Sağlık İl Müdürü Oruç, tehlikeye dikkat çekti

Sağlık İl Müdürü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, vaka artış sayısına dikkat çekerek; “Böyle devam ederse Kovid’e ayrılan yataklarımızın yüzde 90’ı dolabilir” dedi.

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç yazılı açıklama ile Samsunluları uyardı.

Dr. Oruç şunları söyledi:

“İlimizde Omicron varyantının etkisiyle haftalardır artan vaka sayımız; bu hafta itibariyle yüz binde 704,83’ten yüz binde 1314,67’ye yükseldi. Ayrıca Samsunumuz Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi; 29 Ocak – 4 Şubat haftasında en hızlı vaka artışı yaşayan il oldu.

Omicron’un ilimizdeki bulaşma hızını gösteren bu tabloya rağmen, yüksek aşı oranlarımız sayesinde, yoğun bakım yatış ve ağır hasta sayılarımızda, halen büyük bir artış yok. Son bir haftada Covid 19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hasta sayımız 147’den 153’e; ağır hasta sayımız ise 79’dan 87’ye yükseldi.

Sağlık İl Müdürlüğü

Yani vaka artıyor ama aşının koruyucu gücüyle, ağır hastalık tablosuna neden olmuyor.

Sağlık İl Müdürü : Omicron’un en güçlü olduğu dönem

Aşı şehrimizi ve insanlarımızı korumaya devam ediyor. Ama bu sonsuz bir koruma değil. Bizimde şehir olarak bu durumun devamını sağlamak adına bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Veriler, bize vaka sayılarımızdaki artış böyle devam ederse, şu an için bir sıkıntı yaşamasak da; birkaç hafta içinde Kovid 19’a ayrılan yataklarımızın yüzde 90’a varan oranla dolabileceğini gösteriyor. Böyle bir tabloyla karşılamamamız için, Omicron’un en güçlü olduğu bu günlerde; aynı güçle Omicron’a karşı koymalı ve katı bir şekilde maske mesafe önlemlerimize geri dönmeliyiz.

Virüsün yayılımının önüne geçmek için ev ziyaretlerine, en az 3 hafta ara vermeliyiz.

Kendimizi hasta hissettiğimizde, etrafımızdakileri koruma adına çok daha dikkatli davranmalı, varyanttan ağır bir şekilde etkilenen, özellikle 65 yaş üstü büyüklerimizi hastalığın olası etkilerinden uzak tutmalıyız.

Hiç tereddüt etmeden aşımızı yaptırmalı, hatırlatma dozlarımızı acilen tamamlamalıyız.

Yerli aşıya güven

Turkovac’ın koruyucu gücü şehrimizde. Yerli aşımızın bizi korumasına izin vermeliyiz.

Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı bilgilere göre Omicron, etkisini güçlü bir şekilde hissettirdikten sonra, 3 haftalık bir periyotta gücünü kaybetmeye başlıyor. Biz de bu önlemlerle, Omicron’un en güçlü olduğu bu haftalarda ona darbe vurarak, şehrimizin gündeminden varyantı çıkarmalıyız.

Covid 19 ilk günden beri maske, mesafe önlemleriyle, aşılarımızı zamanında yaptırmamızla kontrol altına alabildiğimiz ama önlemlerimizi azalttığımızda, aşımızı ertelediğimizde bize yaşam alanı bırakmayan bir düşman. Gelin bu düşmanı bu 3 hafta içinde yeniden kontrol altına alalım ve şehir olarak ilkbahara sağlıklı bir şekilde girelim.”

Sağlık İl Müdürü Oruç, tehlikeye dikkat çekti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!