Piyasalar Erdoğan-Biden görüşmesi öncesinde pozisyon aldı

Piyasalar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasalar, Erdoğan-Biden görüşmesinden çıkabilecek olumlu gelişmeleri fiyatladı. Ayrıca buradan çıkacak sonuçların riskini almak istemeyen piyasa oyuncularının ise pozisyonlarını kapattıkları gözlemlendi.

Piyasalar, haftaya nasıl başlayacak ‘Teknik Bakış’ editörümüz Akan Yüksel yorumuyla okuyucularımıza ışık tutacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Haziran’daki önemli zirve öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklama yaptı. Merkez Bankası döviz rezervlerinin 100 milyar dolara ulaştığını belirten Erdoğan, Çin ile daha önce yapılan 2.6 milyar dolarlık Swap anlaşmasına ek olarak 3.4 milyar dolarlık yeni bir Swap anlaşması yaptıklarını dile getirdi. Bununla birlikte toplam miktarın 6 milyar dolara yükseldiğini ifade etti.

Bu iki önemli ve güzel haberin ardından elbette sorulması gereken soruları ekonomistler soracaktır. Burada en önemli sorulardan bir tanesi de, dolar kurunu 5.85 seviyesinde uzun süre sabitleyebilmek adına kullanıldığı söylenen döviz rezervinin, yeniden yükselmeye başlaması nasıl mümkün oldu? Bu soruya verilecek olan doğru cevaplar, döviz rezervlerinin azalışı ve artışı ile oluşmuş olması muhtemel   kamu zararının açıklanmasına yardımcı olacaktır.

Şimdi piyasalara teknik bir bakış atalım.

USDTRY (DOLAR/TL)

Piyasalar
TL yeniden güçlenecek mi?

Haftalık olarak yorumlamaya devam ettiğim dolar kuru teknik analizimde, önemli eşik olarak düşündüğüm 8.54 seviyesinin nihayet altında bir haftalık kapanış geldi. 2 hafta üst üste bu seviyenin üzerinde gelen kapanışlar ile yükseliş eğilimini sürdüren kur, piyasada beklenen olumlu gelişmelerin fiyatlanmaya başlaması ile haftanın son günü de olsa 8.54 altında kapanış gördü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazar günü yaptığı açıklamaların etkisini pazartesi sabahı piyasaların açılması ile birlikte görmeye başlayacağız.

ONS ALTIN:

Erdoğan-Biden görüşmesi
ONS kanal desteğinde.

Kısa vadeli yükseliş trendini sürdüren ve bu hafta içinde 2 kez bu trend desteğinden dönen ons altın cuma kapanışını çok kritik bir seviyeden yaptı.
Grafikte gördüğünüz üzere yükseliş trend çizgisinin hemen üzerinde kapanan ons altına, bu destek kırılırsa önemli bir satış gelmesi muhtemeldir. Üstelik yükselişin devamı için 1875 seviyesinin altında kapanış görmemesi elzemdir. Aksi durumda ise ne önemli destek noktası 1839 seviyesine kadar gevşeyebilir.

BİST 100  VE  VİOB U30:

Piyasalar
1462 geçilirse kısa vadeli bir ralli başlayabilir.

BİST 100 endeks bu haftayı da %1,95 lik yükseliş ile 1460 seviyesinden kapattı. Hafta boyunca olumlu seyreden Borsa İstanbul, geçen hafta önemini belirttiğimiz 1462 puan seviyesini test emesine rağmen üzerinde bir kapanış yapamadı. Piyasalar bu haftaya Erdoğan-Biden görüşmesine kilitlenerek başlayacak. Onun için buradan gelecek haberler ile yüksek bir volatilite ile haftaya devam edecektir diye düşünüyorum. Grafikte de göreceğiniz üzere bu seviyeyi geçmesi ve üzerinde kapanışlar gelmesi halinde risk iştahının artacağını ve 1511 puan seviyesini test edebileceğini düşünüyorum. 1462 seviyesinin altında kaldığı sürece kısa vade bir düzeltme hareketinin yaşanabileceği unutulmamalı.

Piyasalar

VİOB U 30
için yaptığım son analizimde, yükselişin devamı için 1550-1556 bandının üzerinde kapanışlar görmesi gerekir düşüncesi gerçekleşti ve kontrat düşen trend çizgisini kırdı. Ayrıca haftayı yaklaşık %2 civarında artı kapattı. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde kapanışların gelmesi halinde hedeflemesini beklediğim 1598 direnci bu hafta için denemesini beklediğim seviyedir. Üstelik haber akışlarının yoğunluğu nedeni ile olumsuz gelebilecek haberleri dikkat ile takip etmekte fayda var. 100 günlük ortalamaya denk 1562 seviyesi çok önemli bir destek bölgesidir. Bu seviyenin altında gelebilecek olan kapanışlar kısa vadeli yükselişin bozulmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda 1545 de bulunan fibo düzeltme destek seviyesi dahi gündeme gelebilir.

Haftanın En çok kazandıran  ilk 20 Bist 100 Hissesi:

Piyasalar

En çok kaybettiren ilk 20 Bist 100 Hissesi:

Erdoğan-Biden

Haftanın Öğretisi :

Ülkeler arasında yapılan Swap nedir ?

Para swapı ile iki ülke arasında bir tutardaki paranın farklı bir para birimi ile takas edilip bir süre sonra ana paranın geri verilmesini sağlayan bir anlaşmadır.

Haftanın Kitabı :    HALİL RENÇBER  –  EKONOMİ VE SİYASETİN NABZI BORSA

Önemli Not;

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan tebliğ çerçevesinde, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak bir sözleşme çerçevesinde sunulur. Burada ulaşılan sonuçlar, tercih edilen hesaplama yöntemi ve veya yorum tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Tüm yorum ve tavsiyeler öngörü, tahmin ve fiyat hedeflerinden oluşmaktadır. Zaman içinde piyasa koşullarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle söz konusu yorum ve tavsiyelerde değişikliğe gidilebilir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Piyasalar Erdoğan-Biden görüşmesi öncesinde pozisyon aldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!