Sağlık turizmi Türkiye’nin gelirlerini artırıyor

Sağlık turizmi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık turizmi amacıyla geçen yıl Türkiye’ye 370 binin üzerinde turist geldi.

Uluslararası Sağlık Turizmi Belgesi olmayan kurumlar sağlık turistine vize veremeyecek.

Ülke olarak özellikle sağlık turizminde önemli bir ülke konumundayız. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2021de Türkiye’ye tedavi amaçlı 370 binin üzerinde turist geldi. Türkiye 100 milyar dolarlık küresel sağlık turizmi pastasından aldığı payı artırmaya odaklandı.

Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarının işbirliğinde imzalanan; ‘Sağlık Vizesi İşbirliği Protokolü’ kapsamında ‘Hizmet İhracatçıları Birliği’ bünyesinde uygulamaya konulan ‘Etiket Vize Uygulaması’ ile sağlık turistlerinin vize işlemleri kolaylaştırılacak.

Vize işlemleri tek merkezden dijital ortamda yönetilerek kaçak göçmenlerin de önüne geçilecek.

Sağlık turizmi

Sağlık turizmi gelirleri artıyor

Türkiye; spor, estetik ve ekoturizm gibi yüksek potansiyele sahip alanlarda sağlık turizmi gelirlerini artırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; özellikle 2021’in 10 aylık döneminde tedavi amacıyla Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısı 370 bini aştı.

Türkiye; saç ekiminden diş ve tüp bebek tedavisine kadar birçok alanda bir başvuru merkezine dönüştü. Özellikle bu süreçte 705 milyon dolar sağlık turizmi geliri elde etti.

Özellikle sağlık turizmi kapsamında verilen hizmetler genişletildi. Ayrıca kalite çıtası yükseltildi. Buna yönelik çok sayıda düzenleme yapıldığını belirten İncir Travel Agency CEO’su Fedakar Günsili şunları söyledi:

“Etiket Vize (Online Vize Başvurusu) Uygulaması, bu yönde atılan en önemli adımlardan biri oldu. Bu sistemle vize işlemleri yalnızca Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ne sahip kuruluşlar tarafından daha hızlı ve güvenli şekilde yapabilecek. Böylece tedavi amacıyla ülkemize gelmek isteyen ancak vize işlemlerinin zorluklarını yaşayan yabancı turistlere büyük bir kolaylık sağlanacak.”

Kayıt altına alınacak

Fedakar Günsili şöyle devam etti:

“Etiket Vize Uygulaması ile sağlık turistlerinin vize işlemlerinin tek merkezden dijital olarak yönetilmeye başlandı. Vize işlemlerinin yalnızca Hizmet İhracatçıları Birliği tarafından yetkilendirilen kurumlar tarafından yapılmasıyla sağlık vizesinde suiistimallerin önüne geçilecek.

Tedavi amacıyla ülkemize gelen sağlık turistleri sistemli bir şekilde kayıt altına alınacak. Sağlık vizesi alarak tedavi dışında farklı amaçlarla Türkiye’ye gelen kaçak göçmenlerin önüne geçilebilecek. Böylece ulusal güvenliğimiz için tehlike yaratan kontrolsüz girişler engellenecek.”

Sağlık turizmi

Kaliteli hizmete güvenle ulaşmanın ilk adımı

Günsili, Etiket Vize Uygulaması’nı sağlık turistlerinin Türkiye’deki sağlık tesislerinde en kaliteli hizmete güvenle ulaşmasının ilk adımı olarak değerlendirdi.  Günsili, “Türkiye’nin sağlık turizminde cazibe merkezi haline dönüşmesinin yolu Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor.

Yeni uygulama sağlık turistlerinin vize işlemleri sırasında yaşadıkları mağduriyetleri sonlandırarak sağlık turizminin gelişiminin önündeki engelleri ortadan kaldıracak. Sağlık turizminde kayıtlara geçen turist başı harcama tutarının  10 bin dolar olduğu tahmin ediliyor. Geciken vize işlemleri nedeniyle tercihini başka ülkelerden yana kullanan sağlık turistlerini de ülkemize kazandırarak Türkiye ekonomisine katma değer getireceğiz” diye belirtti.

Sağlık turizmi Türkiye’nin gelirlerini artırıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!