Bizimle İletişime Geçin

Spor

Oyundan ziyade 3 puan değerli

Samsunspor maçı

 Oyundan daha çok alınan üç puanın önemi çok değerli. Yılport Samsunspor için Play-Off potası yakınlarından uzaklaşmaması açısından önemli bir müsabakaydı. Adanaspor maçında yine geçtiğimiz haftaki kadroya nazaran birçok değişiklik vardı.

Teknik Direktör Fuat Çapa Eyüp maçında orta sahada birlikte oynadıklarında oyunu hareketlendirmelerinden etkilenmiş olacak ki; Bu hafta Cihan-Savicevic ikilisi ile maça başladı. Bu da bir nevi ‘kendi sahamda oynuyorsam oyunu benim takımım yönlendirmeli’ demekti.

Samsunspor oyundan

Samsunspor’un oyundan çok aldığı üç puan daha değerliydi.

İlk Yarıdan Göze Çarpanlar:

Maçın ilk bölümünde Ali Ülgen’in sağ kanattan oldukça fazla bindirme yaptığını ve o bölgeyi oldukça yıprattığını söyleyebiliriz. Fakat bu koşular sonrası topla buluşmalarını olumlu değerlendirememesi o koşularına yazık etmesine neden oldu.

Cihan Kahraman’ın ilk bölüme etkili başladığını söylersek yanlış olmaz. Ancak bazı bölümlerde saman alevi gibi parlasa da sonrasında ortadan öyle bir kayboluyor ki ara ki bulasınız…

Osman-Yunus Emre uyumu her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Osman’ın savunmada her geçen hafta daha fazla komutan rolüne büründüğünü söylersek yanılmış olmayız.

Yılport Samsunspor maçını uzun zaman sonra stattan izleme fırsatı buldum. Bu yüzden geniş açıdan izleyince daha fazla gözlem yapma şansım oldu.

Yılport Samsunspor’da iki önemli sorun var;

Birinci sorun;

Hücum oyuncuları ön alan baskısı yaptığında arkada bekleyen orta sahaların(Cihan-Savicevic ve Hasan Kılıç) bu baskıyı fırsata çevirmek adına hücumculara yakın olup onların hemen arkasında hat olmaları gerekirken uzakta kalmaları ve ortaya çıkan bloklar arası kopukluğu rakip takımların oldukça iyi değerlendiriyor oluşu.

samsunspor oyundan

İkinci yarıda oyuna dahil olan Fofana etkili bir performans ortaya koydu.

İkinci sorun;

Yılport Samsunspor’un nasıl atak yapacağının oldukça belli oluşu. Genellikle kanatlardan çözüm üretmeye çalışan Yılport Samsunspor’da içeriye çevrilen topların neredeyse ceza sahası içerisinde bir oyuncu (Tomane) olmasından dolayı nereye atılacağının apaçık ortada olması oldukça sıkıntılı bir durum.

Halbuki ceza sahasına orta sahalar tarafından yapılan sürpriz koşular sayesinde hem koşuyu atan oyuncu faydalanabilir, hem de bu sayede rakip savunmanın dikkati dağılarak Tomane’ye yeni fırsatlar doğabilir. Ancak maalesef Yılport Samsunspor oyuncuları ve teknik ekip bu tip farklı varyasyonlar denemekten uzak bir görüntü çiziyorlar.

İkinci yarıdan Göze Çarpanlar:

İkinci yarının başında Fofana değişikliğinin oyuna hareketlik kazandıracağı ortadaydı. Nitekim öyle de oldu ve Yılport Samsunspor atakları geçen hafta 70li dakikalara kadar nasıl onun tarafından geldiyse yine aynı şekilde sürmeye devam ediyordu.

O kanatta Yasin ile oynadığınızda üretim anlamında çeşitliliğiniz oldukça kısıtlıyken Fofana olduğunda size bambaşka bir oyun vadediyor. Yılport Samsunspor orta saha oyuncularının da Fofana ile çok daha rahat oynadıkları net bir biçimde ortada. Ancak bu hafta ilk 11 başlamamış oluşuna gerçekten bir anlam veremedim.

Samsunspor oyundan

Portekizli oyuncu Tomane, attığı golle takımına üç puanı getirdi.

Eğer Fuat Çapa bunun bir taktik olduğunu ve ikinci yarıda yorulan Adanaspor’un üzerine Fofana ile gidersem sonuç alırım düşüncesi ile hareket ettiyse hedefine ulaşma ve maçı kafasında oynama konusunda oldukça başarılı bir maç çıkarttı diyebiliriz. Ancak bu plan değil de Yasin’i Fofana’dan önde görülüyorsa bu düşünce yapısını da hiç doğru bulmuyorum

Yürüyedur Çocuk:

Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da onun için bir parantez açmak istiyorum. Çünkü bugün geçtiğimiz haftaya oranla çok daha başarılı bir maç çıkarttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ne olursa olsun son dört maçını kazanmış bir Adanaspor’a karşı kesinlikle iyi bir sınav verdi.

