisinde de… (Hani şu unutulmaz Amerikan Güzeli filminin yönetmeni)…

Ama Ölmek İçin Zaman Yok… Dedim ya olmamış… Daniel Craig, serideki son filminde sanki zorla oynuyor. 90 milyon dolarımı alır, işimi yaparım demiş demesine ama işini yapamamış gibi sanki!

Bırakın yazılan çizileni…

Özellikle Sam Mendes’in yönettiği son 2 Bond filminin etkisindeyseniz hala… Ve bu etkiyle bu son seriyi izlemeye koyulacaksanız, kesinlikle izlemeyin daha iyi olur, derim…

Ama onu bunu bilmez bir James Bond hayranı, bu serinin iflah olmaz bir tutkunu iseniz, bırakın yazılan çizileni, balıklama dalın filmin içerisine…

Yine Bond karşınızda, yine entrika, yine müthiş koşuşturma, kurnazlıklar, çakallıklar… yine iddialı söylemler, kötü adamlar, yine aksiyon, yine macera…

Bir de Rami Malek olayı var. Ne Skyfall’daki Javier Bardem, ne Spectre’deki Christopn Waltz‘ın bıraktığı ‘muhteşem kötü adam oyuncusu’ izini bırakamamış Rami Malek.

Oscarlı genç aktör için bence kötü bir tecrübe olmuş ‘Safin’ karakteri…

Son bir not, filmin en iyi, en güzel yanı kuşkusuz Léa Seydoux… Fransız aktris Madeleline Swann rolünde hakikaten kuğu gibi. Üstelik 36 yaşın olgunluğunda, üstelik Fransız!..

The Last Duel

Cennetin Krallığı, Robin Hood ve Gladyatör gibi tarihi konuları içeren muhteşem filmlere imza atan Ridley Scott, bu kez kendini fazlasıyla ve gereksiz bir şekilde zorlamış gibi…

Bir Ridley Scott çuvallaması!..

Gelelim The Last Duel’e(Son Düello).

“Norman (Normandiya’da yaşayan Frenk ve İskandinav kökenli halk) şövalyesi Jean de Carrouges ve Norman beyi Jacques le Gris eskiden çok yakın arkadaşlardır. Carrouges savaşa gider ve döndüğünde hiçbir şey eskisi gibi değildir.

le Gris, Carrouges’in karısına tecavüz etmek suçundan yargılanıyordur. Ancak kimse Margerite’e inanmaz. Bunun üzerine asker, karara itiraz etmek üzere Fransa kralına kadar gider. Hakim açısından ise Le Gris avantajlı konumdadır.

Mahkemenin yeni kararına göre iki adam düello yapacak ve bu düellonun sonucunca biri ölecektir. Hayatta kalan kişi Tanrı’nın isteğini yerine getirmiş olacak ve eğer ki Le Gris hayatta kalırsa da aklanacaktır. Ayrıca eğer ki Carrouges kaybederse karısı ceza olarak bir kazığa bağlanarak yakılacaktır…”

Görüldüğü üzere tarihi bir yolculuk, nefes kesen öyküsüyle bizleri bekliyor olacaktı.

Üstelik efsane bir ismin, Ridley Scott’un yönetiminde… Cennetin Krallığı, Robin Hood ve Gladyatör ile tarihi konuları sinemaya aktarmadaki başarıları ortadayken…(Bana göre ustanın en iyi filmi Thelma ve Louise‘dir, o ayrı konu…)

Üstelik Adam Driver, Matt Damon ve Ben Afleck gibi 3 önemli kozuna rağmen, yine uzun saatli(2 saat 36 dakika) bir film, yine hayal kırıklığı!..

Akira Kurosawa’nın erken dönem başyapıtlarından biri olan 1950 yapımı Rashomon‘a öykülendiğini okuduğumuzda daha bir heyecanla izlediğimiz film bittiğinde yaşadığımız hayal kırıklığını bir düşünün.

3 farklı insanın gözünden anlatılıyor neredeyse yaşananlar filmde. Böylece sanki filmi 3 kez izliyormuş gibi oluyorsunuz, bu da müthiş sinirinizi bozuyor tabi. ‘Ne gerek vardı Ridley usta bizi bu kadar zorlamaya?’ diye sormadan edemiyorsunuz.

