Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Orhan Veli Kanık ; Bir ‘Garip’ şair

Orhan Veli

Orhan Veli Kanık, daha çok ‘Orhan Veli’ olarak tanınan bir şair. Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte yenilikçi “Garip” akımının kurucusu olarak bilinen şair, 36 yıllık yaşamına şiirlerinin yanı sıra hikaye, deneme, makale ve çeviri alanında birçok eser sığdırdı.

Orhan Veli Kanık, 1914 Beykoz doğumlu. Çok nadir olarak Mehmet Ali Sel ismiyle de şiir yayımlamıştır.

İlkokula Beşiktaş’ta başlayıp, Galatasaray Lisesi’nin ilk bölümüne geçer. Orhan Veli, Cumhurbaşkanlığı Armoni Orkestrası Şefi olan babasının tayini sebebiyle eğitimini Ankara’da Gazi Lisesi’nde tamamlar. İstanbul Üniversitesi felsefe bölümünü 3. sınıfta bırakarak, bir süre yardımcı öğretmenlik yapan şair, başkente geri dönerek PTT Müdürlüğünde işe başlar.

İlk şiiri 15 yaşındayken ‘Anneme’ ismiyle Balıkesir’de çıkan “Gençleryolu” dergisinde yayımlanmıştır. Lise yıllarında çeşitli dergilerde şiirleri yayımlanan şairin asıl çıkışı 1936 Varlık dergisiyle olmuştur. İlk şiirlerinde Necip Fazıl etkisi görülen Orhan Veli, bir yıl sonra “Garip” tarzındaki şiirleriyle kendini gösterir.

Orhan Veli

Orhan Veli Kanık, 36 yıllık yaşamına birçok eser sığdırdı.

Başlattığı akıma sahip çıktı

Liseden üç yakın arkadaş olan; Oktay Rıfat, Melih Cevdet Anday ve Orhan Veli,  yeni oluşturdukları ve bir bakıma kuralları yıkan yazım tarzlarının garip bulunması sebebiyle “Garip” akımının başlangıcı ve şairleri olmuşlardır.  Bu tarz Türk edebiyatında “ikinci yeniciler” için de ciddi bir yol açıcı özelliğe sahiptir.

“Yeni bir zevk ortaya çıkarabilmek için eski olan her şeyden uzak durmayı tercih ederdi”

Türk edebiyatında “Bir Garip Orhan Veli” şiarıyla tanınan şair ve arkadaşlarının bu yeni tarzı bir dönem ciddi bir rüzgar estirse de, gelişi gibi hızlı bir şekilde kaybolmuştur. Yine de bu dönem yazılan şiirler, modern Türk şiiri içerisinde yazıldığı dönemden günümüze geniş bir okur kitlesine sahip olmuştur. Bu üç şairin çıkardıkları “Garip” adlı ilk eserde hepsinin şiiri varken, ikinci eserde diğer iki şair yollarını ayırmış, fakat Orhan Veli başlattığı akıma sahip çıkmıştır.

“Türk edebiyatında, birkaç neslin belki de arka arkaya ancak başarabileceği bir değişimi birkaç yıl içerisinde tamamladı”

Bir süre Milli Eğitim Bakanlığı tercüme bürosunda çalışan Orhan Veli istifa edip Ankara’da yaşadığı dönemde, karanlık ve ıssız bir sokakta çukura düşerek başından yaralanır.

Ertesi gün İstanbul’da Cerrahpaşa Hastanesi’ne şiddetli baş ağrısı şikayetiyle giden şair, alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedaviye alınır fakat hayatını kaybeder. 36 yaşında şiir tadında ve dizeler içerisinde yaşadığı hayatı terk eden şairin, öldüğünde ölüm sebebinin çarpmadan dolayı beyin kanaması olduğu anlaşılır.

