Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Oscar dedikleri…

26 Nisan akşamı tüm sinemaseverlerin gözü hiç kuşkusuz bir kez daha Dolby Stüdyosu’na ve Akademi tarihinde ilk kez Union Station’a çevrilmişti. ‘En İyi Film’den  ‘En İyi Ses Kurgusu’na kadar 93’üncü Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Hangi filmlerin Oscar kazandığı hepimizin malumu. Bunları bir kenara bırakıp gecenin en büyük haksızlığına değinelim şimdi.

Akademi bu yıl En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü kesinlikle ve de kesinlikle yanlış bir isme vermiştir! Söz konusu Oscar kazanan Anthony Hopkins olunca kuşkusuz bu kadar iddialı bir eleştiri şaşırtıcı olabiliyor. Evet, Hopkins muhteşem bir oyuncu. Her filminde hayat verdiği karakterlerle sinemaya adını altın harflerle yazdırmış bir isim. Ve Oscar aldığı Father’da da yine muhteşem bir oyunculuk gösterisi sunuyor. Lakin Oscar, Chadwick Boseman’ın hakkkıydı!..

Oscar heykelciğinin 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplı olduğunu biliyor muydunuz?

Geçen yaz hayata veda eden Chadwick Boseman, ‘Ma Rainey’s Black Bottom’daki rolüyle unutulmaz arasına girerken biz sinemaseverlerin gönlündeki En iyi Erkek Oyuncu Oscarı‘nın da sahibi oldu. Filmin ilk dakikasından itibaren beyazperde oyunculuğunun sınırlarını aşıp adeta ‘yüce’sine ulaşan bir performansla izlediğimiz Boseman, kendisini unutulmazlar arasında yazdırmayı da başardı.

Akademi ödülleri, özellikle popüler sinemanın markalaşmasına büyük katkı sağlamıştır kuşkusuz.

Ölüm Ne Yana Düşer Usta?..
Chadwick Boseman!

Chadwick Aaron Boseman. 1976 yılında ABD’nin Güney Carolina eyaleti Anderson kasabasında dünyaya gelen oyuncuyla aslında benim tanışmam, 2017 yapımı Marshall filmiyle olmuştu. ABD’li ünlü siyahi Yüksek Mahkeme Yargıcı Thurgood Marshall’ı canlandırdığı filmde Boseman, üstün bir oyunculuk sergiliyor, sinemanın taze kanı olarak da bizleri mutlu ediyordu. Get On Up filmindeki efsane müzisyen James Brown rolüyle de adeta kendisini perçinleyen Chadwick Boseman, Black Panther ile hayran sayısını milyonlu rakamlara ulaştırıyordu. Chadwick Boseman son olarak Ma Rainey’s Black Bottom’da bir kez daha devleşiyor, Viola Davis gibi bir ustanın yanında, yukarıda belirttiğim gibi ‘Gönüllerin Oscarı’nı kazanıyordu.

Chadwick Aaron Boseman, bir büyük sinema ustasının, Viola Davis’in karşısında muhteşem bir performans ile son gösterisini sundu.

Boseman, zorlu karakterlere hayat verip bizleri büyülerken meğer ameliyatlar ve kemoterapilerle dolu acı ve zorlu bir süreci yaşıyormuş. Opraf Winfrey’in dediği gibi bu muhteşem oyuncu, zorlu süreçte ‘yetenekli ve nazik ruhunu insanlara gösterme cesaretini ve gücünü’ sergiliyordu. Chadwick Boseman, 43 yaşında kolon kanseri nedeniyle geçtiğimiz yıl hayatını kaybetti ama az sayıda da olsa unutulmaz filmlerde unutulmaz karakterleri sinema dünyasına armağan etti. Sinema dünyası da bu nedenledir ki kendisini unutmayacak…

İzlemeden Olmaz!..