The Last Duel

Bir ‘izleyin unutun’ filmi olmuş açıkçası…

Bu filmin de tek güzel yanı, güzeller güzeli(Bu kez bir İngiliz), Jodie Comer olmuş kuşkusuz. Ki biz kendisini muhteşem dizi Killing Eve’deki Villanelle olarak tanıyoruz…(Kadınlara pozitif ayrımcılık hastalığım, ah!..)

“Nasıl ki Alexandre Dumas ‘ın ünlü eseri Monte Kristo Kontu kitabını okumayanlar Ezel dizisini efsane olarak tanımlıyorlarsa; buradaki olay da tam olarak budur” demiş izleyicilerden birisi film yorumlarına katkı yaparken…

Bu sözün üzerine daha fazla söz de düşmez, diyelim ve bitirelim yazımızı…

Muammer DİLBER

1 Yorum

1 Yorum

  1. Metin Toprak

    22 Ocak 2022 yanında 10:50

    Henüz izlemediğim iki filmin size göre önemli ve değerli incelemeleri olmuş açıkçası Bond serisinin bir takipçisi ve Ridley Scot’un sıkı bir hayranı olarak filmleri izleyip tespitlerinizi kendi beğenilerim açısından tekrar değerlendireceğim ama iki filmin başına oturmadan ön hazırlık olarak çok tatmin edici doyurucu ve lezzetli bir eleştiri yazısı okudum teşekkür ederim yüreğiniz ve kalbiniz dert görmesin 💕

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muammer DİLBER

Kültür - Sanat

Müfit Can Saçıntı sahne fotoğraflarını sergiledi

Yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı, sahne performanslarından oluşan “İtirazım Var” isimli fotoğraf sergisini Atakum Belediyesi desteğiyle Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Samsunlu fotoğraf sanatçıları Hasan Aktürk ile Alihan Aktürk’ün, sevilen yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı’nın sahne fotoğraflarının yer aldığı “İtiraz Ediyorum” isimli fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluştu.

50 siyah beyaz fotoğraf tekniğiyle çekilmiş fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başta olmak üzere çok sayıda fotoğrafsever katıldı. Sergi, 18 Ekim 2022 tarihine kadar misafirlerini ağırlayacak.

Sanat bu merkezde 

Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sürekli sergilerin olduğunu merkezin aktif olarak çalıştığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Burası, içerisinde bulunan kütüphanesiyle, eğitim salonlarıyla, toplantı salonuyla ciddi bir açığı kapattı. Böyle bir ihtiyaç vardı ve şimdi Atakum’a yetmiyor.

Bu sergiyi izledim. Zor bir fotoğraf çekim tekniği. Farklı ve önemli bir sergi. Hem fotoğrafa konu bir sanatçı olunca hem de çekenler sanatçı olunca sergiye de güzel bir ilgi var. Bunun gibi değerli sergiler ve birçok sanat aktivitesi için herkesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ne davet ediyorum” dedi.

Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı : Şaka yapıyorlar sandım

Sergi nedeniyle çok şaşkın olduğunu belirten Müfit Can Saçıntı ise, “Böyle bir sergi açacağız dediklerinde inanmadım. Herhalde şaka yapıyorlar dedim. Doğru mu diye görmeye geldim. Tek kişilik gösteriden nasıl bir sergi olabilir ki dedim ama birbirinden güzel duygular yakalamışlar.

Tek kişilik gösterinin fotoğraf sergisinin açıldığını dünyada görmedik, duymadık. Hatta herhangi bir tiyatro oyununun da sergisi olduğunu duymadık. O yüzden gururlu ve şaşkınım. Buradaki ilgiye de şaşırdım. Şu an bütün salon dolmuş durumda. Samsun sanatsever bir şehir.

Artık çeyrek Samsunlu sayılırım, sık sık geliyorum. Buradan belediyeye sesleniyorum, altın anahtar istiyorum. Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ni gezdim. Gençlere çok güzel bir çalışma ortamı hazırlamışlar. İnsan yeniden öğrenci olmak istiyor.

