Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Rip akıntılarının yarattığı risklerin önüne geçilebilir

rip akıntılarının

Rip akıntılarının yarattığı riskler ve önlemlerine ilişkin bir çalışma yapıldı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği bölümü tarafından bir çalışma yapıldı. ‘Samsun-Atakum Kıyılarının Rip Akıntı Tehlikesinin İncelenmesi’ konulu çalışma Afet ve Risk Dergisi’nde yayınlandı.

Rip akıntılarının her yıl dünya çapında binlerce ölüme neden olan küresel bir kıyı tehlikesi olduğunun vurguladığı çalışmada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de de özellikle Karadeniz kıyılarında yaz aylarında rip akıntıları nedeniyle çok sayıda suda boğulma vakası gerçekleşmekte. Samsun’un Atakum ilçesi; coğrafi konumu, sahili ve tesisleri ile Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinin yaz aylarında en fazla turist çeken bölgesi olmakla birlikte; Türkiye’de rip akıntılarının en çok yaşandığı sahillerin başında gelmekte. Uzaktan algılama, rip akıntı tehlikesi ile ilgili araştırmalar yönünden çok önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen literatürde çok az çalışma mevcuttur.

rip akıntıları

Uydudan rip akıntıları tespit edildi

Bu çalışma ile Atakum’da 2007-2021 yılları arasında Google Earth Pro üzerinden erişilen 22 adet yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsünden rip akıntıları belirlenerek alanın rip akıntı tehlikesi incelendi.

22 görüntünün 9’unda rip akıntıları tespit edildi. 10 lokasyonda 3 ve daha fazla tarihte rip akıntısı gerçekleştiği görüldü. Çalışmanın sonucunda Samsun-Atakum’un rip akıntı tehlikesi yönünden kritik özellikte olduğu belirlendi.

Çalışma ayrıca yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinin rip akıntı tehlikesinin belirlenmesinde yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu.

Rip akıntıları yönünden kritik bir alan olan Samsun-Atakum’da Adnan Menderes sahilinin doğuda dolgu sahası (Golf Tesisi) ile batıda Kamaz Deresi (Yat Limanı – Marina Alanı) arasındaki yaklaşık 9 km’lik kıyısı rip akıntı tehlikesi yönünden incelendi.

Son yıllarda hız kazandı

Çalışmanın sonucunda Samsun-Atakum kıyılarının rip akıntı tehlikesi yönünden kritik özellik gösterdiği ve özellikle kuzey yönlü rüzgârların rip akıntılarının oluşumunda etkili olduğu görüldü.

Çalışma aynı zamanda yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinden rip akıntılarının belirlenebilme potansiyelini de ortaya konuldu. Bu kapsamda diğer kıyılar için benzer çalışmalar yapılarak rip akıntı tehlikesi maliyet etkin olarak değerlendirilebilir.

Türkiye’de özellikle Karadeniz kıyılarında rip akıntılarının oluşumuna neden olan koşullar bulunmasına rağmen tehlikenin belirlenmemesi ve tedbirlerin oluşturulmaması sorunları da beraberinde getirmekte.

Cankurtaran

Rip akıntı tehlikesi bulunan kıyılar için sürekli takip ile sahil kullanımının günlük/saatlik olarak yönlendirilmesi; rip akıntısına bağlı boğulma vakalarının azaltılması ve gerekli güvenliğin sağlanmasıyla turizm potansiyelinin artırılması açısından önemlidir.

Uzaktan algılama ile rip akıntı tehlikesi belirleme çalışmaları son yıllarda hız kazanmış olsa da ulaşılan nokta bakımından konunun henüz çok yeni olduğu söylenebilir.

Risklerin önüne geçilebilir

Oysaki rip akıntı tehlikesi uzaktan algılama teknolojisine dayalı olarak hızlı ve ekonomik bir şekilde izlenebilir.

Bu noktada son yıllarda kullanımı yaygınlaşan İHA tabanlı uzaktan algılama ile istenilen alanın esnek zaman planlamasıyla tekrarlı olarak yüksek çözünürlüklü görüntüleri sağlanabilir.

Bu görüntülerden rip akıntı tehlikesi belirlenerek uyarı işaretleri/bayrak sistemiyle plaj kullanımı yönlendirilebilir.

Tehlikeden korunmak toplumsal olarak topyekûn bilinçli olmayı gerektirir. Bu kapsamda yöneticiler, plancılar, cankurtaranlar ve sahil kullanıcıları olmak üzere her kademede ortak bir kıyı tehlikesi olan rip akıntıları hakkındaki bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması da büyük önem taşımaktadır.

Bu amaçla hem rip akıntılarının görsel olarak tanılanması hem de rip akıntısına yakalanılması durumunda ne yapılması gerektiği hususunda ilköğretim dâhil her kademede gerekli eğitimler verilerek rip akıntılarının yarattığı risklerin büyük oranda önüne geçilebilir. “

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Karpuz tarlada kalmasın kampanyası büyüyor

Karpuz tarlada kalmasın kampanyası kırsal mahallelere yaygınlaştırıldı.