Hukuk, Herkese Lazım…
Marshall (2017)

Oscar‘dan ve Chadwick Boseman’dan bahsettik madem, ilk önerimiz yine Boseman’dan olsun. 1941 yılında Afro-American avukat Thurgoos Marshall ile genç yahudi avukat Sam Friedman ortaklık kurar. Birçok davaya bakan ortakların eline bu sefer farklı bir dosya gelir. 2 avukata bu kez, sosyetenin tanınmış bir simasının cinsel saldırı ve cinayet girişimi ile suçladığı siyahi şoförün davasını üstlenir. Chadwick Boseman’ın İlk Afro-Amerikalı Yüce Mahkeme Yargıcı Thurgood Marshall’ı gerçek canlandırdığı filmin yönetmeni Reginald Hudlin.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin ilk siyah üyesi Thurgood Marshall (2 Temmuz 1908- 24 Ocak 1993), devlet okullarında ırk ayrımcılığının anayasaya aykırı olduğunu kabul ettirmiş bir isimdir.

Adalet, Irkçılık, Ku Klux Klan!..
A Time To Kill – Öldürme Zamanı (1996)

Başrollerinde Sandra Bullock, Samuel L. Jackson, Matthew McConaughey, Kevin Spacey, Donald Sutherland, Kiefer Sutherland ve Ashley Judd gibi harika oyuncaların ve yönetmen koltuğunda sansasyonel filmlerin yönetmeni Joel Schumacher’in olduğu muhteşem bir suç ve gerilim filmi. Irkçılık üzerine söyleyecek çok sözü olan kaçırılmayacak bir sinema şöleni. Genç bir hukuk öğrencisi ile bir avukatın, gözü önünde kızına saldıran 2 beyazı öldüren siyahi fabrika işçisi Carl Lee’yi savunmalarının öyküsü…

Yine Mississippi, yine buram buram kokan ırkçılık. Bitmeyen bir Amerikan trajedisi, bu filmde bir kez daha beyaz perdede.

Önce Rain Man Vardı…
Temple Grandin (2010)

Claire Danes, ülkemizde bu çok bilinmeyen ABD filminde, otistik bir kadının gerçek zafer öyküsünü bizlere sunuyor.

Sığır çiftliklerinde ve kesimhanelerdeki çiftlik hayvanlarına daha insani müdahale uygulamalarının yolunu açan devrim niteliğinde fikirler geliştiren otistik bir kadın olan Temple Grandin’in gerçek öyküsü. Claire Danes, Temple Grandin rolü ile adeta büyülüyor. Vizyona girmesiyle birlikte büyük ilgi uyandıran filmde ayrıca Julia Ormond ve David Strathairn gibi isimler de yer alıyor.

Vizyondakiler…

Yurttaş Kane’nin İzinde…
Mank (2020)

Mank, 1941 yapımı Citizen Kane-Yurttaş Kane filminin senaristlerinden olan Herman Mankiewicz’in hayat hikayesini konu ediyor. Herman Mankiewicz’i büyük usta Gary Oldman’ın canlandırdığı biyografik yapımın yönetmen koltuğunda ise David Fincher yer alıyor. Film, tarihin en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen, hatta çoğu listede bir numara olan Citizen Kane’in yazım süreci ekseninde Hollywood, siyaset ve sinema aşkı 2 saati biraz aşkın bir süre gerçeğe yakın bir dille anlatıyor.

Yurttaş Kane, gerçekten tarihin en iyi filmi mi? Mank’ı izledikten sonra Yurttaş Kane’i de izlemek gerek mutlaka…

Leningrad Savunması ve…
Beanpole – Uzun Kız (2019)

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik doğumlu, henüz 30 yaşında olmasına rağmen yıldızı hızla yükselen genç Rus yönetmen Kantemir Balagov’un imzasını taşıyan UZUN KIZ, Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ses getirmiş, sonrasında dünyanın pek çok ülkesinde övgüyle karşılanmıştı. Güçlü sinematografisi ve renk paletiyle hemen dikkat çeken bu yenilikçi ve cüretkâr film, II. Dünya Savaşı’nın ertesinde Leningrad’da hayata tutunmaya çalışan 2 genç kadının öyküsünü anlatıyor.

