Sağlıklı beslenmenin diş sağlığına etkisi

Diş Sağlığı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı beslenme ve iyi ağız hijyeni; dişlerin güzel görünmesini sağlamak için çok önemlidir. Düzenli egzersiz yapan insanlar genellikle daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahiptir. Ancak çoğu egzersizin ağız sağlığını etkileyebileceğinin farkında değildir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir; egzersizin dişler sağlığı üzerine etkilerine bilgiler paylaştı.

 1. Egzersiz, kan dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Kalp atış hızınız arttıkça, vücudunuzdan oksijen açısından zengin kan akışı da artar. Özellikle bu artan kan akışı daha fazla tükürük oluşuma sebep olabilir.

Bu da dişlere ve diş etlerine yapışan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca dişler tüm organlar besinleri kan dolaşımından alırlar. Egzersiz kalbinizi hızlandırır. Bu da diş etleriniz de dahil olmak üzere hücrelerinize oksijen ve besin akışını artırır.

Bu hücreler beslendiğinde, enfeksiyona daha iyi direnebilirler. Bu da dişlerinize iyi gelir. Uygun dolaşım ile egzersiz, bağışıklığın artmasına ve inflamasyonun azalmasına yol açar.

Uygun ısırmaya yardımcı olur

2. Egzersizin ağız sağlığını iyileştirmenin bir başka etkisi de dişlerin duruşunu şekillendirmektir. Özellikle araştırmalar, güzel bir gülümsemenin en önemli bileşenlerinden birinin dişlerinizin doğal kıvrımları ve açıları olduğunu gösteriyor.

Sağlıklı
Diş Hekimi Pertev Kökdemir. (Fotoğrafta)

Egzersiz, daha kendinden emin bir görünüm için kasları artırmaya yardımcı olur. Yanak ve çene kaslarını güçlendirerek, dişlerin doğru şeklini koruyarak uygun bir ısırmaya yardımcı olur.

3. Egzersiz ayrıca obeziteyi yöneterek dişlerinizin güzel görünmesini sağlar. Egzersiz kilonuzu yönetmenize yardımcı olur. Düzenli egzersiz, sizi aşırı yemek yeme veya ağız hijyeninizi ihmal etme gibi kötü alışkanlıklara yatkın hale getiren stres ve kaygıyı azaltır.

Obezite, birçok diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere hastalıklarla ilişkili bir durumdur. Egzersiz, kilonuzu yönetmenize ve periodontal hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, kilo aldığınızda yanak kısmında biriken yağlardan dolayı gülümseme formunuz değişecek ve dişleriniz daha az görülecektir.

Ağız kokusu ve diş eti hastalıklarına karşı korur

4. Egzersiz yaptığınızda, genel ruh halinizi iyileştirirsiniz, bu da diş sağlığınızı iyileştirmede önemli bir rol oynar. Özellikle egzersiz, bizi mutlu ve daha rahat hissettiren nörotransmitterlerin salınımını tetikler.

Ayrıca rahatlatıcı endorfinler, kaygılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Koşmak, bisiklete binmek ve yüzmek gibi yorucu egzersizler de vücudunuzun oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan güçlü antioksidanları serbest bırakmasına neden olabilir ve bu da ağız kokusu ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

Egzersiz genel sağlığı iyileştirebilir, ancak sağlıklı görünen bir gülümsemeyi korumaktan doğrudan sorumlu değildir. Bununla birlikte, egzersizin diş hijyenini iyileştiren birçok sağlık ve yaşam tarzı faydası sağladığı da bir gerçektir.

Ağzınızın mümkün olduğunca sağlıklı kalmasını sağlamak için egzersizler ve iyi ağız hijyeni alışkanlıklarıyla birleştirilmeli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Ve altı ayda bir düzenli diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Sağlıklı beslenmenin diş sağlığına etkisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!