Yanında belki de Osman yerine daha tecrübesiz isimlerle kullanılsa, başlangıç açısından daha sancılı olabilirdi. Fakat Osman’ın yanında olması ve ona sürekli uyarılarda bulunması Yunus Emre’nin uyum sürecini hızlandıran en önemli etkenlerden.

Samsunspor Fofana

Genel Değerlendirme:

Yılport Samsunspor zorlu müsabakadan Play-Off potasına yaklaşmak adına altın değerinde bir üç puan aldı. Oyundan daha değerli bu puan. Geçtiğimiz hafta Eyüpspor maçında bir şeylerin değişmeye başladığını yavaştan görmeye başlamıştık. Bu hafta belki geçen hafta kadar iştahlı değildi. Ancak teknik heyetinden oyuncusuna oyunu akıllı oynayan bir ekip vardı.

Her zaman söylediğimiz gibi; Kısıtlı kadroyla Ocak ayına kadar geminin kıyıya yanaştırılması fikrine uygun oyun yapısı da böyle olmalı. Yılport Samsunspor adına teknik ekibin oldukça ince eleyip sık dokuması gerektiği bir dönemden geçiliyor.

Bugün ortada bir plan vardı. Rakibinin isabetli şutu yoksa ve galip gelmişsen bu başarılı bir maç çıkarttığını gösterir. Belki maçın büyük bir bölümünde coşkulu bir Yılport Samsunspor izlemedik. Ama takımın iyi oyundan ziyade Ocak’a kadar olabildiğince fazla puana ihtiyacı var.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Caner ERİŞGİN

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Spor

Bayram Bektaş : Şampiyonluk yolu aile olmaktan geçer

Bayram Bektaş, “Tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz. Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız” dedi.

Yılport Samsunspor yeni sezon hazırlıklarını Nuri Asan Tesislerinde sürdürüyor. Teknik Direktör Bayram Bektaş yönetiminde çalışan Kırmızı-Beyazlılar; bir yandan da transfer çalışmalarını yürütüyor.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktör Bayram Bektaş şunları söyledi:

Samsunspor

“Çalışmalarımız devam ediyor. Dayanıklılık ve kuvvet çalışıyoruz. Gençlerimizi de bu süreçte görüyoruz. Hafta sonu ilk kampımıza başlayacağız. Sakatlıksız bir şekilde geçirmek istiyoruz. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Gelen oyuncuların hepsinin sağlık kontrolü bitti. Ayrıca Novikovas ve Tomane de takıma katıldı. Bunu dışında transfer görüşmelerimiz de devam ediyor. İyi oyuncuları kendi takımlarından getirmek zor. En kısa zamanda ihtiyaç olan forvet, orta saha ve sağ bek kadromuza dahil olacak.

Bayram Bektaş : 5-6 hazırlık maçı yapacağız

Kampta yapacağımız hazırlık maçları belli değil. Kampta bulunduğumuz takımlara göre kimle maç oynayacağımız belli olacak. Giresunspor Teknik Direktörü Hakan Keleş beni arayarak hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi. Belki de sezon açılış maçı olabilir. Ben de olumlu cevap verdim. Bolu kampından döndüğümüzde lig başlamadan önce oynayabiliriz. Özellikle lig başlamadan 5-6 hazırlık maçı oynamayı hedefliyoruz.

Bayram Bektaş

Şu anda iyi bir oluşum var. Yeni gelen transferlerin çok çabuk adapte olduğunu görüyoruz. Biz buraya iyi oyuncunun yanında iyi karakterli oyuncuları da transfer etmeye çalışıyoruz. Burasının bir aile ortamı gibi olduğunu görüyorlar. Özellikle eski oyunculardan Osman Çelik ve Hasan Kılıç olsun gelenleri çok çabuk kabul ediyorlar.

“Aile olmalısınız”

Güzel bir ortam oluştu. Takım sahada mücadele ettiğinde o aile duygusunu görüyorsunuz. Bu gibi durumları gol atıldığında ya da yendiğinde de görüyorsunuz. Biz bu faktörlerin hepsini; tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz.

Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız. Kaybettiğinizde de tekrar çok çabuk ayağa kalkmayı beceren bir grup olmalısınız. Biz bunları aşılamaya çalışıyoruz. Toplanalı kısa süre oldu. Her şey çok çabuk olmuyor. İnşallah hepsini başarıp, Samsun’a hazır bir şekilde tam takım dönüp, lige de bu şekilde başlamamız lazım.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021