Oscar dedikleri…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

26 Nisan akşamı tüm sinemaseverlerin gözü hiç kuşkusuz bir kez daha Dolby Stüdyosu’na ve Akademi tarihinde ilk kez Union Station’a çevrilmişti. ‘En İyi Film’den  ‘En İyi Ses Kurgusu’na kadar 93’üncü Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Hangi filmlerin Oscar kazandığı hepimizin malumu. Bunları bir kenara bırakıp gecenin en büyük haksızlığına değinelim şimdi.

Akademi bu yıl En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü kesinlikle ve de kesinlikle yanlış bir isme vermiştir! Söz konusu Oscar kazanan Anthony Hopkins olunca kuşkusuz bu kadar iddialı bir eleştiri şaşırtıcı olabiliyor. Evet, Hopkins muhteşem bir oyuncu. Her filminde hayat verdiği karakterlerle sinemaya adını altın harflerle yazdırmış bir isim. Ve Oscar aldığı Father’da da yine muhteşem bir oyunculuk gösterisi sunuyor. Lakin Oscar, Chadwick Boseman’ın hakkkıydı!..

Oscar heykelciğinin 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplı olduğunu biliyor muydunuz?

Geçen yaz hayata veda eden Chadwick Boseman, ‘Ma Rainey’s Black Bottom’daki rolüyle unutulmaz arasına girerken biz sinemaseverlerin gönlündeki En iyi Erkek Oyuncu Oscarı‘nın da sahibi oldu. Filmin ilk dakikasından itibaren beyazperde oyunculuğunun sınırlarını aşıp adeta ‘yüce’sine ulaşan bir performansla izlediğimiz Boseman, kendisini unutulmazlar arasında yazdırmayı da başardı.

Akademi ödülleri, özellikle popüler sinemanın markalaşmasına büyük katkı sağlamıştır kuşkusuz.

Ölüm Ne Yana Düşer Usta?..
Chadwick Boseman!

Chadwick Aaron Boseman. 1976 yılında ABD’nin Güney Carolina eyaleti Anderson kasabasında dünyaya gelen oyuncuyla aslında benim tanışmam, 2017 yapımı Marshall filmiyle olmuştu. ABD’li ünlü siyahi Yüksek Mahkeme Yargıcı Thurgood Marshall’ı canlandırdığı filmde Boseman, üstün bir oyunculuk sergiliyor, sinemanın taze kanı olarak da bizleri mutlu ediyordu. Get On Up filmindeki efsane müzisyen James Brown rolüyle de adeta kendisini perçinleyen Chadwick Boseman, Black Panther ile hayran sayısını milyonlu rakamlara ulaştırıyordu. Chadwick Boseman son olarak Ma Rainey’s Black Bottom’da bir kez daha devleşiyor, Viola Davis gibi bir ustanın yanında, yukarıda belirttiğim gibi ‘Gönüllerin Oscarı’nı kazanıyordu.

Chadwick Aaron Boseman, bir büyük sinema ustasının, Viola Davis’in karşısında muhteşem bir performans ile son gösterisini sundu.

Boseman, zorlu karakterlere hayat verip bizleri büyülerken meğer ameliyatlar ve kemoterapilerle dolu acı ve zorlu bir süreci yaşıyormuş. Opraf Winfrey’in dediği gibi bu muhteşem oyuncu, zorlu süreçte ‘yetenekli ve nazik ruhunu insanlara gösterme cesaretini ve gücünü’ sergiliyordu. Chadwick Boseman, 43 yaşında kolon kanseri nedeniyle geçtiğimiz yıl hayatını kaybetti ama az sayıda da olsa unutulmaz filmlerde unutulmaz karakterleri sinema dünyasına armağan etti. Sinema dünyası da bu nedenledir ki kendisini unutmayacak…

İzlemeden Olmaz!..

Hukuk, Herkese Lazım…
Marshall (2017)

Oscar‘dan ve Chadwick Boseman’dan bahsettik madem, ilk önerimiz yine Boseman’dan olsun. 1941 yılında Afro-American avukat Thurgoos Marshall ile genç yahudi avukat Sam Friedman ortaklık kurar. Birçok davaya bakan ortakların eline bu sefer farklı bir dosya gelir. 2 avukata bu kez, sosyetenin tanınmış bir simasının cinsel saldırı ve cinayet girişimi ile suçladığı siyahi şoförün davasını üstlenir. Chadwick Boseman’ın İlk Afro-Amerikalı Yüce Mahkeme Yargıcı Thurgood Marshall’ı gerçek canlandırdığı filmin yönetmeni Reginald Hudlin.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin ilk siyah üyesi Thurgood Marshall (2 Temmuz 1908- 24 Ocak 1993), devlet okullarında ırk ayrımcılığının anayasaya aykırı olduğunu kabul ettirmiş bir isimdir.

