Sağlıklı Yaş Alma Platformu aktif yaşamı destekliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı Yaş Alma Platformu, Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘yaşlılık’ tanımını güncelleyerek 18-65 yaş arası tüm bireyleri ‘genç’ statüsüne almasını değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre  50 yaş üstü nüfus segmentinin bir alt segmenti olan 65 yaş üstü nüfus, şu anda 1 milyar ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sine denk geliyor.

2050’de 2 milyar, 2100’de ise 3 milyara ulaşması  ve dünya nüfusunun yüzde 25’inin 65 yaş üstü olması bekleniyor.

Yaşamda aktif olma

Sağlık alanındaki gelişmeler, teknolojik unsurlarla birleşince yaşlılık tanımı da boyut değiştirdi.

Dünya Sağlık Örgütü, 2017’den bu yana toplumdaki yaş gruplamasını yeniden düzenlediği sınıflamaya göre yaşlı kavramı daha ileri yaşlar için kullanılmaya başlandı.

18-65 yaş arası kişileri genç olarak tanımlayan Dünya Sağlık Örgütü, yaşamda aktif olmanın önemine dikkat çekti.

50 yaş üstü kişiler için sağlık, eğitim, yaşam ve topluluk platformu olan Senyorapp, hem kurumsal işbirlikleri ile büyüyor hem de bilimsel ve sağlıklı yaş alma deneyiminin kapısını aralıyor.

Nisan 2022’den bu yana mobil uygulaması üzerinden canlı olarak interaktif sağlıklı yaş alma sürecini kullanıcılarına sağlayan Senyorapp, web sürümünü yayınladı.

Sağlıklı Yaş Alma
Senyorapp Kurucu Ortağı Ayşenur Kaya Yalçın ve Murat Kaş.

Yayınlanan web sürümü ile kullanıcılar Senyorapp’e bütün akıllı cihazlardan ulaşılabilecek.

Senyorapp Kurucu Ortağı Ayşenur Kaya Yalçın, 3 bin 800’den fazla kullanıcısı olan platformun kurumsal işbirlikleri yapma sürecine başladığını belirterek şunları söyledi:

“Sağlıklı yaş alma sürecini dijitaldeki etkinliklerle destekleyen Senyorapp olarak yaş alma sürecinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini ve takip edilebilir olmasını hedefliyoruz.

Sağlıklı yaş alma uzmanı olarak adlandırılan gerontologlarla birlikte hazırladığımız içeriklerle şu ana dek binden fazla etkinlik gerçekleştirdik.

50 yaş üstü için özel olarak oluşturulmuş bir platform olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Takip edilebilir, sağlıklı yaş alma süreci üzerinde çalışıyoruz”

Senyorapp Kurucu Ortağı Ayşenur Kaya Yalçın şöyle devam etti:

“Yaş teknolojileri temasıyla faaliyet gösteren Senyorapp, Türkiye’de bu temanın öncü girişimlerinden biri olarak, globalleşme çalışmaları için ilk adımlarını attı.

Ankara’da pandemi dönemiyle birlikte ilk adımlarını attığımız projemizi odak grup çalışmaları ile şekillendirmeye başladık.

Geçtiğimiz Nisan ayında aktif olarak kullanılmaya başlayan platformumuz sağlıklı yaş alma sürecini bir önleyici sağlık hizmeti olarak değerlendirebiliriz.

Sağlıklı yaş alma süreci kişinin ihtiyaçlarına özel bir süreç olması gerektiği için kişiselleştirilmiş ve takip edilebilir sağlıklı yaş alma süreci üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Önümüzdeki yıl da DNA kadar spesifik sağlıklı yaş alma süreci ile kullanıcılarımıza yeni bir özellik sunmaya hazırlanıyoruz.”

Sağlıklı

“65 yaş üstü nüfus 2050’de 2 milyara ulaşacak”

Senyorapp Kurucu Ortağı Murat Kaş ise yüz ve kahkaha yogası, denge egzersizleri, hukuk, beslenme koçluğu, yoga, pilates,

sudoku, e-nabız gibi etkinliklerle platform kullanıcılarına çok sayıda sağlıklı yaş alma aktiviteleri sunduklarını belirtti.

Kaş, “Senyorapp, çoğunlukla yeni emekli olmuş ve emeklilik sonrası yaşamında sosyal kalmayı sürdürmek isteyen kullanıcılardan oluşuyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre de 50 yaş üstü nüfus segmentinin bir alt segmenti olan 65 yaş üstü nüfus şu anda 1 milyar ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sine denk geliyor.

2050’de 2 milyar, 2100’de ise 3 milyara ulaşması  ve dünya nüfusunun yüzde 25’inin 65 yaş üstü olması bekleniyor.

Bu da bize yaş almanın önemini gösteriyor.

Yaş almak doğumla birlikte başlayan tamamen doğal bir süreç, bunu sağlıklı ve keyifli hale getirmek bizim elimizde.

Bu kapsamda bilimsel olarak yaş alma sürecine dair sunduğumuz tüm etkinliklere yenilerini ekleyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Kullanıcılarımız bu etkinliklere tüm akıllı cihazlardan ulaşabilmesini sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı Yaş Alma Platformu aktif yaşamı destekliyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!