Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde toplu sözleşme krizi

OMÜ
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) toplu sözleşme krizi nedeniyle bir süredir eylem yapan Tez Koop-İş Sendikası, grev kararı aldı

Haftalardır OMÜ yerleşkesinde eylemde bulunan Tez Koop-iş Sendikası Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, “Bir süredir Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde eylemdeyiz.

Maalesef sonuç alamadık.Bunun üzerine Genel Merkezimiz grev kararı aldı” açıklamasında bulundu.

Sendikanın, grev kararının alındığına dair yazılar, kantin ve diğer çeşikli birimlerdeki panolara asıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde yüzde 5’lik zam mı olur?

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Tez-Koop-İş Sendikası Başkanı Tarık Sayın, “Üniversite yönetimi yüzde 5’lik zam oranında diretti. Bu kararından geri adım atmadı.

Ekonomik krizin bu denli derinden hissedildiği bir dönemde toplu iş sözleşmesi sürecinin uzaması ekonomik sıkıntılarla da birleşince çalışanlar arasında ciddi huzursuzluklara yol açmış, çalışma barışını ortadan kaldırmıştır. Daha fazla geciktirilmeden bir an önce işçilerin mağduriyeti giderilmelidir.

Enflasyonun yüzde 80’i aştığı bir ülkede Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçilerine, yüzde 5 ücret zammı teklifi vermesi işçilerin insan onuruna yakışır koşullarda yaşama olanağını ortadan kaldırmaktadır.

Gece gündüz büyük bir özveriyle çalışan OMÜ ve OMÜ Vakfı Kantinler Kafeteryalar ve Marketler İktisadi İşletmesi(OMKAN) işçileri döktüğü alın terinin karşılığını almalıdır” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Başka Seçenek Bırakmadılar

OMÜ yerleşkesinde haftalarca eylem yaptıklarını hatırlatan Tarık Sayan, “Grev süreci başlamıştır. Grev çadırı oluşturup, ben Şube Başkanı olarak, burada yatıp burada kalkacağım.

Çünkü biz bir yola çıktık ve bu yoldan kesinlikle ve kesinlikle altını çiziyorum, kazanım olmadan gidemeyiz çünkü taleplerimiz öyle büyük, ahım şahım bir talep değil.

OMÜ yönetimi işçilerine diğer kamu kurumlarındaki işçi ücretlerinin altında ücret dayatmasından vazgeçilmelidir. Yıllardır gece gündüz büyük bir özveriyle çalışan

OMÜ ve OMKAN işçileri, harcadığı emeğin, döktüğü alın terinin karşılığını almalıdır. Bundan sonraki süreç OMÜ işçilerinin iradesindedir. OMÜ işçilerine grevden başka seçenek kalmamıştır” diye konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde toplu sözleşme krizi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!