Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Oscar ‘a doğru, 1’i başyapıt 3 favori…

Oscar ödülleri

2022 Oscar Ödülleri için adaylar açıklandı.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen ve bu yıl 94’üncü kez sahiplerini bulacak olan Oscar Ödülleri’nde; bu yıl The Power of The Dog 12, Dune filmi ise 10 dalda aday olarak öne çıktı.

2022 Oscar Ödülleri, 27 Mart’ta Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu‘nda düzenlenecek ve 3 yıl aradan sonra ilk kez sunuculu bir törenle sahiplerini bulacak diyelim. Ayrıca bu sanatsal sinema gecesine (Oscar) dair 3 seçkimizle sizlerle birlikte olalım.

BİR ‘GETTO’DAN ÇIKTIM YOLA’ ÖYKÜSÜ

KRAL RİCHARD: YÜKSELEN ŞAMPİYONLAR(2021)

Yönetmen: Reinaldo Marcus GREEN

Kral Richard… ve Prensesleri…

İyi bir sinemasever iseniz adını duyduğunuz anda, afişini gördüğünüz anda izlemek isteyeceğiniz filmler vardır. Bu tarz filmler nadiren girerler hayatınıza aslında. O yüzden heyecan vericidir, o yüzden bir an önce izlenilesidir bu filmler…

Bir baktık ki, tenis sporunun tarihine ‘efsane’ olarak imza atmış 2 kız kardeş Serena Williams ve Venus Williams’ın filmini yapmışlar!

Lakin, adını Kral Richard koymuşlar ya, bir an duraksadık tabi…

Yine mi İngiltere, yine mi Britanya, yine mi İngiliz kraliyet entrikaları falan derken, meğerse filmin tüm bunlarla, tarihle hiç alakası yokmuş...

Sevindik tabi ki…

Duyulur da meraktan ölünmez mi?

Ön inceleme, okuma yazma faslından sonra filmi bulup izleme(bi şekilde bulup izleme işte), sonra beğenme, biraz eleştirme, sonra arkadaşlarla tartışma, sonra biraz daha çokca beğenme..

Evet, King Richard, Venüs kardeşlerin öyküsünü anlatıyor bizlere…

Serena Williams

2000’ler sonrası kadın tenisine damga vuran Serena Williams ve Venus Williams kardeşleri her daim destekleyen ve onların potansiyellerine ulaşmaları için elinden geleni ardına koymayan baba Richard Williams ve genç Serena ile Venus’ün hikayesi bu.

Kral babayı oynayan aktörün ismi ise Will Smith olunca, filme dair merak da, özlem de arttı doğal olarak…

Williams kardeşlerin tüm dünyanın alkışladığı büyük sportif başarılarının arkasındaki gerçekleri izlemek, herkes için bir hayli ilginç ve öğretici olacak…

Filmde, bu büyük başarıların gelmesinden önceki döneme yönlendirilen kamera, bizlere hiç de iyi öyküler sunmayacak. Yoksul, yine de mütevazi bir hayat Williams kardeşlerinki.

Yönetmen ve senarist Reinaldo Marcus Green‘nin, hiçbir şekilde duygu sömürüsüne kaçmadan işlediği öykü, içimizi ısıtarak akıp gidiyor.

Williams kardeşler babalarının yoğun antrenman temposuna harfiyen uyuyorlar. Yüzlerinde asla bir şikayet veya sıkıntı emaresi yok aksine bu çalışmalarda oldukça mutlu ve hevesli duruyorlar.

Çalışmalar gece vakti ve yoğun yağış altında da olsa bütün hızıyla devam ediyor.

Venus Williams

Ne var ki, ailenin yaşadığı ortam, mahalle pek tekin etmenler barındırmıyor ve mafyavari, siyahi suç çetelerinin ‘kol gezdiği’ ve ortamın özellikle geceleri çok güvenli olmadığını anlıyoruz.

Derken tüm bunlardan kızlarını koruyan kahraman bir baba, Serena ve ve Venüs kardeşleri, belli bir düzeye getirmekle yetinmeyip aynı zamanda onları dengelerini kaybettirecek adımlardan koruma çabası içerisinde de oluyor.