Atakum Belediyesi ve Samsunspor taraftar gruplarının Bafra’daki karpuz üreticisine destek olmak amacıyla “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 ton karpuzun vatandaşlara ulaştırıldığı dayanışma kampanyası büyümeye devam ediyor.

Belediye ekipleri bu kez 30 ton karpuzu Atakum’un kırsal mahallelerine ulaştırmak için kolları sıvadı.

Özören Mahallesi’nden başlayıp diğer mahallelere ulaştırılan karpuzlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de çalışmalara katılarak hem destek oldu hem de mahallelilerle görüştü.

karpuz

“28 kırsal mahalleye ulaştıracağız”

Yaklaşık on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye ulaştırmak için çalıştıklarını belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Üç amacımız var. Birincisi üretici emeğinin karşılığını alsın istiyoruz.

İkincisi tüketici mevsiminde ucuz karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü de fiyatlar kendini dengelesin. Karpuz kökünden koparıldıktan sonra en fazla 10 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor.

Bizi de harekete geçiren bu oldu zaten. Bu süreçte yaklaşık 400 ton civarında karpuz vatandaşlara ulaştırıldı. 400 ton demek, herkesin 10 kilo aldığını düşünürsek 40 bin aileye karpuz ulaştırdık demektir.

Bunu daha çok Atakum’un merkez mahallelerinde yapmıştık. Şimdi de kırsal mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören Mahallemizdeyiz. Yarın Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, yaklaşık 28 kırsal mahallemize karpuzu ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

karpuz

“Tarım paydaşlarıyla diyaloglarımızı sürdüreceğiz”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi için dayanışmanın büyüdüğünü söyleyen Başkan Deveci, “Bu bir dayanışma eliydi. Samsun ve Türkiye fark etti.

Tarımın plansız yapıldığı da üreticiler ve ilgililer tarafından fark edildi. Bir başka amacımız da buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem de Bafra ovalarında bundan sonraki ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz.

Karpuz

Bafra ve Çarşamba Ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve halka ucuz satacaklar. Karadeniz’e veya İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan karpuz, sebze, meyve taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Mustafa Demir, mecliste konuştu: Gelir arttı, gider azaldı

Mustafa Demir

Mustafa Demir, 2022 yılının ilk 8 aylık verilerine göre belediyenin gelir kalemlerinin öngörülenden daha fazla, gider kalemlerinin ise daha az gerçekleştiğini söyledi.

Son dönemlerde akaryakıt, demir, çimento ve emtiadaki yüksek enflasyona dayalı fiyat artışına rağmen borçlanmanın, öngörülenin yarısı olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bütçe gelirlerinde fevkalede bir iyileşme yaşandığını kaydetti.

Borçlanma, öngörülenin yarısı

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı Toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında yapılan toplantıda gündeme alınan 47 madde görüşüldü. Belediye bütçesindeki son durumla ilgili meclis üyelerine bilgi veren Başkan Demir, hayata geçirilen üretim tesislerinin bütçeye olumlu katkı yaptığını kaydetti.

Başkan Demir, “Gelir kalemlerimiz öngörülenden daha fazla, gider kalemleri de öngörülenden daha az gerçekleşmiştir. Şuanda da özellikle son dönemlerde akaryakıt, demir, çimento, emtiada yaşanan fiyat artışlarını görüyorsunuz. Bizim 2022 yılı bütçesi göstergeleri, tüm olumsuz şartlara rağmen öngördüğümüz borçlanmanın yarısıdır. Bütçe gelirlerinde fevkalede bir iyileşme söz konusu. Emeği geçen herkesi ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

Mustafa Demir

“Harıl harıl çalışıyoruz”

Kurulan 4 beton santralinden büyük verim aldıklarının altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şuan hiçbir iş makinemiz kontak kapatmıyor, 17 ilçemizde durmadan çalışıyor.

TEKNOFEST gibi bir organizasyonun bütçesi belediyemizde olmamasına rağmen çok ciddi çalışma yaptık. Araçlarımızla havaalanına 150 bin ton malzeme taşıdık. Beton santrallerimiz, bizim çok işimize yaradı.

Kuruluşunun üzerinden daha 1 yılı geçmeden kendisini amorti etti. Verimli ve kaliteli malzeme üretiyoruz. 16 mikser aldık yetmedi. 6 tane daha aldık o da yetmiyor. 22 mikser harıl harıl beton taşıyor. Bütün ilçelerimizin beton yolunu bunlarla döküyoruz. Kurtuluş Yolu’nu ürettiğimiz betonla yaptık” açıklamasını yaptı.