Tabii her yerde öğrencilerin durumu bu kadar parlak değil ama bu güzel bir destek olmuş” ifadelerini kullandı.

Müfit Can Saçıntı

Türkiye’de tek

Sahne fotoğrafçılığının zorluklarından bahseden Hasan Aktürk, “Bu sergi Türkiye’de tek, dünyada da tek olduğunu düşünüyoruz. İçerisinde 50 siyah beyaz fotoğraf var. Fotoğrafların yerleşiminin de bir hikayesi var.

Oyunu izleyenler fotoğrafları hemen tanıyacaktır. Fotoğraf zaten farklı bakış açısıdır, bu açıyı yansıttığıma inanıyorum. Sergimiz beş gün daha açık olacak bütün sanatseverleri bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

Müfit Can Saçıntı

Atakum Belediyesi’ne teşekkür

Müfit Can Saçıntı’nın iki oyununda fotoğraf çekimi yaptıklarını anlatan Alihan Aktürk ise, “Fotoğraflar o kadar güzel oldu ki, Müfit Can hocamız bir fotoğrafı kendi afişlerinde kullanmaya başladı. Bu benim için büyük bir onurdu.

Babamın fikriyle sahne fotoğrafçılığının zorluğunu da anlatmak için bu sergiyi açtık. Atakum Belediyesi’ne de ev sahipliği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

BKM’den kara komik bir film geliyor!

BKM’den kara komik film.

Oyuncu kadrosunda, Çağlar Çorumlu, Boran Kuzum, Şükran Ovalı, Serkan Keskin, Aslıhan Gürbüz, Gürhan Altundaş ve Hasibe Eren’in yer aldığı, yönetmen koltuğunda Canbert Yerguz’un oturduğu Hazine, yıldız oyuncu kadrosu ve mizahın sınırlarını genişleten kara komik türündeki hikayesi ile 4 Kasım’da sinemalarda.

Hazine

Senaryosu Canbert Yerguz ve Burak Yerlikaya tarafından kaleme alınan ve çekimleri geçtiğimiz yıl Nevşehir’de gerçekleşen filmde;

kara komik

Kara komik

Annesini defnetmek için yıllar sonra doğup büyüdüğü kasabasına dönen devlet memuru Mesut (Çağlar Çorumlu), annesine karşı son görevini yerine getirmek ve bir an önce İstanbul’a dönerek yarım bıraktığı gönül meselesini tamamlamak ister.

kara komik

Ama işler umduğu gibi gitmez. Mesut’un memleketinde planladığından daha fazla kalması gerekecektir. Bu esnada kardeşi Musa (Boran Kuzum) yüzünden katıldığı bir define kazısı sırasında yaşanan olayların tam ortasında kalan Mesut’un içine düştüğü talihsizlikler zinciribir maceraya dönüşür.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Antika parçalar Z kuşağının radarında

Selim Kara

Antika parçalar özellikle Z kuşağının ilgi alanına girdi.

Antika parçalar, özellikle pandemi ile birlikte online pazar yerlerinde büyüyor. Statista’nın verileri dünya çapındaki sanat ve antika pazarının toplam çevrimiçi satışlarının 2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı.

Antika ve koleksiyon tutkunlarının yüzde 53’ü, çevrimiçi sanat piyasasının koleksiyon ürünlerini satın alma konusunda güvenlerini artırdığını belirtiyor.

Statista tarafından yayımlanan verilere göre, 2019’da dünya çapında 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan online satışlar, 2020’de 12.4 milyara ulaştı.

2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı. Antika ve sanat ürünleri, geleneksel satış ve pazarlama kanallarını terk edip sosyal medya platformlarına ve online pazar yerlerine kaydı.

Gün geçtikçe de trend haline geliyor ve genç nüfustan da büyük bir alıcı kitlesine ulaşıyor. 34 yaşın altındaki gençlerin yüzde 74’ü sanat ve koleksiyon ürünlerine yöneldi. Sanat severlerin yüzde 53’ü de çevrimiçi sanat piyasasının güvenlerini artırdığını belirtiyor.

HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, teknolojinin gelişmesiyle birlikte antika ve sanat eserleri satışlarının da online pazar yerlerine kaydığını belirtti.

