Orman gençleştirme yangınların etkisini azaltıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), daha sağlıklı ve verimli ormanlar oluşturabilmek için her yıl binlerce hektarlık alanda ‘gençleştirme’ çalışmaları yürütüyor.


Orman
devamlılığının sağlanması, yeni ormanların tesis edilmesi ve bu süreçte ortaya çıkan her türlü soruna, bilim ve tecrübe ışığında 182 yıldır çözümler üreten OGM, orman varlığını geleceğe taşımak için her yıl binlerce hektarlık alanda ‘gençleştirme’ çalışmaları yürütüyor. Gençleştirme çalışmalarında uçsuz bucaksız ormanlardaki yaşlı veya kuru ağaçlar tek tek tespit edilip sahadan uzaklaştırılarak yeni fidanların yetişmesine ortam sağlanıyor.

Ağaç sayısı fazla olan ormanlarda ağaçlar beslenemez

Orman bakım çalışmalarının önemine dikkat çeken Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Ağaç sayısı fazla olan ormanlarda ağaçlar tam anlamı ile beslenemez, yeterli ışık alamaz ve olması gerektiği gibi gelişemez. Biyolojik ömrünü tamamlamış ağaçların alandan çıkarılarak yeni ağaçların yetişmesine olanak sağlamak gerekiyor. Ormanın geleceğini teminat altına almak için gelişimi iyi, kalın çaplı, düzgün gövdeli ağaçları sahada bırakarak sağlıklı ormanlar elde ediyoruz. Bu aynı zamanda sağlıklı genetik mirasın korunması için de önemli. Çalışmalarımız uzun soluklu bir iş. Meyvelerini ancak 50-100 yıl sonra veren bir çalışma. Her yıl düzenli yürüttüğümüz bakım çalışmaları, 50 yıl sonrasındaki daha sağlıklı ve hedefini yakalamak için zaruri bir çalışmadır” dedi.

Ormanı gençleştirmek zararlı böcekleri engeller

Özellikle son yıllarda etkisi hissedilen küresel ısınma ve insan kaynaklı olumsuz faktörlere rağmen, Türkiye’de orman varlığının son 18 yılda 2.1 milyon hektar artırıldığının altını çizen Karacabey“Bakım yapılmayan alanlar kısa sürede çöker. Oysa düzenli bakım yapılan ağaçların yaşam gücü yüksek ve sağlıklı olur. Böylece, yangınlardan daha az etkilenir, zararlılarına, kara, fırtınaya karşı daha dirençli olur ve genetik yapısı daha sağlam ağaçların doğru şekilde gelişmeleri sağlanır” diye aktardı.

“Bakımsız Orman Daha Hızlı Yanar”

Bekir Karacabey, küresel ısınma gibi çevresel problemler nedeniyle giderek artan yangınlar konusunda bakım çalışmalarının daha da önem kazandığını belirtti. Karacabey, “Ormanlardaki ölü ve diri örtünün yanı sıra ağaçlar doğrudan yanıcı madde konumunda olduğundan, yaptığımız bakım çalışmalarıyla yanıcı madde miktarını azaltarak, muhtemel yangınlar esnasında oluşan ısı enerjisini aşağıya çekip, yangınlarla mücadelede önemli avantaj sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

OGM, daha sağlıklı ve verimli ormanlar oluşturabilmek için her yıl binlerce hektarlık alanda ‘gençleştirme’ çalışmaları yürütüyor.

Ormanı Gençleştirmek Zararlı Böcekleri Engeller

Dumansız orman yangını olarak da adlandırılan zararlılar ile mücadelede; mekanik, biyoteknik ve biyolojik mücadele çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Karacabey, biyolojik çeşitliliği muhafaza ederek, ekosistem bütünlüğünü bozmadan, ormanların sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasını hedeflediklerini kaydederek şunları söyledi:
“Orman zararlıları en çok zayıf ağaçlar üzerinde etkili olduğundan, zayıf ağaçların bakım çalışmalarıyla alandan çıkarılması onların sağlıklı kalmasında büyük önem arz ediyor. Bakım yapılan alanlarda sağlanan hava akımı mantar hastalıklarının önlenmesini de sağlıyor.”

Orman gençleştirme yangınların etkisini azaltıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!