Organ nakli bekleyen 30 bin hasta var

Organ nakli kimlere yapılmaz?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Organ nakli konusunda konferans veren Dr. Mehmet Kazak, “Türkiye’de organ bekleme listesinde 30 bine yakın hasta mevcut” dedi.

Organ nakli için gerekli şartlar nelerdir ? Organ nakli kimlere yapılmaz ? gibi bilgiler verildi. 3-9 Kasım “Organ Bağışı Haftası” kapsamında program düzenlendi. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) işbirliği ile düzenlenen programda dikkat çekici rakamlar paylaşıldı.

Organ nakli için gerekli şartlar nelerdir?
Dr. Mehmet Kazak, konferansta katılımcılara çok çarpıcı bilgiler ve rakamlar verdi.

Ayrıca diyanete de sürekli sorulan Organ nakli dinen caiz mi? sorularının gündemde olduğu dönemde ‘Organ Bağışına Evet’ konulu konferans yoğun ilgi gördü. Ayrıca binlerce hastanın umudu olan nakil ve bağışının önemine dikkat çekildi.

Yeterli bağış olmadığı için hayatlarını kaybediyorlar

Programda konuşan Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, önemli bilgiler paylaştı. Dr. Kazak, “Yaşarken organ bağışçısı olmanın önemine dikkat çekmek istiyorum.

Özellikle bugün Türkiye’de organ bekleme listesinde 30 bine yakın hasta mevcut. Ancak yeterli bağış olmadığı için her yıl bu listedeki yaklaşık 2 bin 500 hasta, ne yazık ki hayatını kaybediyor. İnsanlar organlarını bağışlayarak birbirinin güvencesi olmalı” diye konuştu.

Organ nakli için gerekli şartlar nelerdir?

Bağış mekanizmasını daha da geliştirmeliyiz

Dr. Mehmet Kazak, sunumunda beyin ölümü ve nakil hakkında detaylarını aktardı. Ayrıca organ bağışından umut bekleyen binlerce kişinin olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanlığı ile bu alandaki çalışanları, gece gündüz demeden bu insanlara umut olmak için mücadele ediyor.

Organ bağışlamak için 18 yaşın üstünde olmak şart. Ayrıca mümkün olduğunca bağış sayısının artmasını sağlayarak bu mekanizmayı daha da geliştirmeliyiz.”

Organ nakli için gerekli şartlar nelerdir?

Akademisyenler ve öğrenciler

Ayrıca nakil olmuş hastalar ve yakınları da programda yer aldı. Bunun dışında Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Sunter, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Faruk Tan ve dekan yardımcıları da programı takip etti.

Organ nakli bekleyen 30 bin hasta var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!