PCR testi herkese yapılmayacak

PCR testi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

PCR testi, sadece semptom gösterenlere yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. PCR testi ile ilgili alınan kararı kamuoyu ile paylaştı.

Tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğu kaldırıldığını belirten Bakan Koca şunları söyledi:

PCR testi kararı

“Hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verildi. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün sonunda test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler.

PCR Testi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, PCR testi ile ilgili açıklama yaptı.

Bilim Kurulumuz, gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde test zorunluluğunu kaldırmıştır.

Bundan böyle kovid testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının baskın varyant haline geldiğini vurguladı.

Vaka sayılarının bir önceki aya göre 4 kat arttığına da dikkat çeken Bakan Koca, “Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayısı da yaklaşık yüzde 10 arttı” dedi.

Bakan Koca, yerli aşı TURKOVAC’ın etkinliğine de değindi. Özellikle vatandaşların yerli aşıya olan ilgisine teşekkür eden Bakan Koca, şunları ifade etti:

“Faz-3 sonuçları paylaşıldı. Ayrıca bunlar 1182 gönüllüden elde edilen sonuçlar. Ayrıca Sinovac aşısından daha etkili olduğunu gördük. TURKOVAC aşımızı güvenli şekilde kullanabileceğimizi yüksek sesle söylemek konusunda kimsenin tereddüdü olmamalı.”

PCR Testi
Sağlık Bakanı Koca, hatırlatma dozu olarak TURKOVAC oldu.

Bakan Koca, TURKOVAC oldu

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından Ankara Şehir Hastanesi’nde hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısı yaptırdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, nkara Şehir Hastanesinde aşı yaptıran Bakan Koca açıklamalarda bulundu.

Koca, yerli aşı TURKOVAC’ı Kovid-19 salgını sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlara adayarak bu kişilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

Türkiye’nin güçlü bir aşı geçmişi olduğunu vurgulayan Koca, “TURKOVAC 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına kadar gelen ilk yerli aşımız oldu” dedi.

PCR testi herkese yapılmayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!