Fakat, biraz ileri mi gidiyor nedir, bir zaman sonra çemberden taşan şeyler oluyor ve…

Gerisi tabi ki filmimizde…

Filmimizin bu ay sonu dağıtılacak Oscar ‘larda ‘En iyi Film ve En İyi Erkek Oyucu’ dallarında heykelciğe uzanmak için mücadele vereceğini de hatırlatayım istedim…

Williams kardeşler rollerinde ise Saniyya Sidney (Venüs) ve Demi Singleton’un (Serena) yer aldıklarını da belirtelim, mevzuyu kapatalım….

Oscar ödülleri

Serena ve Venüs. Spor dünyasının 2 büyük yıldızı. 2 büyük ikon…Richard King’i izlemek için başka sebebe gerek var mı?

DAİMİ LADY’MİZ DİANA FRANCES SPENCER

 SPENCER(2021)

Yönetmen: Pablo LARRAİN

Kim ne derse desin, Lady Diana, ‘popülarite’ sözcüğünün gerçek karşılığıdır…

Devasa, görkemli(hiç abartmadan ama hayranlık da beslemeden yapıyorum bu tanımlamaları), üzerinde güneşin batmadığı Büyük Britanya Krallığı’nın gelmiş geçmiş en çok bilinen, en çok tartışılan, en çok sevilen, az bir kitle tarafından da olsa en çok nefret edilen kişisiydi…

Ortaya çıkışı olaydı, evlenişi yüzyılın olayıydı…

Karanlık bir tünelde sona eren hayatı ise, kelimelerle anlatılamayacak büyük bir dramın, sansasyonun, ardı sıra gelen dalgalanmaların, dedikoduların, gizemin, aslında tüm bunların toplamıydı?

Yaşarken sevdik Lady Diana’yı, tıpkı bizim Lady’miz gibi, ölürken üzüldük çokça(Elizabeth’e rahmet okuyarak da tabi)…

Ve unutmadık onu hiç…

Şilili yönetmen Pablo Larrain, Spencer ile bir kez daha hatırlattı Lady’mizi bize…

Spencer

Palbo Larrain, daha önce de, 2016 yılı yapımı Jackie‘de, bir başka popülaritesi yüksek kadının hikayesini, Jacqueline Kennedy Onassis‘i taşımıştı beyaz perdeye…

Prens Charles ile olan evliliğinin artık hükmünün kalmadığı, Ana Kraliçe Elizabeth’i yatağında ters döndürüp duran bu durumun yaşandığı anlara odaklanan filmde, Kristen Stewart gibi bir yıldızı, gerçek bir yıldızı izlemek, hiç kuşkusuz müthiş bir keyif olacaktır.

Güzel yüzlü Lady Daina’yı güzel yüzlü bir yıldızdan izliyor olmanın keyfi!..

Neyse, gelelim konuya:

Spencer, 1981 yılında Prens Charles ile evlenen Diana Frances Spencer’ın hayat hikayesini konu ediyor. 1991 yılında İngiltere Kraliyer ailesi Noel tatilini Sandringham Köşkü’nde geçirmeye karar verir. Her şey yolunda gözükür ancak Lady Diana mutsuzluğunu saklamaya çalışır. Dışarıdan gözüken şaşalı yaşamın içine hapsolan Diana, Prens Charles ile olan evliliğinin artık sonuna geldiğini düşünür ve 1991 Noel tatilini Kraliyet içinde geçirmek istediği son günleri olmasına karar verir.

Gelelim sorumuza?..

Kristen Stewart, Prenses Diana’yı canlandırdığı, geçtiğimiz yılın en çok ses getiren filmlerinden Spencer’daki bu performansıyla 94’üncü Oscar Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında heykelciği alabilecek mi?

