Prof.Dr. Ardalı : Sonsuz kimyasallar tehdit ediyor

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı, doğada çok uzun süre kalabildikleri için "sonsuz kimyasallar" olarak adlandırılan perflorlu ve poliflorlu alkil maddelerin toprağa ve suya karışabildiğini, deniz canlılarında ve insan vücudunda tespit edildiğini, ayrıca birçok hastalıkla ilişkilendirildiğini kaydetti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ardalı, sonsuz kimyasalların insan vücudunda ve çevrede zamanla biriken, insan yapımı kimyasallardan oluşan bir grup madde olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Ardalı

Prof.Dr. Ardalı paylaştı

Sonsuz kimyasalların yarılanma ömürlerinin 1000 yıldan fazla olduğu bilgisini paylaşan Prof.Dr. Ardalı, “2000 yılında kimyasal madde girişi dünya nüfusuyla aynı oranda hesaplandı. 2020 yılında 2 katı olarak hesaplanmış. 2050’de bu rakamın 3 kat olacağını hesaplarsak biz yarın içeceğimiz suyun kalitesinden, özelliklerinden hiç emin olamayacağız” dedi

“Doğada çok uzun süre kalabiliyor, doğal zincir içerisinde bulunuyor ve bu nedenle ‘forever chemicals’ yani sonsuz kimyasallar, kalıcı kirleticiler olarak adlandırılıyorlar. İnsan vücudunda, deniz canlılarında, suda toprakta da tespit edildiler”

Sonsuz kimyasalların 5 binden fazla çeşidi bulunduğuna dikkati çeken Prof.Dr. Ardalı, “Sonsuz kimyasallara ben ‘göremediğimiz kirlilik’ diyorum. Hani müsilajı, belli bir süre sonra da olsa görüp fark etmeye başlıyoruz ama bu farkında olamadığımız bir kirlilik.

Doğada çok uzun süre kalabiliyor, doğal zincir içerisinde bulunuyor ve bu nedenle ‘forever chemicals’ yani sonsuz kimyasallar, kalıcı kirleticiler olarak adlandırılıyorlar. İnsan vücudunda, deniz canlılarında, suda ve toprakta da tespit edildiler” diye konuştu.

Prof.Dr. Ardalı

Kullandığımız birçok üründe sonsuz kimyasal var

Ardalı, sonsuz kimyasalların yangın söndürme tüpleri, teflon tavalar, kağıt ve karton gıda ambalajları, patlamış mısır poşetleri, pizza kutuları, hazır kekler, su itici giysiler, halılar, perdeler, güneş kremleri, fondötenler ve saç kremleri gibi günlük hayatımızda kullandığımız pek çok ürünün içinde bulunduğunu, bu kimyasalların aynı zamanda havacılık, otomotiv, inşaat, elektronik ve askeri sanayi gibi sektörlerde de kullanıldığını bildirdi.

thumbnail
İlişkili Haber
Yüksel Ardalı : 3 dünyaya ihtiyacımız olacak

Prof.Dr. Ardalı, sonsuz kimyasalların su ve gıda döngüsüne etkisine ilişkin şunları söyledi:

“Yangın söndürücülerin kullanılması sonucunda sonsuz kimyasallar doğrudan yüzey sularına, yeraltı suyuna, toprağa ve havaya karışabiliyor. Sonsuz kimyasallar atık olarak eğer çöpe gittiyse bu kimyasalların yağmurla yıkanma ve toz parçacıkları halinde havaya tozuma gibi şekillerde sulara ve toprağa karışması söz konusu.

Toprağa karışan sonsuz kimyasallar kolaylıkla yer altı sularına karışabiliyor çünkü sabit durmuyorlar, hareketliler, kolaylıkla bir yerden bir yere geçiş yapabiliyor. Elinizde PFAS içeren bir ürün varsa lavaboda ya da makinede onu yıkarken bile, kullandığınız suda PFAS içeren bir atık oluşturup bunun ortama yayılmasına sebep olabiliyorsunuz.”