Rahat

Şu kavga bir bitse dersin,
Acıkmasam dersin,
Yorulmasam dersin;
Çişim gelmese dersin.
Uykum gelmese dersin;
Ölsem desene!
Orhan Veli Kanık /1950

Eserleri:

Şiir kitapları

Garip
Vazgeçemediğim
Destan Gibi
Yenisi
Karşı
Bütün Şiirleri

Hikaye

Hoşgör Köftecisi
Hikâye/Şiir
Nasreddin Hoca Hikâyeleri
Yazılar

Nesir Yazıları
Edebiyat Dünyamız
Bütün Yazıları
Mektuplar
Yalnız Seni Arıyorum

Çeviriler

Bir Kapı Ya Açık Durmalı Ya Kapalı, Alfred de Musset
Barbarine, Alfred de Musset
Scapin’in Dolapları, Molière
Versailles Tûluatı, Molière
Sicilyalı Yahut Resimli Muhabbet, Molière
Tartuffe, Molière
Üç Hikâye, Nikolay Gogol
Turcaret, Alain Rene Lesage
Fransız Şiir Antolojisi,
La Fontaine’in Masalları, La Fontaine
Hamlet, William Shakespeare
Venedik Taciri, William Shakespeare
Saygılı Yosma. Jean-Paul Sartre
Batıdan Şiirler
Bütün Çeviri Şiirleri

Orhan Veli

Mutlaka bilmeniz gereken 3 eseri;

Garip
Yapı Kredi Yayınları
72 Sayfa

Garip’in önsözü Orhan Veli tarafından yazıldı. Bu önsöz Şiire Dair başlığı altında Varlık dergisinde parça parça yayınlanan yazıların bir araya getirilerek düzenlenmiş haliydi ve Garip akımının bildirgesi niteliğindeydi.

Orhan Veli, amaçlarının “eskiye ait olan her şeye karşı çıkmak ve her şeyden önce şairanenin aleyhinde bulunmak” olduğunu yazmıştı. Şair, ayrıca ilk önsözü birçok açıdan gözden geçirip, 1945’teki şiir anlayışına yaklaştırmaya çalıştı. Bu gaye için bazı yargılarını dahi yumuşattı. İçerik Kitapta yer alan şiirler çoğunlukla 1937-1941 yılları arasında yazıldı.

Orhan Veli

Vazgeçemediğim
Parodi Yayınları
96 Sayfa

Kim bilir onun gibi şiir yazmasını? Yazdıklarıyla yüreklere dokunmasını?
Bir durdurmasını, durdurup da düşündürmesini? Hayata onun gibi tutunmasını kim bilir? “Deli eder insanı bu dünya,” der.
Geceler, yıldızlar, tepeden tırnağa çiçek açmış ağaçlar…
Hepsini delicesine sever. Bunları insana onun gibi sevdirmesini kim bilir?
O sevgiyi, o tutkuyu kim Orhan Veli gibi yazabilir?

Orhan Veli

Hoş gör köftecisi
Yapı Kredi Yayınları
58 Sayfa

Uçsuz bucaksız mavilik, birbirinden farklı kuşların kanat çırpışları, dalgaların kıyıya her çarpışında meydana gelen sesler, rengarenk çiçeklerin etrafa yaydıkları kokuyla bütünleşiyor ve okuyucunun ruhunu sarıveriyor.

Kimi zaman birkaç dakika içinde hazırlanabilecek bir balık yemeği tarif ediliyor. Veya bir aşk hikayesi anlatılıyor. Kimi zaman aynı anlarda sadece birkaç kişinin yemek yiyebileceği bir küçük lokanta tasvir edilirken, kimi zaman sadece zihinden geçen ama belki hiç gerçekleşmemiş olaylardan oluşan bir öykü.

Haftanın tavsiyesi

Bye Bye Türkçe
Bilim & Gönül Yayınevi
426 Sayfa

Oktay Sinanoğlu’nun Türkçe ile ilgili makale, söyleşi ve konferanslarından derlenmiş “Bye Bye Türkçe”, özellikle eğitim alanında Türkçe’nin önemi üzerinde durmaktadır. Sinanoğlu, bir ülkenin varlığını sürdürebilmesi için dilini korumasının şart olduğunu belirtmektedir. Kitap, özellikle aşağıdaki ana başlıklardan oluşmaktadır.

Oktay Sinanoğlu

Bir New York Rüyası
Bir Milleti Yok Etmenin Yolu
Atatürk ve Türk Bilim Dili
Yüksek Öğretim ve Yabancı Dil

Uluslararası Bilim ve Ulusal Eğitim Dili
21 nci Yüzyılda Türkiye’nin Hedefleri Açısından Eğitim
İngilizce Öğrenmenin Yolu
Türkçe’si Dururken İngilizce’si
Yeniden Kurtuluş Savaşı: Nereden Başlayalım?

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İrfan ŞEN

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021