Adalet, Irkçılık, Ku Klux Klan!..
A Time To Kill – Öldürme Zamanı (1996)

Başrollerinde Sandra Bullock, Samuel L. Jackson, Matthew McConaughey, Kevin Spacey, Donald Sutherland, Kiefer Sutherland ve Ashley Judd gibi harika oyuncaların ve yönetmen koltuğunda sansasyonel filmlerin yönetmeni Joel Schumacher’in olduğu muhteşem bir suç ve gerilim filmi. Irkçılık üzerine söyleyecek çok sözü olan kaçırılmayacak bir sinema şöleni. Genç bir hukuk öğrencisi ile bir avukatın, gözü önünde kızına saldıran 2 beyazı öldüren siyahi fabrika işçisi Carl Lee’yi savunmalarının öyküsü…

Yine Mississippi, yine buram buram kokan ırkçılık. Bitmeyen bir Amerikan trajedisi, bu filmde bir kez daha beyaz perdede.

Önce Rain Man Vardı…
Temple Grandin (2010)

Claire Danes, ülkemizde bu çok bilinmeyen ABD filminde, otistik bir kadının gerçek zafer öyküsünü bizlere sunuyor.

Sığır çiftliklerinde ve kesimhanelerdeki çiftlik hayvanlarına daha insani müdahale uygulamalarının yolunu açan devrim niteliğinde fikirler geliştiren otistik bir kadın olan Temple Grandin’in gerçek öyküsü. Claire Danes, Temple Grandin rolü ile adeta büyülüyor. Vizyona girmesiyle birlikte büyük ilgi uyandıran filmde ayrıca Julia Ormond ve David Strathairn gibi isimler de yer alıyor.

Vizyondakiler…

Yurttaş Kane’nin İzinde…
Mank (2020)

Mank, 1941 yapımı Citizen Kane-Yurttaş Kane filminin senaristlerinden olan Herman Mankiewicz’in hayat hikayesini konu ediyor. Herman Mankiewicz’i büyük usta Gary Oldman’ın canlandırdığı biyografik yapımın yönetmen koltuğunda ise David Fincher yer alıyor. Film, tarihin en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen, hatta çoğu listede bir numara olan Citizen Kane’in yazım süreci ekseninde Hollywood, siyaset ve sinema aşkı 2 saati biraz aşkın bir süre gerçeğe yakın bir dille anlatıyor.

Yurttaş Kane, gerçekten tarihin en iyi filmi mi? Mank’ı izledikten sonra Yurttaş Kane’i de izlemek gerek mutlaka…

Leningrad Savunması ve…
Beanpole – Uzun Kız (2019)

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik doğumlu, henüz 30 yaşında olmasına rağmen yıldızı hızla yükselen genç Rus yönetmen Kantemir Balagov’un imzasını taşıyan UZUN KIZ, Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ses getirmiş, sonrasında dünyanın pek çok ülkesinde övgüyle karşılanmıştı. Güçlü sinematografisi ve renk paletiyle hemen dikkat çeken bu yenilikçi ve cüretkâr film, II. Dünya Savaşı’nın ertesinde Leningrad’da hayata tutunmaya çalışan 2 genç kadının öyküsünü anlatıyor.

872 gün sürmüş, tarihin en uzun ve en yıkıcı şehir kuşatmasından çıkan bir öykü…

Efsane pilotun dönüşü
Top Gun – Maverick(2021)

1986 tarihli, başrollerini Tom Cruise ile Kelly McGillis’in paylaştıkları unutulmaz Top Gun’ın devam halkası olan Top Gun: Maverick’ın başrolünde yine Tom Cruise yer alıyor. Tom Cruise, ilk filmde olduğunu gibi Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Teğmeni Pete Mitchell olarak hayranlarının karşısına çıkacak. Filmin yönetmenliğini ise Joseph Kosinski üstleniyor.

Tom Cruise’ün hayat verdiği Teğmen Pete Mitchell, 35 yıl sonra çevrilen bu devam filminde bu kez yüzbaşı. Buna değil de, Pete Mitchell hala o kadar yakışıklı mı, ona takılmak lazım galiba?..

Muammer DİLBER.

Oscar dedikleri…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!