Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Restoran, kafe, düğünler için müjdeli haber geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kafe restoran

Restoran, kafe, düğünler, sokağa çıkma kısıtlamaları ve birçok konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran itibariyle başlayacak normalleşme takvimini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7’den 70’e herkesin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Erdoğan, yeni normalleşme sürecine ilişkin bilgiler paylaştı. İlk olarak esnafın merakla beklediği açıklamaları peş peşe sıraladı. Buna göre; Sokağa çıkma sınırlaması hafta içi ve cumartesi günü saat 22.00-05.05 saatleri arasında olacak. Sınırlama sadece pazar gününü kapsayacak. Lokanta, Restoran ve kafe gibi yeme içme yerleri saat 07.00-21.00 arasında servis yapacak.

Restoran, kafe, düğünler için tarih

Lokanta, kafe ve restoran gibi mekanların çalışma saatlerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu işletmelerin sabah 07.00-21.00 saatleri arasında açık olacağını belirtti. Açık ve kapalı alanlarda nikah ve nikah şeklindeki düğünlerin belirlenen şartlar çerçevesinde yapılabileceğini dile getiren Erdoğan, özellikle kamudaki esnek mesai uygulamasının da devam edeceğini vurgulayarak, “Kamuda sabah 10.00 ile akşam 16.00 arasında çalışma düzeni yeni düzenlemeye kadar devam edecek. Aynı şekilde yarından itibaren geçerli olmak üzere çay ocağı, çay bahçesi, halı saha, spor salonu gibi işletmeler açık olacak. Belirlenen 07.00-21.00 saatleri arasında pazar günü hariç, çalışabilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kafe restoran

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yeni normalleşme takvimini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu uygulamanın Temmuz ayına kadar süreceğini de belirtti. Normalleşme süreci, ay sonunda yeniden belirlenecek. Burada aşılama ve vaka sayısındaki değişim dikkate alınacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye’nin merakla beklediği açıklamayı yaptı.

MEB’den açıklama

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı da sosyal medya hesabından okulların durumu ile ilgili bilgi paylaştı. Bu önemli mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Kademeli normalleşme kapsamında 1 Haziran Salı gününden itibaren yüz yüze eğitim başlayacak. Eğitim, ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün yapılacak. Diğer okul öncesi eğitim kurumları mevcut durumda olduğu gibi tam zamanlı olarak yüz yüze devam edecektir.

Yüz yüze eğitim başlıyor

Aynı zamanda 7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerde haftada iki gün yüz yüze eğitime geçilecektir. Bunun dışında köy okullarında yüz yüze eğitime yarından itibaren başlanacak. Ve haftanın 5 günü yüz yüze devam edilecek. En önemlisi okullarımızdaki yüz yüze eğitimlere katılım isteğe bağlı olacak. Eğitim kurumlarında hijyen koşullarına dikkat edilecek. 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2 Temmuz Cuma günü sona erecektir.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021