(Favorim The Lost Daughter’da Olivia Colman olmasına rağmen)Cevap: Asla sürpriz olmayacaktır Oscar’ı kazanması…

Lady Diana

Lady Diana ya da Kristen Stewart… Farketmiyor bu filmde. İzleyenlere keyfini çıkartmak kalıyor bu dramanın…

MUHTEŞEM BİR YÖNETMEN, MUHTEŞEM BİR FİLM…

THE POWER OF THE DOG(2021)

Yönetmen: Jane CAMPİON

Ve gelelim The Power of the Dog’a…12 dalda Ocar’a aday gösterilen, sezonun belki de, en çok izlenen olmasa da, en çok tartışılan filmine…

Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons, Kodi Smit-McPhee, Thomasin McKenzie, Frances Conroy ve Keith Carradine gibi isimlerini yer aldığı bir ekip ve onun arkasında 12 yıl aradan sonra yeniden sinemaya dönen Jane Campion gibi bir yönetmen…

Jane Campion’u, 3 Oscarla taçlanan 1993 yapımı muhteşem filmi Piano‘nun ardından yeniden tartışılır bir isim haline getiren The Power of the Dog, bana göre oyuncularının ‘muhteşem performansları’ ile öne çıkıyor.

En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarıyla beraber 3 erkek oyuncusu(Benedict Cumberbatch, Jesse Plemons, Kodi Smit-McPhee) ile 1 kadın oyuncusunun(Kirsten Dunst) Oscar’a aday olması da, ‘cast’ seçimindeki başarı ve seçilen isimlerin üstün performansının göstergesi…

Oscar ödülleri

Uçsuz bucaksız Montana manzarası fonunda (dağlar, ormanlar, çayırlar); eyaletin üst sınıfından bir ailesinin lüks çiftlik evine misafir oluyoruz.

Yıl 1925…  Birbirlerinden farklı karakterde olan Phil ve George adındaki iki kardeş; Montana vadisindeki en büyük çiftliğin sahibidir. Zeki ve başarılı bir adam olan Phil, zayıflığı hor görmektedir. Kendisini işine adayan, sessiz bir adam olan George ise sevgi dolu bir ruha sahiptir.

İki kardeş yıllarca aynı çatı altında yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak onların hayatı, George’un genç dul bir kadınla olan beklenmedik evliliği ile alt üst olur.

Phil ise çiftliklerine yerleşen bu kadının varlığından oldukça rahatsızdır. Bu duruma bir son vermek isteyen Phil, kardeşinin eşini ortadan kaldırmak için amansız bir savaşa soyunur…

Evet, öykü kısaca böyle…

Ancak filmimiz büyük bir film, gerçekten büyük ve iddialı…

Büyük bir dram, büyük bir oyunculuk gösterisi, büyük bir sinematografi, büyük bir yönetmenlik…

Özellikle Benedict Cumberbatch, hayatının rolünü oynuyor sanki…

Yönetmen Jane Campion’dan inanılmaz bir mekan, atmosfer ve öykü bütünlemesi…

“Yanan kâğıttan yapılmış bir çiçekten nazikçe dokunulan bir at eyerine; bir tavşan başının okşanmasından boğaların hadım edilmesi gibi rahatsız edici detaylara kadar…”

The Power of The Dog, sinemanın büyüsünü bir kez daha bize tattırdı.

12 dalda adaylık mı? Hepsini kazansa bile şaşırmam!..

Oscar ödülleri

Yönetmen Jane Campion, Montana’da geçen öyküyü yine memleketinde, Yeni Zellanda’da çekmiş. Teknolojiyi de kullanan usta yönetmen, Yeni Zellanda’da bir Montana yaratmayı başarmış.

Muammer DİLBER

1 Yorum

1 Yorum

  1. Metin

    22 Mart 2022 at 22:21

    Sanırım yıllar sonra ilk defa bu kadar nitelikli filmlerin kapışmasına sahne olacak Oscar törenleri.Açıkçası türler arası ayrımcılık yapmadan , bu değerli inceleme yazınızda Dune evrenine de giriş yapmanızı çok arzu ederdim.Sıradan, pahalı bütçeli göz banyosu yaptıran bir bilim kurgu filmi olarak gördüğünüzü asla düşünmüyorum.Biz Star wars hayranlarına yeni bir evrenin kapılarını açarken insanlık tarihine ve kültürüne derin göndermeleri serinin gelecek bölümleri için de büyük heyecan yarattı.Gerçekten lezzetleri damaklarda kolay kaybolmayacak filmler var.Teşekkür ederiz heyecanımızı harlandırdığınız için 🙏🌹

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Muammer DİLBER

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021