Kara, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Pandeminin büyüttüğü e-ticaret dünyası, antika ve sanat eserlerine de uzandı. Ancak online platformlara güvensizlikleri nedeniyle geleneksel satış yöntemlerinden ayrılamayan satıcı ve alıcılar, bu yükselişi avantaja çevirmede zorluk yaşadı.

HepsiAntika.com olarak biz de 81 ilimizdeki antika, retro ve koleksiyon ürünleriyle ilgilenen satıcı ve alıcıları güvenli koşullarla bir araya getirmeyi hedeflediğimiz online pazaryerimizi oluşturduk. Bu sayede hem satıcıların ürünlerini güvenli bir şekilde satmasını hem de antika meraklılarının bu ürünlere güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.”

antika

Z kuşağının radarında antika parçalar var

Selim Kara, dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte antika ve koleksiyon parçalarının alıcı kitlesinin hem çeşitlilik kazandığını hem de büyüdüğünü söyledi. Selim Kara, “Online satış yerleri ve sosyal medya, influencer marketing gibi yeni pazarlama yöntemlerinin oluşmasına kapı araladı. Tüketicilerin ilgi alanlarının da değişmesine yol açıyor.

Bunlardan en çok pay alan sektörlerin başında da antika ve koleksiyon pazarı geliyor. Geçmiş yıllarda çoğunlukla yetişkin bireyler tarafından ilgi duyulan antika eşyalar, artık genç neslin de radarında.

Çünkü herbiri artık birer sanat eserine dönüşen bu parçaların online platformlar üzerinden satışa sunularak trend haline gelmesi, bu ürünlerin genç tüketiciler karşısındaki görünürlüğünü artırarak ilgi çekici objelere dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede sanatseverler daha çok değerli eşyaya ulaşabilirken, antikacılar da online pazaryerleri aracılığıyla satışlarını artırıyor” ifadelerini kullandı.

antika

Antika ve koleksiyon parçaları artık online pazaryerlerinde

Online pazaryerlerini kullanıcı deneyimini esas alarak oluşturduklarının altını çizen HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, iş modellerini şu sözlerle paylaştı:

“Online alışveriş sitemiz üzerinden sunduğumuz hizmetlerle insanların bu ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlanıyor. Satıcıların da e-ticaret dünyasına dair önyargılarını kırıyoruz.

Antika sanat eserlerinden objelere, ev dekorasyon ve tekstil eşyalarından koleksiyon ürünlerine kadar birçok kategorinin yer aldığı pazar yerimizde satıcı ve alıcılarımıza 7/24 hizmet veriyoruz. Son teknolojiyi kullanarak sıfır risk modeliyle inşa ettiğimiz platformumuzda halı, daktilo, tablo ve biblo gibi ürünlerin de en uygun fiyata satışının yapılmasına olanak tanıyoruz.

Kusursuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle çıktığımız yolda satıcıların kolay yoldan mağaza açmasına yardımcı oluyoruz. Alıcıların da üyelik işlemlerini en pratik şekilde tamamlamasını sağlayarak arzu ettikleri ürünlere güvenli online ödeme yöntemleriyle ulaşmalarının önünü açıyoruz.”

Online antika alışverişlerinde güvenli teslimat devri

Kara, platformlarında işlem yapmak isteyen kullanıcıların birkaç adımdan oluşan prosedürü tamamlamaları gerektiğini belirtti. Selim Kara, “Koleksiyon parçalarını online pazaryerimizde satışa sunmak isteyen kişilerin, öncelikle sitemizdeki mağaza oluştur başlığını seçerek formu doldurmaları ve ardından giriş işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Satıcılar, daha sonra ürünlerini kategorilere ayırarak müşteri kitlesiyle iletişime geçebilir. Alıcılar da üyelik hesaplarıyla birlikte dilediği ürünleri sepetlerine ekleyebiliyor. Elde ettikleri kuponlarla ürünleri indirimli şekilde satın alabiliyor.

Bu süreçte merak edilen tüm soruları da çok kanallı iletişim modelimizle yarattığımız ağlar üzerinden yanıtlayoruz. Sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.