OMÜ, Oğuzhan Uğur’u yalanladı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğü, Youtube programcı Oğuzhan Uğur’a ‘siyasi’ olduğu gerekçesiyle salon verilmediği iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Oğuzhan Uğur
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oğuzhan Uğur, sosyal medya hesabından geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile “Samsun’dan, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden yıllarca çokça ödül aldık. Severler bizi. Gençler yine davet ettiler. Fakat bu defa rektörlük ‘Oğuzhan Uğur’u çok siyasi buluyoruz’ diyerek salonu vermemiş. Bu kararla kimin ne kadar siyasi olduğu da belli oldu sanırım. Etkinlik iptal” ifadelerine yer vermişti.

Hem sosyal medyada hem de yerel ve ulusal basında geniş yer bulan bu iddialar üzerine Ondokuz Mayıs Ünversitesi (OMÜ) Rektörlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Oğuzhan Uğur’un iddialarının yalanlandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Oğuzhan Uğur’un 2 Ocak 2023 tarihinde Twitter hesabından paylaşmış olduğu ‘kendisini siyasi bulduğumuz gerekçesi ile etkinlik için yer tahsis etmediğimiz’ yönündeki beyanatları gerçeği yansıtmamaktadır.

Üniversitemiz, prensip olarak sosyal medyada yer alan somut herhangi bir bilgi ya da belgeye dayanmayan mesnetsiz iddia ve ithamlara cevap vermeyi tercih etmemektedir. Ancak, ilgili sosyal medya paylaşımı ardından yapılan yorumlarda kurumumuzun saygınlığına ve yöneticilerin kişilik haklarına saldırı teşkil eden haksız ve hukuka aykırı ithamlarda bulunulması, suçlama ve hakaretamiz ithamların devam etmesi nedeniyle açıklama yapılması zarureti doğmuştur.

Oğuzhan Uğur

Oğuzhan Uğur veya bir başkası tarafından talepte bulunulmadı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Bu nedenle salon ve benzeri fiziki mekânlarının etkinlik gerçekleştirmek amacıyla kullanımı belirli usul ve esaslara tabidir. Üniversitemize ait salon ve benzeri fiziki mekânların kullanıma sunulabilmesi için öncelikle bu yönde resmî bir talebin bulunması gerekmektedir.

Oğuzhan Uğur ya da vekili, temsilcisi veya öğrenci topluluklarımız tarafından Rektörlüğümüze ya da bağlı birimlerine salon kullanımı yönünde resmî herhangi bir talepte bulunulmamıştır. Talep olmayan bir konuda tahsis yapılması ya da tahsisin uygun görülmemesi hayatın olağan akışına aykırıdır.

Oğuzhan Uğur

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, 1 Nisan 1975 tarihinde 1873 sayılı Kanun’la kurulmuş bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan yükseköğretim kurumudur. Gerçekleştirdiği tüm idari eylem ve işlemlerde adil, şeffaf, sorumlu ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını benimsemiştir. 48 yıllık geçmişi ile şehirle bütünleşmiş, eğitimde, bilimsel araştırma ve uluslararası seviyede şehrin marka değeri hâline gelmiştir. Anayasamızda ve yasalarımızda görev, yetki ve sorumlulukları tanımlanmış olan Üniversitemizi, günlük siyaset ve kısır çekişmeler içerisine çekmeye çalışmak kimseye fayda sağlamayacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

OMÜ, Oğuzhan Uğur’u yalanladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!