Pandemi, kanseri tetikledi! Başhekimden korkutan açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi kanseri tetikledi diyen Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan,  şüphesi olanları ‘muayene olmaya’ çağırdı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan; pandeminin, kansere yoğun olarak etki ettiğini belirtti. Prof. Dr. Özkan, “Çünkü insanlar bu süreçte fiziksel aktivite yapamadılar. Özellikle evlerinden dışarı çıkamadılar.

Ayrıca bilinçsiz beslendiler, kilo aldılar. Kanserojen madde dediğimiz tütün ve alkolü evlerinde belki daha çok tükettiler. Tüm bu nedenler kişilerde kansere yol açmasını tetikledi” dedi.

pandemi

Farkında ol, kanseri yen

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası nedeniyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde; ‘Kanserle Mücadelede Farkındalık’ paneli düzenlendi.

‘Farkında Ol, Kanseri Yen’ sloganıyla Tıp Fakültesi Dekanlığı Mavi Salonda gerçekleştirilen panele; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, Dekan Yardımcıları, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan, Hastane yöneticileri ve personeli katıldı.

pandemi

Ölümlerde kanserin rolü

Programın açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan yaptı. Sağlık alanında kanser incelemelerinin güncel bir alan olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özkan, “Hayatını kaybedenlere bakıldığında sebepleri bilinen durumlar arasında kanser; kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sebep olduğunu görüyoruz.

Ayrıca kanserin özellikle insanlara sosyoekonomik olarak ağır yük getirmesi ve insanlarda ciddi iş gücü kayıplarına neden oluyor.

Bu durumlarda koruyucu hekimlik de önem kazanıyor. Koruyucu hekimlik erken teşhis ve tedavilerde özellikle kanser tedavisinde çok önemlidir.

Türkiye’de çeşitli çalışmaların yapıldığı 336 tane erken teşhis tedavi merkezi bulunmaktadır. Ayrıca toplum sağlığı merkezi, aile sağlığı merkezi ve kanser erken teşhis merkezlerinde çok ciddi çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.

pandemi

Pandemi tetikledi

Kanserin pandemiyle birlikte artabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Özkan; “Pandemi, kansere yoğun olarak etki ediyor.

Çünkü insanlar bu süreçte fiziksel aktivite yapamadılar. Özellikle evlerinden dışarı çıkamadılar.

Ayrıca bilinçsiz beslendiler, kilo aldılar. Kanserojen madde dediğimiz tütün ve alkolü evlerinde belki daha çok tükettiler. Tüm bu nedenler kişilerde kansere yol açmasını tetikledi. Şüphesi olan kişilerin pandemi ve hastane korkusundan kurtularak muayene olması gerekmektedir” dedi.

Daha sonra Doç. Dr. Ömer Gedikli’nin moderatörlüğünde yapılan panelde; Prof. Dr. Ayfer Kamalı Polat, Prof. Dr. Güzin Demirağ ve Doç. Dr. İbrahim Yalçın, birer sunum gerçekleştirdiler. Sunumlarının ardından katılımcıların meme kanseri, kolon kanseri ve serviks kanseri konusunda soruları yanıtlandı.

Panel konuşmacı hocalara teşekkür belgelerinin takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pandemi, kanseri tetikledi! Başhekimden korkutan açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!