Psikolojik ve duygusal etkiler diş kaybına neden oluyor!

Psikolojik
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Psikolojik ve duygusal etkilerin diş kaybına neden olduğunu ileri süren Diş Hekimi Pertev Kökdemir; diş kaybı ile beraber yaşayabileceğiniz sorunlar hakkında bilgiler verdi.

Bir veya daha fazla dişinizi herhangi bir nedenle kaybettiğinizde; ağız boşluğunuzda yavaş yavaş değişiklikler meydana gelecektir. Özellikle çok fazla diş kaybı varsa etkiler daha ciddi olabilir. Hatta çene ve yüz hattınızın estetik görünüşünde değişikler oluşabilir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir; diş kaybı ile beraber yaşanabilecek sorunlarla ilgili şunları söyledi:

Estetik Etkileri

Dişleriniz çene kemiğinizi uyarır. Bu yüzden diş kaybetmek kemiğin bozulmasına ve diş etlerinin küçülmesine neden olur. Ayrıca kemik kaybı ne kadar fazlaysa; eksik dişlerin yerine implant kullanmak o kadar zor olur. Bu nedenle tam diş kaybı, çenenin küçülmesine ve yüzün sarkmasına neden olur.

Psikolojik
Diş Hekimi Pertev Kökdemir. (Fotoğrafta)

Psikolojik ve Duygusal Etkiler

Ön dişlerinizi kaybederseniz, dişlerinizin eksikliğinden dolayı gülümsemenizi göstermekten sık sık utanabilirsiniz. Bir ankete göre; diş hekimlerinin yüzde 86’sından fazlası; sosyal utancın eksik dişlerle bağlantılı en önemli sorunlardan biri olduğunu belirtti.

Diş kaybının sosyal, psikolojik ve duygusal sonuçları kişinin yaşam kalitesini ve başkalarıyla etkileşimini olumsuz etkileyebilir. Diş kaybı ayrıca konuşma sorunlarına sorunlarına neden olabilir.

Beslenmenize Etkileri

Eksik dişlere sahip olmak, yemek yemede zorluk yaratabilir. Ayrıca, kapanışı düzeltmek için ortodontik tedavi gerektiren ciddi ısırma sorunlarına neden olabilen çarpık dişlere neden olur. Önemli miktarda eksik diş, yiyecekleri çiğnemede zorluğa neden olabilir. Tüm dişlerini kaybeden hastalar, çiğneme sorunları nedeniyle bazı yiyeceklerden kaçınarak daha yumuşak yiyecekleri tercih etmenize sebep olabilir.

Eksik dişleriniz varsa vakit kaybetmeden diş hekiminize gidilmesi gerektiğini ifade eden Dt.Kökdemir, bu ziyaretler esnasında implant gibi en uygun tedavinin planlanacağını paylaştı.

Diş implantları ve implant destekli porselen kaplamalar en konforlu ve kalıcı çözümdür. Bir çok hasta bu tedavileri gerçek dişlerin görünümüne ve işlevine benzediği için seçmektedir. Ayrıca unutmayın ki, eksik dişlerinizi tedavi ettirmekle genel sağlığınızı etkileyebilecek ciddi sorunları da önlemiş olursunuz.

Psikolojik ve duygusal etkiler diş kaybına neden oluyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!