“Yağmur suyunda PFAS tespit edildi”

Bu kimyasalların bertaraf edilmesinin şu an için mümkün olmadığının altını çizen Prof.Dr. Ardalı, “Sonsuz kimyasallar, arıtma tesislerine geliyor fakat arıtma tesislerine geldiğinde karbon flor bağı olan bu bileşikleri bertaraf etmemiz mümkün değil. Yine bu sular arıtıldıktan sonra içlerinde PFAS bulunarak denize ve yüzey sularına deşarj ediliyor.” ifadelerini kullandı.

“Hasarlı doğumdan bağışıklık sisteminin bozulmasına kadar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan bu kimyasallar, kanser, üreme sorunları gibi birçok hastalıkla da ilişkilendiriliyor”

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmada yağmur suyunda sonsuz kimyasallar tespit edildiğini aktaran Prof.Dr. Ardalı, şöyle devam etti:

Prof.Dr. Ardalı

“Yağmur suyunda bulunması şu demek; bir su döngüsü var. Yağmur yağıyor, sular birikiyor, biz bu suları kullanıyoruz yani sonuçta o döngünün içerisinde hiçbir şey termodinamiğin yasasına göre vardan yok yoktan var edilemediğine göre bu kirleticiler yağmur suyunda varsa eğer içtiğimiz suda da var, yediğimiz gıda da var, soluduğumuz havada da var anlamına geliyor. PFAS türleri tarım alanlarında yağmurla birlikte geldiğinde biyoçeşitliliğe de zarar veriyor. Bu kimyasallar sinsi ve yayılmacı özellikleri nedeniyle “köstebek kirletici” olarak da anılıyor. Son yapılan araştırmalardan birinde, Antarktika’daki yağmur suyunda bile sonsuz kimyasal tespit edildi.”

thumbnail
İlişkili Haber
Sıfır atık ve belediyelerde gelecek uygulamalar

Sonsuz kimyasalların insan kanı ve dokusunda da tespit edildiğini belirten Ardalı, bu kimyasalların, hasarlı doğumlardan bağışıklık sisteminin bozulmasına kadar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olabildiğini, ayrıca kanser, üreme sorunları gibi birçok hastalıkla ilişkilendirildiğini vurguladı.

Prof.Dr. Ardalı

Sonsuz kimyasallar deniz canlılarını nasıl etkiliyor?

Bu kimyasalların sadece insan sağlığı değil deniz canlıları üzerinde de olumsuz etkileri bulunduğunu ortaya koyan araştırmalar yapıldığına işaret eden Prof.Dr.Yüksel Ardalı, “Sonsuz kimyasalların hayvan dokularında ve bitkilerde bulunduğu biliniyor. Yunuslarda çalışmalar yapılmış.

Bağışıklık sistemlerine, böbrek ve karaciğer işlevlerine zarar verdiği görülmüş. Su samurlarında çalışma yapılmış bağışıklık sistemlerine zarar verdiği tespit edilmiş. Kutup ayılarında ise nörolojik hasarlar oluşturduğu hormon sistemlerine müdahale edildiği, üremeyi etkilediği gibi tespitler yapılmış” dedi.

Prof.Dr. Ardalı

Amerika’da bazı eyaletlerde yüzey sularındaki sonsuz kimyasal oranlarının belirlenerek bir harita oluşturulduğunu ve tüketicinin su faturalarında tükettikleri suyla aldıkları kimyasal dozların paylaşıldığını anlatan Prof.Dr. Ardalı, sonsuz kimyasallarla ilgili tüketicinin farkındalığının artması gerektiğine değindi.

thumbnail
İlişkili Haber
Atık yağ ve atık piller ekonomiye kazandırıldı

Prof.Dr. Ardalı, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Modern kimyanın bir mucizesi diye başlayan sonsuz kimyasallar şimdi bir ulusal kriz haline dönüştü. Bizim çok uyanık ve dikkatli olmamız, sağlıklı koşullarda yaşamak istiyorsak bunun farkında olmamız gerekiyor. Sonsuz kimyasallara alternatif materyaller, kimyasallar araştırılıyor. Biraz da hem üretici hem de tüketici olarak bazı şeylerden de vazgeçmemiz ya da elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Bu noktada tüketici de biraz fedakarlık yapabilir diye düşünüyorum.”

Prof.Dr. Ardalı : Sonsuz kimyasallar tehdit ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!