Oyundan ziyade 3 puan değerli

Samsunspor maçı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Oyundan daha çok alınan üç puanın önemi çok değerli. Yılport Samsunspor için Play-Off potası yakınlarından uzaklaşmaması açısından önemli bir müsabakaydı. Adanaspor maçında yine geçtiğimiz haftaki kadroya nazaran birçok değişiklik vardı.

Teknik Direktör Fuat Çapa Eyüp maçında orta sahada birlikte oynadıklarında oyunu hareketlendirmelerinden etkilenmiş olacak ki; Bu hafta Cihan-Savicevic ikilisi ile maça başladı. Bu da bir nevi ‘kendi sahamda oynuyorsam oyunu benim takımım yönlendirmeli’ demekti.

Samsunspor oyundan
Samsunspor’un oyundan çok aldığı üç puan daha değerliydi.

İlk Yarıdan Göze Çarpanlar:

Maçın ilk bölümünde Ali Ülgen’in sağ kanattan oldukça fazla bindirme yaptığını ve o bölgeyi oldukça yıprattığını söyleyebiliriz. Fakat bu koşular sonrası topla buluşmalarını olumlu değerlendirememesi o koşularına yazık etmesine neden oldu.

Cihan Kahraman’ın ilk bölüme etkili başladığını söylersek yanlış olmaz. Ancak bazı bölümlerde saman alevi gibi parlasa da sonrasında ortadan öyle bir kayboluyor ki ara ki bulasınız…

Osman-Yunus Emre uyumu her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Osman’ın savunmada her geçen hafta daha fazla komutan rolüne büründüğünü söylersek yanılmış olmayız.

Yılport Samsunspor maçını uzun zaman sonra stattan izleme fırsatı buldum. Bu yüzden geniş açıdan izleyince daha fazla gözlem yapma şansım oldu.

Yılport Samsunspor’da iki önemli sorun var;

Birinci sorun;

Hücum oyuncuları ön alan baskısı yaptığında arkada bekleyen orta sahaların(Cihan-Savicevic ve Hasan Kılıç) bu baskıyı fırsata çevirmek adına hücumculara yakın olup onların hemen arkasında hat olmaları gerekirken uzakta kalmaları ve ortaya çıkan bloklar arası kopukluğu rakip takımların oldukça iyi değerlendiriyor oluşu.

samsunspor oyundan
İkinci yarıda oyuna dahil olan Fofana etkili bir performans ortaya koydu.

İkinci sorun;

Yılport Samsunspor’un nasıl atak yapacağının oldukça belli oluşu. Genellikle kanatlardan çözüm üretmeye çalışan Yılport Samsunspor’da içeriye çevrilen topların neredeyse ceza sahası içerisinde bir oyuncu (Tomane) olmasından dolayı nereye atılacağının apaçık ortada olması oldukça sıkıntılı bir durum.

Halbuki ceza sahasına orta sahalar tarafından yapılan sürpriz koşular sayesinde hem koşuyu atan oyuncu faydalanabilir, hem de bu sayede rakip savunmanın dikkati dağılarak Tomane’ye yeni fırsatlar doğabilir. Ancak maalesef Yılport Samsunspor oyuncuları ve teknik ekip bu tip farklı varyasyonlar denemekten uzak bir görüntü çiziyorlar.

İkinci yarıdan Göze Çarpanlar:

İkinci yarının başında Fofana değişikliğinin oyuna hareketlik kazandıracağı ortadaydı. Nitekim öyle de oldu ve Yılport Samsunspor atakları geçen hafta 70li dakikalara kadar nasıl onun tarafından geldiyse yine aynı şekilde sürmeye devam ediyordu.

O kanatta Yasin ile oynadığınızda üretim anlamında çeşitliliğiniz oldukça kısıtlıyken Fofana olduğunda size bambaşka bir oyun vadediyor. Yılport Samsunspor orta saha oyuncularının da Fofana ile çok daha rahat oynadıkları net bir biçimde ortada. Ancak bu hafta ilk 11 başlamamış oluşuna gerçekten bir anlam veremedim.

Samsunspor oyundan
Portekizli oyuncu Tomane, attığı golle takımına üç puanı getirdi.

Eğer Fuat Çapa bunun bir taktik olduğunu ve ikinci yarıda yorulan Adanaspor’un üzerine Fofana ile gidersem sonuç alırım düşüncesi ile hareket ettiyse hedefine ulaşma ve maçı kafasında oynama konusunda oldukça başarılı bir maç çıkarttı diyebiliriz. Ancak bu plan değil de Yasin’i Fofana’dan önde görülüyorsa bu düşünce yapısını da hiç doğru bulmuyorum

Yürüyedur Çocuk:

Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da onun için bir parantez açmak istiyorum. Çünkü bugün geçtiğimiz haftaya oranla çok daha başarılı bir maç çıkarttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ne olursa olsun son dört maçını kazanmış bir Adanaspor’a karşı kesinlikle iyi bir sınav verdi.

Yanında belki de Osman yerine daha tecrübesiz isimlerle kullanılsa, başlangıç açısından daha sancılı olabilirdi. Fakat Osman’ın yanında olması ve ona sürekli uyarılarda bulunması Yunus Emre’nin uyum sürecini hızlandıran en önemli etkenlerden.

Samsunspor Fofana

Genel Değerlendirme:

Yılport Samsunspor zorlu müsabakadan Play-Off potasına yaklaşmak adına altın değerinde bir üç puan aldı. Oyundan daha değerli bu puan. Geçtiğimiz hafta Eyüpspor maçında bir şeylerin değişmeye başladığını yavaştan görmeye başlamıştık. Bu hafta belki geçen hafta kadar iştahlı değildi. Ancak teknik heyetinden oyuncusuna oyunu akıllı oynayan bir ekip vardı.

Her zaman söylediğimiz gibi; Kısıtlı kadroyla Ocak ayına kadar geminin kıyıya yanaştırılması fikrine uygun oyun yapısı da böyle olmalı. Yılport Samsunspor adına teknik ekibin oldukça ince eleyip sık dokuması gerektiği bir dönemden geçiliyor.

Bugün ortada bir plan vardı. Rakibinin isabetli şutu yoksa ve galip gelmişsen bu başarılı bir maç çıkarttığını gösterir. Belki maçın büyük bir bölümünde coşkulu bir Yılport Samsunspor izlemedik. Ama takımın iyi oyundan ziyade Ocak’a kadar olabildiğince fazla puana ihtiyacı var.

Oyundan ziyade 3 puan değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!