872 gün sürmüş, tarihin en uzun ve en yıkıcı şehir kuşatmasından çıkan bir öykü…

Efsane pilotun dönüşü
Top Gun – Maverick(2021)

1986 tarihli, başrollerini Tom Cruise ile Kelly McGillis’in paylaştıkları unutulmaz Top Gun’ın devam halkası olan Top Gun: Maverick’ın başrolünde yine Tom Cruise yer alıyor. Tom Cruise, ilk filmde olduğunu gibi Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Teğmeni Pete Mitchell olarak hayranlarının karşısına çıkacak. Filmin yönetmenliğini ise Joseph Kosinski üstleniyor.

Tom Cruise’ün hayat verdiği Teğmen Pete Mitchell, 35 yıl sonra çevrilen bu devam filminde bu kez yüzbaşı. Buna değil de, Pete Mitchell hala o kadar yakışıklı mı, ona takılmak lazım galiba?..

Muammer DİLBER.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muammer DİLBER

Kültür - Sanat

Müfit Can Saçıntı sahne fotoğraflarını sergiledi

Yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı, sahne performanslarından oluşan “İtirazım Var” isimli fotoğraf sergisini Atakum Belediyesi desteğiyle Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Samsunlu fotoğraf sanatçıları Hasan Aktürk ile Alihan Aktürk’ün, sevilen yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı’nın sahne fotoğraflarının yer aldığı “İtiraz Ediyorum” isimli fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluştu.

50 siyah beyaz fotoğraf tekniğiyle çekilmiş fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başta olmak üzere çok sayıda fotoğrafsever katıldı. Sergi, 18 Ekim 2022 tarihine kadar misafirlerini ağırlayacak.

Sanat bu merkezde 

Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sürekli sergilerin olduğunu merkezin aktif olarak çalıştığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Burası, içerisinde bulunan kütüphanesiyle, eğitim salonlarıyla, toplantı salonuyla ciddi bir açığı kapattı. Böyle bir ihtiyaç vardı ve şimdi Atakum’a yetmiyor.

Bu sergiyi izledim. Zor bir fotoğraf çekim tekniği. Farklı ve önemli bir sergi. Hem fotoğrafa konu bir sanatçı olunca hem de çekenler sanatçı olunca sergiye de güzel bir ilgi var. Bunun gibi değerli sergiler ve birçok sanat aktivitesi için herkesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ne davet ediyorum” dedi.

Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı : Şaka yapıyorlar sandım

Sergi nedeniyle çok şaşkın olduğunu belirten Müfit Can Saçıntı ise, “Böyle bir sergi açacağız dediklerinde inanmadım. Herhalde şaka yapıyorlar dedim. Doğru mu diye görmeye geldim. Tek kişilik gösteriden nasıl bir sergi olabilir ki dedim ama birbirinden güzel duygular yakalamışlar.

Tek kişilik gösterinin fotoğraf sergisinin açıldığını dünyada görmedik, duymadık. Hatta herhangi bir tiyatro oyununun da sergisi olduğunu duymadık. O yüzden gururlu ve şaşkınım. Buradaki ilgiye de şaşırdım. Şu an bütün salon dolmuş durumda. Samsun sanatsever bir şehir.

Artık çeyrek Samsunlu sayılırım, sık sık geliyorum. Buradan belediyeye sesleniyorum, altın anahtar istiyorum. Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ni gezdim. Gençlere çok güzel bir çalışma ortamı hazırlamışlar. İnsan yeniden öğrenci olmak istiyor.

Tabii her yerde öğrencilerin durumu bu kadar parlak değil ama bu güzel bir destek olmuş” ifadelerini kullandı.

Müfit Can Saçıntı

Türkiye’de tek

Sahne fotoğrafçılığının zorluklarından bahseden Hasan Aktürk, “Bu sergi Türkiye’de tek, dünyada da tek olduğunu düşünüyoruz. İçerisinde 50 siyah beyaz fotoğraf var. Fotoğrafların yerleşiminin de bir hikayesi var.

