Sağlık emekçilerinden maaş zamlarına tepki

SES Samsun Şube Başkanı Ocak, "Sözleşmeliye kadro şöleni ile memur ve emeklilerine sahte TÜİK rakamlarına göre yapılan maaş zamlarını kabul etmiyoruz" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Aysel Ocak, iktidarın açıkladığı memur ve emeklilere yapılan maaş zamlarına tepki gösterdi. Yaşananları ‘tiyatro sahnesi’ olarak nitelendiren Aysel Ocak, “TÜİK rakamlarına göre yapılan maaş zamlarını kabul etmiyoruz” dedi.

Emek mücadelesi politiktir

Sendika binasında konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunan Aysel Ocak, ayrıca şunlara değindi:

“Sözleşmeli çalışmayı önce dayat sonra kaldırdım diye şölen yap. Kendine sendikayım diyenlere alkışlat. Gerçek sendikal mücadele yürütenlere ‘ideolojik bağnazlık, marjinal sözcülük” tabiri ile etiketle. Parti sendikası, bağnazlık görmek isteyen kendi yetkilendirdikleri yandaş sendikaya baksın. Emek ve ücret mücadelesi ideolojik ve politiktir. Sendikalar emeğe ve ücrete politik yaklaşırlar. Böyle yaklaşmayanlar alkış tutanlardır.

maaş

Açlık sınırı altında maaş

Sözleşmeli çalışma kaldırılmamıştır. Kamuya yeni alımların neredeyse tamamı yine sözleşmeli çalışma rejimi ile işe alınacaktır. Bugün öyle bir noktaya geldik ki ülkedeki her beş kişiden biri açlık sınırı altında bir maaşla yaşamaya çalışmaktadır. 20 yıl önce asgari ücretin 2 katını geçen en düşük kamu emekçisi maaşı bugün geldiğimiz noktada asgari ücretin altına inmiştir.

Asgari ücret açlık sınırının altında

2022 Ocak ayında 4 bin 253 TL, Temmuz ayında 5 bin 500 TL olan net asgari ücret bugün 8 bin 506 TL olmuştur. Buna karşın 2022 Ocak ayı itibari ile eş ve çocuk yardımı ile birlikte 6 bin 430 TL olan en düşük kamu emekçisi maaşı Aralık 2022 itibari ile 9 bin 50 TL’de kalmıştır. Son bir yıldaki yüzde yüz artışa rağmen asgari ücret hem yaşanan gerçek enflasyonun hem de açlık sınırının altına inmiştir.

maaş

Mücadele meydanlarda büyüyecek

Ülke kaynaklarının sermayeden yana kullanılmasına, savaş, rant ve talan ve gericileştirme politikalarına aktarılmasına karşı durmaya devam edeceğiz. Sahte TÜİK rakamları ile maaş artışlarına sesiz kalmayacağız. Dün tüm illerde TÜİK önünde sözümüzü söylediğimiz gibi işyerlerinde, alanlarda, meydanlarda mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz.

‘SES’siz kalmayalım

İşkolu emekçilerini yetkilendirilmiş sarı yükleri sırtlarından atmaya ve sendikal mücadelenin önünü Türkiye’de büyük bedeller ödeyerek açan sendikamızda üye olmaya çağırıyoruz. Gün haklarımız emeğimiz ve çocuklarımızın geleceği için birleşme ve mücadele günüdür. SES’siz kalmayalım, SES’te örgütlenelim.”

Sağlık emekçilerinden maaş zamlarına tepki

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!