“2 fabrika daha kuruluyor”

Türkiye’nin en kalitesi beton boru, kaldırım ve bordür taşını üretmek için iki fabrika kurmaya başladıklarını söyleyen Başkan Mustafa Demir, şöyle devam etti:

“Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ardışık hizmetlerle, kentin dinamiklerindeki büyüme hızı arttı. Hizmet kalemi ihtiyacında çok ciddi bir büyüme söz konusu. Dolayısıyla gelir kalemlerimiz, gider kalemlerine göre hızla gelişiyor. Bugün beton boru fabrikası ile kaldırım ve bordür fabrikası kuruyoruz.

SASKİ’nin ilçelerimizdeki içme suyu yatırımlarında ihtiyaç duyduğu beton boruları üreterek yetiştirmeye çalışıyoruz. Şehrimizin bütün alt yapı yatırımlarındaki temel malzeme ihtiyaçlarını karşılayacağız.

Sadece çimentoya, elektriğe ve akaryakıta para vereceğiz, geriye kalan her şeyi kendimiz yapacağız. Ürettikçe üreteceğiz. Bunları ilçelerde kullanacağımız gibi Karadeniz Bölgesi’ndeki tüm belediyeler bu tesislerimizden istifade edecek. Biz bunu kurmazsak, her satın aldığımız ürün ekstra gider kalemleri eklenerek daha pahalıya gelecek.”

Mustafa Demir

Üretim sürecek

Belediye hizmetlerinde kullanılacak tüm ürünleri üretme gayreti içerisinde olduklarının altını çizen Başkan Mustafa Demir, “Park Bahçeler Daire Başkanlığımız bünyesinde kurduğumuz tesiste peyzaj alanlarında kullanılan çimleri üretiyoruz.

Kent Park’taki serilen çimleri kendi imkanlarımızla ürettik. Toprak doğadan, çim ve personel bizim. Her şeyi kendi kaynaklarımızla yapıyoruz. Tarım ve hayvancılığı geliştirmek için önemli destekler veriyoruz.

Üretime katkı sağlayacak her türlü projeye katkı sağlıyoruz. Yıldan yıla da bu destekleri artırıyoruz. Ve çok ciddi oranda verim alıyoruz. Şu anda zirai anlamda çeşitli alanlarda genç ve yeni üretici sayısı önemli oranda yükseldi. Bu da hızla yaygınlaşıyor” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

FAO açıkladı : Küresel gıda fiyatlarında sert düşüş

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Temmuz’da aylık bazda yüzde 8,6 gerilerken, yıllık bazda yüzde 13.1 arttı. Endeks, aralıksız dört aydır düşüş eğiliminde. Ekim 2008’den bu yana aylık bazda son 14 yılın en sert düşüşüne sahne oldu

FAO bu noktada bir açıklama yaptı. Gıda emtia sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği Gıda Fiyat Endeksi verilerini paylaştı. Buna göre, Gıda Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,6 düşüşle 140,9 puana geriledi.

Böylece, Gıda Fiyatları Endeksi temmuz ayında son 10 yılın en sert aylık düşüşünü gösterdi. Endeks, Temmuz 2021’e göre ise yüzde 13,1 yükseldi. Özellikle temmuzdaki düşüşte, bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin uluslararası fiyatlarındaki gerilemeler etkili oldu.

FAO

Tahıl Koridoru fiyatları düşürdü

Tahıl Fiyat Endeksi geçen ay hazirana göre yüzde 11,5 düşüş gösterdi. Ayrıca bu dönemde endekste temsil edilen tüm tahılların uluslararası fiyatları düştü.

Fiyatlardaki düşüş, Karadeniz tahıl girişimi ile Ukrayna’nın tahıl ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçirilmesi ve Kuzey Yarım Küre’deki hasat mevsiminden kaynaklandı. Bununla birlikte buğday fiyatları aylık bazda yüzde 14,5 geriledi. Tahıl Fiyat Endeksi temmuzda geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 16,6 arttı.

FAO

Bütün yağ türlerinin fiyatlarında düşüş

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi temmuzda aylık yüzde 19,2 gerileyerek 171,1 puan oldu. Endeksteki bütün yağ türlerinin uluslararası fiyatlarında düşüş yaşandı. Böylece, yağ fiyatları son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Şeker ve süt fiyat endeksi

Şeker Fiyat Endeksi, talebe ilişkin endişeler, Brezilya para biriminin değer kaybetmesi, Brezilya’da öngörülenden daha yüksek seviyede üretimin gerçekleşmesi gibi nedenlerden dolayı aylık bazda yüzde 3,8 gerileyerek 112,8 puan oldu. Ayrıca Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, hazirana göre yüzde 2,5 azalarak 146,4 puana indi. Et Fiyat Endeksi de ithalat talebinin zayıflamasıyla aylık bazda yüzde 0,5 gerileyerek 124 puana düştü.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021