Oyunu izleyenler fotoğrafları hemen tanıyacaktır. Fotoğraf zaten farklı bakış açısıdır, bu açıyı yansıttığıma inanıyorum. Sergimiz beş gün daha açık olacak bütün sanatseverleri bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

Müfit Can Saçıntı

Atakum Belediyesi’ne teşekkür

Müfit Can Saçıntı’nın iki oyununda fotoğraf çekimi yaptıklarını anlatan Alihan Aktürk ise, “Fotoğraflar o kadar güzel oldu ki, Müfit Can hocamız bir fotoğrafı kendi afişlerinde kullanmaya başladı. Bu benim için büyük bir onurdu.

Babamın fikriyle sahne fotoğrafçılığının zorluğunu da anlatmak için bu sergiyi açtık. Atakum Belediyesi’ne de ev sahipliği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

BKM’den kara komik bir film geliyor!

BKM’den kara komik film.

Oyuncu kadrosunda, Çağlar Çorumlu, Boran Kuzum, Şükran Ovalı, Serkan Keskin, Aslıhan Gürbüz, Gürhan Altundaş ve Hasibe Eren’in yer aldığı, yönetmen koltuğunda Canbert Yerguz’un oturduğu Hazine, yıldız oyuncu kadrosu ve mizahın sınırlarını genişleten kara komik türündeki hikayesi ile 4 Kasım’da sinemalarda.

Hazine

Senaryosu Canbert Yerguz ve Burak Yerlikaya tarafından kaleme alınan ve çekimleri geçtiğimiz yıl Nevşehir’de gerçekleşen filmde;

kara komik

Kara komik

Annesini defnetmek için yıllar sonra doğup büyüdüğü kasabasına dönen devlet memuru Mesut (Çağlar Çorumlu), annesine karşı son görevini yerine getirmek ve bir an önce İstanbul’a dönerek yarım bıraktığı gönül meselesini tamamlamak ister.

kara komik

Ama işler umduğu gibi gitmez. Mesut’un memleketinde planladığından daha fazla kalması gerekecektir. Bu esnada kardeşi Musa (Boran Kuzum) yüzünden katıldığı bir define kazısı sırasında yaşanan olayların tam ortasında kalan Mesut’un içine düştüğü talihsizlikler zinciribir maceraya dönüşür.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Antika parçalar Z kuşağının radarında

Selim Kara

Antika parçalar özellikle Z kuşağının ilgi alanına girdi.

Antika parçalar, özellikle pandemi ile birlikte online pazar yerlerinde büyüyor. Statista’nın verileri dünya çapındaki sanat ve antika pazarının toplam çevrimiçi satışlarının 2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı.

Antika ve koleksiyon tutkunlarının yüzde 53’ü, çevrimiçi sanat piyasasının koleksiyon ürünlerini satın alma konusunda güvenlerini artırdığını belirtiyor.

Statista tarafından yayımlanan verilere göre, 2019’da dünya çapında 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan online satışlar, 2020’de 12.4 milyara ulaştı.

2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı. Antika ve sanat ürünleri, geleneksel satış ve pazarlama kanallarını terk edip sosyal medya platformlarına ve online pazar yerlerine kaydı.

Gün geçtikçe de trend haline geliyor ve genç nüfustan da büyük bir alıcı kitlesine ulaşıyor. 34 yaşın altındaki gençlerin yüzde 74’ü sanat ve koleksiyon ürünlerine yöneldi. Sanat severlerin yüzde 53’ü de çevrimiçi sanat piyasasının güvenlerini artırdığını belirtiyor.

HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, teknolojinin gelişmesiyle birlikte antika ve sanat eserleri satışlarının da online pazar yerlerine kaydığını belirtti.

Kara, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Pandeminin büyüttüğü e-ticaret dünyası, antika ve sanat eserlerine de uzandı. Ancak online platformlara güvensizlikleri nedeniyle geleneksel satış yöntemlerinden ayrılamayan satıcı ve alıcılar, bu yükselişi avantaja çevirmede zorluk yaşadı.

HepsiAntika.com olarak biz de 81 ilimizdeki antika, retro ve koleksiyon ürünleriyle ilgilenen satıcı ve alıcıları güvenli koşullarla bir araya getirmeyi hedeflediğimiz online pazaryerimizi oluşturduk. Bu sayede hem satıcıların ürünlerini güvenli bir şekilde satmasını hem de antika meraklılarının bu ürünlere güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.”

antika

Z kuşağının radarında antika parçalar var

Selim Kara, dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte antika ve koleksiyon parçalarının alıcı kitlesinin hem çeşitlilik kazandığını hem de büyüdüğünü söyledi. Selim Kara, “Online satış yerleri ve sosyal medya, influencer marketing gibi yeni pazarlama yöntemlerinin oluşmasına kapı araladı. Tüketicilerin ilgi alanlarının da değişmesine yol açıyor.

Bunlardan en çok pay alan sektörlerin başında da antika ve koleksiyon pazarı geliyor. Geçmiş yıllarda çoğunlukla yetişkin bireyler tarafından ilgi duyulan antika eşyalar, artık genç neslin de radarında.

Çünkü herbiri artık birer sanat eserine dönüşen bu parçaların online platformlar üzerinden satışa sunularak trend haline gelmesi, bu ürünlerin genç tüketiciler karşısındaki görünürlüğünü artırarak ilgi çekici objelere dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede sanatseverler daha çok değerli eşyaya ulaşabilirken, antikacılar da online pazaryerleri aracılığıyla satışlarını artırıyor” ifadelerini kullandı.

antika

Antika ve koleksiyon parçaları artık online pazaryerlerinde

Online pazaryerlerini kullanıcı deneyimini esas alarak oluşturduklarının altını çizen HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, iş modellerini şu sözlerle paylaştı:

“Online alışveriş sitemiz üzerinden sunduğumuz hizmetlerle insanların bu ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlanıyor. Satıcıların da e-ticaret dünyasına dair önyargılarını kırıyoruz.

Antika sanat eserlerinden objelere, ev dekorasyon ve tekstil eşyalarından koleksiyon ürünlerine kadar birçok kategorinin yer aldığı pazar yerimizde satıcı ve alıcılarımıza 7/24 hizmet veriyoruz. Son teknolojiyi kullanarak sıfır risk modeliyle inşa ettiğimiz platformumuzda halı, daktilo, tablo ve biblo gibi ürünlerin de en uygun fiyata satışının yapılmasına olanak tanıyoruz.

Kusursuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle çıktığımız yolda satıcıların kolay yoldan mağaza açmasına yardımcı oluyoruz. Alıcıların da üyelik işlemlerini en pratik şekilde tamamlamasını sağlayarak arzu ettikleri ürünlere güvenli online ödeme yöntemleriyle ulaşmalarının önünü açıyoruz.”

Online antika alışverişlerinde güvenli teslimat devri

Kara, platformlarında işlem yapmak isteyen kullanıcıların birkaç adımdan oluşan prosedürü tamamlamaları gerektiğini belirtti. Selim Kara, “Koleksiyon parçalarını online pazaryerimizde satışa sunmak isteyen kişilerin, öncelikle sitemizdeki mağaza oluştur başlığını seçerek formu doldurmaları ve ardından giriş işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Satıcılar, daha sonra ürünlerini kategorilere ayırarak müşteri kitlesiyle iletişime geçebilir. Alıcılar da üyelik hesaplarıyla birlikte dilediği ürünleri sepetlerine ekleyebiliyor. Elde ettikleri kuponlarla ürünleri indirimli şekilde satın alabiliyor.

Bu süreçte merak edilen tüm soruları da çok kanallı iletişim modelimizle yarattığımız ağlar üzerinden yanıtlayoruz. Sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.